Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.31 20:44

Seimas neskuba apsispręsti dėl informacijos rinkimo apie asmenų judėjimą – pataisų priėmime padaryta pertrauka

atnaujinta 20.51
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2020.03.31 20:44

Seime antradienį planuota ypatingos skubos tvarka priimti įstatymo pataisas, kurios leistų valstybei teikti duomenis apie asmenų, kuriems apribotas judėjimas, buvimo vietą, tačiau valdančiųjų „valstiečių“ prašymu šių pataisų priėmime padaryta pertrauka.

Už pertraukos padarymą įstatymo pataisų priėmime iki kito posėdžio balsavo 76 Seimo nariai, 15 siūlymui nepritarė, 6 susilaikė.

Elektroninių ryšių įstatymo pataisomis, kuris pateikė Susisiekimo ministerija, siekiama numatyti, kad nepaprastosios padėties, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos ar teritorijų karantino metu, viešųjų ryšių tinklų, viešųjų elektroninių ryšių paslaugų teikėjai neatlygintinai teiktų duomenis, kai reikia stebėti ir nustatyti asmenų, kurių judėjimas yra apribotas arba kurie gali patekti į tam tikrą nesaugią teritoriją, buvimo vietą ar jų judėjimą arba juos perspėti. Duomenys apie asmenų judėjimą, buvimo vietą būtų teikiami Ekstremalių situacijų komisijos įgaliotai institucijai.

Tokie duomenys apie asmenų judėjimą, buvimo vietą būtų teikiami nedelsiant, kai tik raštu arba elektroninėmis priemonėmis gaunama motyvuota užklausa. Vietos nustatymo duomenų, srauto duomenų teikimas būtų nutraukiamas, o gauti ir tvarkomi duomenys nedelsiant būtų sunaikinami, kai atšaukiama karo, nepaprastoji padėtis, valstybės lygio ekstremalioji situacija ar teritorijų karantinas arba kai jie nebereikalingi tikslams, dėl kurių buvo tvarkomi.

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius Seime teigė, kad šios įstatymo pataisos reikalingos tam, kad karantino dėl koronaviruso grėsmės metu būtų galima lengviau stebėti žmonių, kurie turi būti saviizoliacijoje, judėjimą, galimus saviizoliacijos pažeidimus. Anot jo, teisės akto pakeitimu siekiama apsaugoti kitus piliečius nuo tų, kurie galima yra užsikrėtę koronavirusu.

Parlamente ši iniciatyva sukėlė aršias diskusijas – dalis Seimo narių perspėjo, kad tokiu būdu bus kišamasi į žmonių privatų gyvenimą.

Seimui po pateikimo pritarus šioms pataisoms, Ekonomikos komitete J. Narkevičiaus patarėjas Darius Stravinskas informavo, kad ministerija pateikė atnaujintą įstatymo pataisų variantą, kuriuo numatyta atsisakyti, kad duomenys apie asmenį nebūtų renkami karo, nepaprastosios padėties atvejais. Be to, anot jo, ministerija atsisako siūlymo rinkti srauto duomenis apie asmenį.

J. Narkevičiaus patarėjas pažymėjo, kad kartu siūlo numatyti, kad asmenys, apie kurių buvimo vietą, būtų teikiama informacija, apie tai būtų informuojami.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi