Lietuvoje

2020.03.31 21:35

Besilaukiančios ukmergiškės: laikas bėga, o medikų nepasiekiame

Jurgita Čeponytė, LRT Tyrimų skyrius, LRT.lt2020.03.31 21:35

Besilaukiančios Ukmergės gyventojos skundžiasi negalinčios laiku gauti būtinų konsultacijų bei tyrimų, nes Ukmergės ligoninės akušeriai-ginekologai šiuo metu yra saviizoliacijoje. Savivaldybė ramina, kad nėščiosioms visą reikiamą pagalbą teikia Pirminės sveikatos priežiūros centre dirbantys ginekologai, taip pat viena privačioje poliklinikoje dirbanti akušerė-ginekologė. Vienintelė procedūra, kurios bent jau iki kitos savaitės besilaukiančios ukmergiškės negalės gauti – apžiūra ultragarsu. 

LRT pasiekė sunerimusios ukmergiškės laiškas, kuriame ji pasakoja prieš pat karantiną sužinojusi, kad laukiasi. „Šiuo metu yra apie 10 savaičių. Vizitas pas ginekologę buvo atšauktas praėjusią savaitę. Taip, palaukti galiu ir tikrai kantriai laukiu, tačiau suėjus 12 – 13 savaičių yra būtina pirmojo trimestro apžiūra: vaisiaus padėtis, kraujo tyrimas, šlapimo ir kiti tikrai nuolat ginekologų pabrėžtinai svarbūs tyrimai“, – rašoma ukmergiškės laiške.

Pasak ukmergiškės, reikiamų konsultacijų nesulaukia ir moterys, kurios netrukus turėtų gimdyti.

„Mano draugei šiuo metu eina 37 neštumo savaitė. Ji jau net nebe nėščioji, o mediciniškai skaitosi gimdyvė, tačiau paskutinė apžiūra jai atlikta vasario 12 diena. Šiai dienai nėra atliktas nei streptokoko tyrimas, nei kraujo, nei vaisiaus vandenų ar padėties tyrimas. Draugė yra nežinioje, jaučia skausmus, galimai mažėja vandenų kiekis (žinoma mes ne medikės, bet simptomai labai panašūs), kur kreiptis, ką daryti nežinome visiškai nieko.

Kreipdamosis į Ukmergės savivaldybę gavome atsakymą, kad pasiteiraus atsakingų medikų – vadinasi šis klausimas net nebuvo spręstas po ligoninės uždarymo karantinui. Taip pat buvo pasakyta, kad nieko bloga nenutiks jei neščioji nebus apžiūrėta ultragarsu ir tuo turime pasiguosti“, – rašoma LRT.LT skaitytojos laiške.

Moteris pasidalijo ir atsakymu, kurį gavo iš Ukmergės savivaldybės. Jame nurodoma, kokie akušeriai-ginekologai šiuo metu konsultuoja pacientes Ukmergėje.

LRT susisiekus su viena iš nurodytų medikių, ši tikino, kad visos nėščiosios šiuo metu tikrai gauna reikalingas konsultacijas bei tyrimus.

„Šiuo metu aš dirbu Pirminės sveikatos priežiūros centre ir mes turime visas nėščiąsias, kurioms paskirti vizitai. Su visomis jomis susiskambiname. Jei reikia kokius tyrimus atlikti, mes jas išsikviečiame ir tyrimus padarome. Pavyzdžiui, prieš gimdymą, nuo 36 savaitės, kiekvieną savaitę išsikviečiam ir pažiūrim“, – pasakoja akušerė – ginekologė Janina Pranevičienė.

Pašnekovė sako, kad kol kas vienintelė procedūra, kurios negali gauti besilaukiančios ukmergiškės, yra apžiūra ultragarsu.

„Turi būti atliekami nėštumo metu du ultragarso tyrimai. Tai atlieka Konsultacijų poliklinika, kuri šiuo metu yra uždaryta. Taigi moterys nepatenkintos, kad niekas joms šio tyrimo neatlieka. Bet jau nuo kitos savaitės pradės dirbti, kiek aš žinau“, – sako J. Pranevičienė.

Pasak medikės, ji kiekvieną dieną konsultuoja 15–20 nėščiųjų. Nors dirba viena, nes jos kolegė yra saviizoliacijoje, tačiau mano, kad nėščiosioms tikrai nėra ko baimintis.

„Juk visur yra informacija, jos žino, kur dirba akušeriai – ginekologai, skelbiami numeriai viešai, todėl tikrai nereikia baimintis“, – ramina J. Pranevičienė.

Ukmergės rajono savivaldybė atsakymų apie nėščiųjų situaciją jų savivaldybėje kol kas dar nepateikė.

LRT primena, kad Ukmergėje šiuo metu situacija dėl COVID-19 yra sudėtingiausia, nes virusas išplito tarp gydytojų. Ukmergės rajono savivaldybės duomenimis infekcija diagnozuota 22 Ukmergės ligoninės medikams. Tuo metu ligoninės vadovas Rimvydas Civilka viešame kreipimesi pateikia didesnius skaičius. Anot R. Civilkos Covid-19 nustatyta jau 28 medikams. 355 Ukmergės ligoninės gydytojai bei Personalo darbuotojai šiuo metu yra saviizoliacijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.