Lietuvoje

2020.03.31 13:12

Teikiant VSD vadovo kandidatūrą – Bako akibrokštas: Jauniškiui grąžino jam įteiktą apdovanojimą

Jauniškis priėmė apdovanojimą „su dideliu malonumu“
Šarūnas Nekrošius, LRT.lt, BNS2020.03.31 13:12

Parlamentarai antradienį svarstydami, ar pritarti prezidento siūlymui Darių Jauniškį skirti Valstybės saugumo departamento (VSD) direktoriumi antrai kadencijai, neapsiėjo ne tik be klausimų kandidatui, tačiau ir Vytauto Bako akibrokšto.

Prieš kurį laiką į viešumą iškėlęs informaciją apie neva jam pranešėjo suteiktą informaciją apie tai, kad prieš prezidento rinkimus neva pastarajam buvo liepta rinkti informaciją apie Gitano Nausėdos ir Vygaudo Ušacko aplinką, buvo tardomas Valstybės saugumo departamento, buvęs NSGK vadovas Vytautas Bakas, Seime grąžino VSD vadovui jam anksčiau įteiktą apdovanojimą.

„Aš irgi labai vertinau jūsų darbą iki tol, kol nepaaiškėjo, kad jūs žodiniu pavedimu renkate informaciją, išnaudojat daugybę pareigūnų tam, kad rinktumėte informaciją apie nieko dėtus, su grėsmėmis nesusijusius mūsų verslo, kultūros, meno ar žiniasklaidos veikėjus. Jūs man įteikėte apdovanojimą už nuopelnus žvalgybai <...> . Mes tuos įstatytus priiminėjome ne tam, kad jūs sektumėte mūsų Lietuvos žmones, o tam, kad jūs juos saugotumėte nuo išorės grėsmių“, – Seimo posėdyje sakė V. Bakas.

Bako išstojimas Seime: teikiant VSD vadovo kandidatūrą Jauniškiui grąžino jam įteiktą apdovanojimą

Po šių žodžių V. Bakas pakilo iš savo vietos ir nunešė apdovanojimą prie tribūnos ir grąžino jį kandidatui į VSD vadovus D. Jauniškiui.

„Aš jums noriu tą apdovanojimą sugrąžinti, nes visiškai nepritariu, ką jūs dabar darote“, – sakė V. Bakas.

Po šio akibrokšto Seimo salėje pasigirdo ūžesys, kai kurie parlamentarai replikavo žodžiais „gėda“.

Pats kandidatas į antrą VSD vadovo kadenciją D. Jauniškis, kuriam apdovanojimą atidavė V. Bakas, tokį veiksmą palydėjo trumpa fraze – „su dideliu malonumu“.

Tiesa, plačiau komentuoti šios situacijos D. Jauniškis iš tribūnos nepanoro.

Buvęs NSGK vadovas reikalavo tyrimo dėl galimo VSD neteisėto informacijos rinkimo

V. Bakas anksčiau reikalavo atlikti parlamentinį tyrimą dėl galimo neteisėto informacijos rinkimo VSD per prezidento rinkimų kampaniją.

Šios žvalgybos institucijos pareigūnas buvo informavęs tuometinį NSGK pirmininką V. Baką, kad VSD vadovybės nurodymu 2018–2019 metais žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus G. Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką.

Pareigūnas, kuriam suteiktas pranešėjo statusas, teigė manantis, kad šiais veiksmais žvalgybos vadovai galėjo pažeisti teisėtumo ir politinio neutralumo principus. V. Bako vertinimu, pateikti duomenys rodo, kad VSD galėjo kištis į politinius procesus.

Žvalgybos tarnyba tvirtina, kad griežtai laikosi įstatymų ir informaciją tikrinti galėjo vykdydama pavedimą tirti galimą užsienio valstybių kišimąsi į rinkimus.

Situaciją aiškinęsis Seimo NSGK pirmadienį padarė išvadą, kad Saugumo departamentas veikė teisėtai tikrindamas kandidatų į prezidentus aplinką, tačiau žodinių pavedimų tikrinti asmenis turi būti atsisakyta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt