Lietuvoje

2020.04.01 12:22

Kolegos įvertino Kauno ligoninės elgesį su apsauginiais rūbais: nesuvokiama ir absurdiška

Kilus ažiotažui dėl Kauno klinikinės ligoninės darbuotojų kauptų apsauginių rūbų, kitos ligoninės LRT.lt sako besielgiančios griežtai pagal nustatytą tvarką. Dar daugiau – kai kurie medikai tokį kauniečių elgesį vadina absurdišku ir nesuprantamu.

Lietuvoje toliau plintant koronavirusui, politinę suirutę praėjusią savaitę sukėlė žurnalistės Daivos Žeimytės-Bilienės socialiniuose tinkluose paskelbta nuotrauka, kur matyti patalpoje sukrauti maišai. Kaip teigta, juose buvo Kauno klinikinės ligoninės infekcinių ligų medikų panaudoti vienkartiniai rūbai, kuriuos, ant jų užrašius vardą, kitos pamainos metu vėl reikėjo susirasti ir užsidėti.

Premjeras Saulius Skvernelis tada paragino skubiai atleisti ligoninės vadovą Albiną Naudžiūną, pavadinęs tokį elgesį nusikalstamu. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga jį nušalino nuo pareigų ir pradėjo vidinį patikrinimą.

Ligoninė tvirtina, kad laikėsi paties ministro tvarkos neišmesti priemonių, kurias dezinfekavus galima naudoti pakartotinai, pavyzdžiui, akinių ar respiratorių.

Gydymo įstaiga sako neišmesdavusi ir kombinezonų, naudotų kaip trečiasis apsauginių priemonių sluoksnis – pirmus du sudarė neperšlampamas chalatas. Šias priemones naudoja infekcinių ligų gydytojai ir kiti medikai, turintys kontaktą su užsikrėtusiaisiais koronavirusu.

Jos atstovas spaudai Saulius Tvirbutas LRT.lt sakė, kad minėta nuotrauka galėjo būti padaryta vėliausiai kovo pradžioje, nes Lietuvoje pradėjus plisti koronavirusui praktikos neišmesti infekcinių ligų gydytojų naudojamų kombinezonų buvo atsisakyta.

„Trečias sluoksnis nebūdavo išmetamas, kai koronavirusas pacientui nebūdavo nustatomas“, – teigė ligoninės atstovas.

Tuo metu apskritai tvyrojo nežinia, ar tų priemonių bus. Apsidraudžiant buvo priimtas toks sprendimas kartu su infektologais, kad reikėtų tuos resursus pasaugoti“, – pridūrė jis.

Anot jo, kombinezonai buvo atskirai rūšiuojami, o paaiškėjus, kad juo naudojęsis gydytojas kontaktavo su pacientu, kuriam diagnozuota COVID-19 infekcija, buvo utilizuojami. Tuo tarpu Lietuvoje pradėjus plisti epidemijai, Kauno klinikinė ligoninė sako sulaukusi Sveikatos apsaugos ministerijos pažadų, kad ligoninė visomis priemonėmis bus aprūpinta.

Tie kombinezonai bus utilizuoti, kad nekeltų ažiotažo

„Tokia praktika baigėsi, kai iki Lietuvos atėjo pirmosios COVID-19 diagnozės. Tada ir kombinezonai buvo naikinami po kiekvieno mediko vizito pas infekuotąjį“, – kalbėjo S. Tvirbutas.

„Mano žiniomis, tie kombinezonai bus utilizuoti, kad nekeltų ažiotažo. Akiniai pagal rekomendacijas toliau atidedami kaupimui ir po dezinfekcijos gali būti naudojami. Respiratoriai kol kas taip pat atidedami, nes mokslininkai dar sprendžia, kad galbūt, kraštutiniu atveju, jeigu jų imtų trūkti rinkoje, juos būtų galima dar kartą dezinfekuoti ir prikelti antram gyvenimui“, – tvirtino jis.

