Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.01 12:00

Išsiaiškinti, ar pasveikai nuo COVID-19 – galvosopis: vyrą siuntinėjo iš vienos įstaigos į kitą

„Mane siuntinėja iš vienos įstaigos į kitą. Aš noriu tik žinoti, sergu ar ne. Tik tiek. Viskas“, – LRT RADIJUI sako Darius Butkevičius, nežinantis, ar jau pasveiko nuo koronavirusinės infekcijos, ar dar ne.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) rengė tvarką, kaip būtų galima supaprastinti algoritmą, kada asmenį laikyti pasveikusiu nuo koronaviruso. Apie supaprastintą ligos algoritmą antradienį užsiminė ministras Aurelijus Veryga. Skelbiama, kad Lietuvoje nuo šio viruso šiuo metu pasveikę 7 žmonės. Tačiau yra daugiau žmonių, kurie jaučiasi pasveikę, bet nežino ar tikrai yra.

D. Butkevičius iš Kauno dėl neaiškaus pasveikusio žmogaus statuso atsidūrė nežinioje. Jis virusu užsikrėtė Austrijoje, iš kurios į Lietuvą grįžo kovo 14 dieną. Vyras izoliavosi savo namuose, vienas, kaip buvo rekomenduota.

Netrukus jam iki 38 laipsnių pakilo temperatūra, atsirado peršalimo simptomai. Todėl jo pasiimti atvažiavo specialus automobilis ir jį nuvežė į Kauno klinikinę ligoninę, kur nustatė, kad Darius serga koronavirusu.

„Tuomet ligoninėje pragulėjau dvi dienas. Jokio gydymo man netaikė. Pasiprašiau, kad išleistų mane saviizoliacijai namo, – pasakoja Darius. – Mane išleido namo. Davė išrašą, kad po keturių dienų pakartočiau tyrimą mobiliajame patikrinimo punkte.“

Tačiau mobiliajame punkte Darius patikrinimo nesulaukė. Jam buvo pasakyta, kad iš ministerijos (SAM – LRT.lt) dėl antrinio patikrinimo nėra gauta įsakymo. Vyrui buvo pasiūlyta kreiptis ten, iš kur sužinojo apie užsikrėtimą.

„Dar paskui sakė, kad kreipčiausi vėliau, gal situacija pasikeis ir mane patikrins. Dar pralaukiau kelias dienas, skambinau ir klausiau ką daryti, nes jau ir nedarbingumas mano baigėsi. Esu gaisrininkas“, – pasakoja kaunietis.

Vyras sako buvo nukreipinėjamas tai pas šeimos gydytoją, tai į ligoninę, į kurią buvo išvežtas, tai pas infektologą. Darius sako norintis tik išsitirti, ar serga jis dar koronavirusu, ar jau nebe.

Telefonu atsiliepusios medicinos darbuotojos Dariui rekomendavo eiti į darbą, tačiau vyras baiminasi, kad tokiu būdu gali užkrėsti ne tik savo darbo kolegas, bet ir daugiau žmonių. „Mane siuntinėja iš vienos įstaigos į kitą. Aš noriu tik žinoti, sergu ar ne. Tik tiek. Viskas“, – nerimo balse neslepia D. Butkevičius.

Dar pralaukiau kelias dienas, skambinau ir klausiau ką daryti, nes jau ir nedarbingumas mano baigėsi. Esu gaisrininkas.

Susidaro įspūdis, kad nėra aišku, kas atsakingas už iš ligoninės išrašytų žmonių tyrimus, ir ar išvis kažkas turi juos tirti. SAM LRT RADIJUI konkrečiau įvardino tolimesnį namie besigydančių žmonių sveikimo procesą ir aiškiau įvardino, koks žmogus yra pasveikęs nuo COVID-19.

„Pasveikęs laikomas tada, kai du kartus iš eilės, ne trumpesniu nei 24 valandų intervalu, iš paciento nosiaryklės paimtuose tepinėliuose nerandama viruso, arba, jeigu tepinėliai nebuvo imti, po 37 kalendorinių dienų nuo ligos diagnozavimo dienos. Pacientams, kuriems yra diagnozuota koronaviruso infekcija, pirmas pakartotinis tyrimas yra atliekamas praėjus ne mažiau kaip 14-kai dienų, bet ne anksčiau kaip po trijų dienų, pasibaigus karščiavimui, būtent nuo diagnozės nustatymo“, – sako SAM pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos skyriaus patarėja Gitana Ratkienė.

Pasak jos, jeigu, atlikus pakartotinį tyrimą, gaunamas teigiamas tepinėlio atsakymas, tada jis kartojamas dar kartą tik po 14-kos dienų. Kuomet ligonis grįžta iš gydymo įstaigos, jis būtinai turi susisiekti su savo šeimos gydytoju nuotoliniu būdu, pabrėžia G. Ratkienė.

„Su gydytoju turi būti aptartas stebėsenos planas. Jeigu praėjo 14-ka dienų nuo diagnozės nustatymo dienos, ir jis nekarščiuoja daugiau kaip tris dienas, tada šeimos gydytojas tokį pacientą informuos, kad jis turi paskambinti į karštąją liniją, telefonu 1808, kuri užregistruos jį, nukreips į mobilųjį punktą, pacientas gaus pranešimą, kokią dieną ir į kokį punktą nuvykti, – detaliai eigą, ką turėtų daryti nuo koronaviruso sveikstantis pacientas, komentuoja SAM atstovė. – Žinodamas, kad šeimos gydytojas išrašė jam siuntimą ir tai pasakęs, jis nuvyks nustatytu laiku į mobilų punktą ir jam ten bus paimtas tepinėlis.“

LRT RADIJAS primena, kad Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) teikia rekomendacijas, į kurias Lietuva pagal priimtus teisės aktus atsižvelgia. Sutampa pasveikusio žmogaus apibrėžimai ir pakartotinių tyrimų praktika, ir, palyginus su kitomis šalimis, Lietuva taiko netgi papildomas saugumo priemones. Pavyzdžiui, Danijoje ir Švedijoje, jeigu ligonis COVID-19 simptomų nejaučia vos dvi dienas, jis jau gali saviizoliacijoje ir nebebūti.

Parengė Vismantas Žuklevičius

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi