Lietuvoje

2020.04.01 18:25

Galvonaitė prognozuoja šiltesnį, nei įprasta, balandį, bet perspėja apie galimus netikėtumus

Giedrė Čiužaitė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.04.01 18:25

Klimatologė Audronė Galvonaitė LRT RADIJUI sako, kad balandis prognozuojamas šiltesnis už normą, tačiau primena, kad šiam mėnesiui būdingos itin didelės permainos. „1977 m. balandžio 12–14 d. Lietuva buvo apledėjusi“, – sako sinoptikė.

A. Galvonaitės teigimu, kartu su balandžiu ateina ir tikrasis pavasaris, tačiau sinoptikė primena, kad jam būdingos permainos.

„Pasitaiko daug netikėtumų: procesai vyksta greitai, staiga atšąla, palyja ir vėl viskas išdžiūsta. Balandį yra buvę labai pavojingų reiškinių: 1977 m. balandžio 12–14 d. Lietuva buvo apledėjusi – 51 valandą buvo lijundra, apledėjo medžiai.

Balandis yra permainų mėnuo, bet, kaip minėjau, pirmas šiltojo laikotarpio mėnuo ir mes tikrai įžengėme į pavasarį”, – sako sinoptikė.

Remdamasi LHMT prognozėmis, A. Galvonaitė pažymi, kad balandis, nors ir ne vienodai šiltas, bet bus šiltesnis už normą.

„Vidutinė balandžio temperatūra prie jūros yra apie 6 laipsnius, kitur – 6,5, o numatoma 6,7. Taigi, balandis numatomas šiltesnis”, – kalba ji.

Paklausta, kokių orų tikėtis per šv. Velykas, sinoptikė atsakyti neskuba, esą viskas gali labai greitai pasikeisti.

„Jau atrodo, kad labai šilta, pripratome žiemą turėti pavasarį ir staiga sugrįžo šalčiai. Noriu atkreipti dėmesį, kad Atlantas jau šąla, o žemynas šyla ir susiduria skirtingų temperatūrų dariniai, lemiantys mūsų orus. Todėl sunku pasakyti, koks bus ir Verbų, ir Velykų oras“, – paaiškina A. Galvonaitė.

Nors dėl koronaviruso protrūkio metu laikinai veiklą sustabdžiusių gamyklų keliamą oro tarša ženkliai sumažėjo, pasak sinoptikės, didelės įtakos klimato kaitos stabdymui tai neturi.

„Tai, kad oras yra švaresnis, yra labai gerai, nes kvėpuojame geresniu oru, bet klimatas per karantiną nesikeičia“, – pabrėžia A. Galvonaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.