Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.31 14:43

Liberalų sąjūdis: Vyriausybės siūlymuose – sovietiniai metodai

ELTA 2020.03.31 14:43

Liberalų sąjūdžio politikai tvirtina, kad antradienį neeiliniame Seimo posėdyje Vyriausybė pateikė siūlymus, kurie primena sovietinius metodus ir pavojingai kėsinasi į žmogaus laisves bei teises.

„Akivaizdu, kad ekstremali padėtis reikalauja skubių ir ryžtingų sprendimų, bet ši situacija sudaro prielaidas ir piktnaudžiavimui, ir nepamatuotam valdžios galių išplėtimui“, – teigia Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime seniūnė ir partijos pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Priverstinė hospitalizacija mėnesiui – sovietiniai metodai

Kaip rašoma liberalų pranešime spaudai, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga siekia ypač išplėsti ribas, kai gydytojas vienasmeniškai gali nuspręsti užrakinti žmogų iki 30 dienų, tam gali būti net pasitelkta policija.

Seimo narys Simonas Gentvilas atkreipia dėmesį, kad net rimtomis psichikos ligomis sergantį žmogų hospitalizuoti leistina trijų dienų laikotarpiui, ir šį sprendimą priima trijų gydytojų konsiliumas. Liberalo teigimu, Vyriausybė taip pat siekia turėti teisę laikinai apriboti asmens judėjimo laisvę, ūkinės veiklos laisvę, viešųjų ir administracinių paslaugų teikimą, nuosavybės ir būsto neliečiamumo teises.

„A. Verygos siūlymas yra panašus į sovietinės sistemos psichiatrijos metodus. Tokių kompromisų su žmogaus laisvėmis būti negali. Gydytojai įstumiami į situaciją, kuomet bus priversti priimti subjektyvius sprendimus“, – teigia S. Gentvilas. Pasak jo, didžioji koronavirusu užsikrėtusių žmonių dalis yra sąmoningi ir bendradarbiauti linkę žmonės.

„Todėl saugikliai ilgalaikiam žmogaus teisių suvaržymui turi egzistuoti, o tokie sprendimai negali būti priimami vienasmeniškai“, – sako S. Gentvilas.

Liberalai skeptiškai vertina ir siūlymą įteisinti žmonių sekimą stebint mobiliuosius telefonus. Jų teigimu, karantino metu priimti sprendimai gali tęstis ir tuomet, kai situacija bus suvaldyta.

„Prisiminkime, kad Lietuva vis dar pirmauja pagal savų piliečių pasiklausymo skaičių. Tokie papildomi įrankiai tikrai situacijos nepagerins, juolab kad man sunku patikėti, jog tai „laikini sprendimai“. Mes turime ne vieną tokį laikiną sprendimą, kuris galioja daugiau kaip dešimtmetį“, – teigė V. Čmilytė-Nielsen.

Valdantieji nenori dirbti nuotoliniu būdu ir siūlo apriboti Seimo galias

Liberalai įsitikinę, kad teikiamu Civilinės saugos įstatymu Vyriausybė siūlo, kad būtų išplėstos Vyriausybės galios.

„Esame įsitikinę, kad Seimas privalo dirbti nuolat: konsultuojantis su Vyriausybe stengtis padėti ministrams valdyti ekstremalią padėtį šalyje. Dabar esame atriboti nuo darbo, Vyriausybė siekia dar labiau padidinti savo galias ir iš esmės perimti Seimo funkcijas – įstatymų leidimą“, – piktinasi liberalų lyderė V. Čmilytė-Nielsen.

Alternatyvus liberalų siūlymas tokiai Vyriausybės iniciatyvai – įteisinti būdą Seimui dirbti nuotoliniu būdu.

Tačiau Seimas ir toliau posėdžiaus įprasta tvarka, nuotoliniai plenariniai posėdžiai nebus rengiami. Antradienį parlamentarai atmetė Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio Seimui pateiktas Statuto pataisas, sudarančias galimybę Seimui posėdžiauti nuotoliniu būdu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi