Lietuvoje

2020.03.31 14:21

Nausėda: medikams ne tik trūksta apsaugos priemonių, jie kenčia ir dėl mobingo

prašo skirti daugiau dėmesio rezidentams; atnaujinta 15.14
LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.03.31 14:21

Prezidentas Gitanas Nausėda po nuotolinio skambučio su šalies medikų atstovais teigė, kad pastarieji šiuo metu ne tik kenčia dėl apsaugos nuo koronaviruso trūkumo, tačiau kai kuriose ligoninėse jaučia mobingą.

„Tai yra visiškai netoleruotina, ne tik normaliomis aplinkybėmis, bet dvigubai netoleruotina tokiomis aplinkybėmis, kuomet reikia kritinių pastangų. Yra taip, kad praktiškai grįžę į darbą, praėjus tam nustatytam laikotarpiui po saviizoliacijos ir karantinavimosi, medikai nėra testuojami.

Dalis iš jų dirba keliose įstaigose, o tai reiškia, kad susiduria su dar didesniu pacientų skaičiumi, turi gerokai daugiau kontaktų su jais. Tai, savaime suprantama, gresia naujais ligos židiniais“, – mano G. Nausėda.

Pasak šalies vadovo, šiuo metu šalyje galime matyti ir tai, kaip skirtingai koronavirusui pasiruošusios šalies gydymo įstaigos, esą kai kur vadybos kokybė skiriasi kaip diena ir naktis: „Daugelis įstaigų nežino, kaip elgtis šiomis ekstremaliomis aplinkybėmis, ką jau kalbėti apie jų darbuotojus“.

Prezidento teigimu, privaloma šalyje nustatyti protingą ir nuoseklų testavimo priemonių paskirstymą.

„Testavimo priemonės kai kurias gydymo įstaigas pasiekia pagal neaiškius principus, nėra tikslaus jų paskirstymo algoritmo. Akivaizdu, kad medikų testavimas negali būti paliekamas vien gydymo įstaigų nuožiūrai, kaip iki šiol. Be to, stringa testavimo priemonių logistika: testų jau yra, bet galinčių paimti mėginius – ne. Visa tai neturi tapti kliūtimis medikų testavimui!“ – feisbuko paskyroje patikslino G. Nausėda.

Pokalbio metu su medikais, pasak prezidento, aptarta ir tai, kad į kovą su koronavirusu vis plačiau įsitraukiantys gydytojai rezidentai turi sulaukti daugiau paramos iš savo aukštųjų mokyklų.

„Juk jie – tas rezervas, kuris eina į priešakinę fronto liniją. Rezidentai taip pat turi būti apsaugoti ir skatinami! Išlieka ir užsikimšusių testavimo laboratorijų problema, kuri lemia augantį neištirtų mėginių skaičių. Tarėmės, kokiais būdais galėtume šį „kamštį“ greičiausiai išmušti“, – feisbuke rašo prezidentas.

LRT.lt primena, kad prezidentas konferencinio pokalbio metu bendravo su Lietuvos medikų sąjūdžio, Jaunųjų gydytojų asociacijos ir Sveikatos apsaugos darbuotojų profsąjungos vadovėmis.

Medikų sąjūdžio pirmininkė: įstaigose matome skirtingą pasiruošimą

Medikų sąjūdžio pirmininkė Živilė Gudlevičienė po skambučio teigė, kad prezidentui buvo išdėstytos pagrindinės šalies medikų problemos. Ji atkreipia dėmesį, kad tie gydymo įstaigų darbuotojai, kurie neturi kontakto su sergančiaisiais, iki šiol vis dar neturi apaugos priemonių, nors ir jiems gali kilti grėsmės užsikrėsti koronavirusu.

„Jie iki šiol negavo apsaugos priemonių, nes tokie yra Sveikatos apsaugos ministerijos ir Higienos instituto nurodymai. Kol kas visos apsaugos priemonės sutelktos ten, kur dirbama su įtariamaisiais dėl COVID-19 infekcijos“, – aiškina Ž. Gudlevičienė

Medikų sąjūdžio pirmininkės teigimu, dabar belieka tikėtis, kad valstybės rezervą papildžius apsaugos priemonėmis, jos bus įstaigoms dalinamos greičiau nei prieš tai.

„Kol kas tikrai dar yra striuka, kiekviena įstaiga, kiekvienas darbuotojas ar profsąjungos individualiai organizuojasi, prašo labdaros ar kitų organizacijų, kad bent kažkiek tų priemonių atvežtų.

Skirtingose įstaigose pastebimi labai dideli skirtumai. (...) Yra įstaigos, kurios srautus išskirsčiusios, tačiau yra ir tokių, kuriose net negirdėjusios, ką ir kaip reikia daryti ir elgtis. Tai kelia labai didelį susirūpinimą, pirmiausia, dėl medikų saugumo, nes jie nežino, kada ir koks pacientas atvyks karščiuojantis, ir dėl pačių pacientų saugumo“, – sako Ž. Gudlevičienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.