Lietuvoje

2020.03.31 18:15

Morozovas: net ir paprasta kaukė gali sustabdyti mus nuo užsikrėtimo koronavirusu

Gabrielė Kloniūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.03.31 18:15

Paradoksas – viešumoje medicinines kaukes ir vienkartines pirštines dėvėti skatinama, bet priemonių – striuka. Vaistinės informuoja, kad jos stringa dar nepasiekusios Lietuvos. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atstovai ragina neapsigauti – medicininės kaukės reikalingos tik tiems, kurie serga koronavirusu ar prižiūri sergančius asmenis. Kol gyventojai vaistinėse ir parduotuvėse neranda norimų prekių, jų ima ieškoti internete, kur tyko ir sukčiai.

Vaistinių ir parduotuvių lentynose vienos geidžiamiausių prekių – medicininės kaukės, pirštinės ir dezinfekcinis skystis. Deja, visi jų norintieji negauna. Apsaugos priemonės stringa dar nepasiekusios Lietuvos. Tris vaistinių tinklus vienijančios vaistinių asociacijos pirmininkė teigia, kad sudėtingiausia situacija dėl medicininių kaukių.

Žinios. Ekspertai pabrėžia: koronaviruso pikas dar priešakyje – sunkiausia turėtų būti balandį

„Užsakymai yra padaryti ir dideli, turime problemą, kad labai dažnai nukėlinėja, nesilaiko termino pristatymo. Jeigu, pavyzdžiui, buvo žadėta kad praėjusią savaitę bus respiratoriai, dabar jau matome, kad didelis kiekis bus šios savaitės pabaigoje. Jau du kartus buvo nukeltas šis terminas pristatymo“, – pasakoja Vaistinių asociacijos pirmininkė Dangutė Mikutienė.

Tačiau PSO atstovai ramina, kad iš lentynų šluoti kaukių neverta – jas dėvėti reikia tiems, kurie serga koronavirusu arba rūpinasi tais, kurie serga.

„Nėra jokių konkrečių įrodymų, kad būtų apčiuopiamos naudos, jei didžioji dalis visuomenės dėvėtų veido kaukes. Tiesą sakant, yra tam tikrų įrodymų, kad netinkamas kaukės dėvėjimas turi priešingą efektą“, – tikina PSO sveikatos krizių programos vykdomasis direktorius Michaelis Ryanas.

Šeimos gydytojas Valerijus Morozovas tikina, kad einant į parduotuvę ar prasilenkiant su kaimynais, paprastą chirurginę kaukę dėvėti verta. Toks raginimas skambėjo ir iš sveikatos apsaugos ministro lūpų. Tiesa, vien kaukė nuo viruso neapsaugos: reikia nepamiršti visų atsargumo priemonių – kaukes keisti atsargiai, plauti rankas, laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo.

„Netgi ta nedidelė apsauga kaip kaukė, paprasta kaukė, ji gali būti tas kritinis momentas, kuris sustabdys mūsų užkrėtimą. Jeigu mes patys sergame, jeigu mes patys sloguojame, jeigu mes patys čiaudime, tai vienareikšmiškai – nesvarbu, ar koronavirusas, ar ne – mes visi turi dėvėti kaukes“, – teigia gydytojas.

Pritrūkę norimų apsaugos priemonių gyventojai pagalbos ieško internete. O ten neretai jų laukia sukčių pinklės. Vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovė informuoja – į juos kreipėsi iki dešimties nuo sukčių nukentėjusių žmonių.

„Ypatingai socialiniuose tinkluose konkrečiai pastebime, kad daugėja netikrų paskyrų įvairių, kuriose vartotojams siūloma įsigyti stebuklingą poveikį žadančių priemonių, kurios tariamai apsaugo arba žada pagydyti nuo koronaviruso– tai įvairūs dezinfekciniai skysčiai, apsauginės kaukės, greitieji testai, pirštinės ir net vaistai, virusui išgydyti“, – pasakoja Vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovė Natalija Jarmulkovič.

Sukčiams spąstus jau ruošia ir Vyriausybė. Pasak Giedriaus Surplio, jiems pažaboti bus pasitelkiamos įvairios priemonės – nuo policijos iki Valstybinės mokesčių inspekcijos. Pareigūnai ims įdėmiau sekti viešąją erdvę ir internetinius skelbimus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.