Nesuvokiama ir absurdiška

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė Ligita Jančorienė LRT.lt sakė, kad gydymo įstaiga pakartotiniam naudojimui saugo medikų naudojamus akinius, bet respiratorių – ne.

„Akiniai paliekami, pamerkiami, specialiai dezinfekuojami ir naudojami pakartotinai“, – teigė infektologė.

Taip pat, anot jos, po pamainos skalbiamos ir dezinfekuojamos yra infektologų ir kitų su koronaviruso pacientais kontaktuojančių medikų naudojamos vadinamosios pižamos. Tai yra apatinis rūbų sluoksnis, besiliečiantis su kūnu.

Pasak jos, likę apsauginiai rūbai išmetami.

„Pižama yra medvilninės kelnės ir bliuzelė. Ji yra neinfekuota, ant jos viršaus dedasi kombinzonas, bachilai, pirštinės, kaukė, respiratorius, galvos kepuraitė, akiniai“, – pasakojo gydytoja.

„Kai koronaviruso protrūkio dar nebuvo, žmonės patys pirkdavo savo pižamas. Yra tų parduotuvių, jose yra ir spalvotų, ir gražių įvairių pižamų“, – sakė ji.

Klausiama apie tai, ar ligoninėje galėjo būti saugomi medikų naudojami kombinezonai, L. Jančorienė atsakė: „Išvis net nesuvokiama, man mintis tokia nekiltų. Čia kažkoks absurdas“.

„Žmogus gi jį suplėšo rengdamasis, nes jis sulimpa, suplyšta. Jis tiesiog susigadina, tas kombinezonas taip padarytas. Tu jo negali tiesiog nusiimti kaip drabužių prieš miegą“, – kalbėjo L. Jančorienė.

Klaipėda, Šiauliai ir Panevėžys stengiasi laikytis tvarkų

Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovas Vinsas Janušonis LRT.lt sakė, kad gydymo įstaiga laikosi nustatytų tvarkų – išmeta viską, išskyrus vadinamąsias pižamas ir apsauginius akinius bei skydelius.

„Mes tokių dalykų nedarome, mes vienkartines priemones ir naudojame vieną kartą“, – teigė medikas.

„Pižama yra medžiaginė, ji yra tinkamai skalbiama su dezinfektantais. Visa kita yra išmetama, išskyrus akinius ir skydelius, kurie yra dezinfekuojami ir skiriami naudoti dar kartą tam pačiam asmeniui“, – pridūrė jis.

Respublikinės Panevėžio ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai Mindaugas Vaitkus tvirtino, kad šioje įstaigoje taip pat išmetama viskas, išskyrus akinius ir apsauginius skydelius.

Pasak jo, konkrečių nurodymų, kaip turi rengtis infektologas arba kitas medikas, kontaktuojantis su apsikrėtusiuoju koronavirusu, nėra.

„Svarbiausia yra užsidėti paskutiniam sluoksniui tuos vienkartinius rūbus, kurie apsaugo tavo apatinius rūbus nuo tos infekcijos patekimo. Apatiniu rūbu vadinu tai, kas liečiasi prie kūno“, – LRT.lt teigė M. Vaitkus.

Respublikinės Šiaulių ligoninės atstovė Zita Katkienė LRT.lt sakė, jog ligoninė medikų aprangą tvarko taip, kaip numatyta rekomendacijose.

BNS naujienų agentūra pranešė, kad Kauno klinikinė ligoninė trečiadienį Sveikatos apsaugos ministerijai pateiks paaiškinimus apie situaciją, kai buvo kaupiamos vienkartinės apsaugos priemonės. Pasak tyrimo metu nušalinto ligoninės vadovo A. Naudžiūno, darbas gydymo įstaigoje tęsiasi, situaciją kolektyvas vertina kaip nesusipratimą ir tikisi išvadų sulaukti per savaitę.

Medikai, turite informacijos apie savo ar kolegų padėtį gydymo įstaigose? Kviečiame rašyti mums el. pašto adresu pasidalink@lrt.lt.