Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.01 00:00

Septynioliktoji karantino diena Lietuvoje: naujausia informacija trumpai

LRT.lt, BNS, ELTA 2020.04.01 00:00

Lietuvoje ir toliau tęsiasi karantinas. Šiuo metu skelbiama, kad mūsų šalyje identifikuoti 537 koronavirusu COVID–19 užsikrėtę asmenys. LRT.lt trumpai pateikia svarbiausias paskutinės paros naujienas, susijusias su koronavirusu Lietuvoje. Antradienį pranešta apie dar vieną mirtį nuo COVID-19 infekcijos.

SVARBIAUSIA INFORMACIJA TRUMPAI

– Lietuvoje nustatyti užsikrėtimo COVID–19 atvejai: 537 mirčių: 8.

– Karantinas šalyje pratęstas mažiausiai iki balandžio 13 d. imtinai. Daugiau apie tai skaitykite čia.

– Visi įtariantys, kad galėjo užsikrėsti koronavirusu, turi skambinti specialiu numeriu 1808.

– Skelbiami užsikrėtusių asmenų Lietuvoje maršrutai, pasitrikrinti galite čia.

– Svarbiausias naujienas apie koronavirusą visame pasaulyje skaitykite čia.

Lietuvoje nustatyti dar 42 nauji koronaviruso atvejai, bendras skaičius – 537

Lietuvoje antradienį nustatyti dar 46 nauji koronaviruso atvejai, bendras užsikrėtusiųjų skaičius išaugo iki 533, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Anot ministerijos, šie duomenys surinkti iš visų laboratorijų, kuriuose šie tyrimai atliekami. Pirmadienį ištirti 1389 ėminiai, iki šiol iš viso ištirta 11280 ėminių.

Lietuvoje mirė aštuoni koronavirusu užsikrėtę žmonės, septyni pasveiko.

Tarp užsikrėtusiųjų koronavirusu taip pat yra antras Seimo kanceliarijos darbuotojas – parlamentaro, žemės ūkio ministro Andriaus Palionio padėjėjas.

Koronaviruso infekcija diagnozuota 64 Lietuvos medikams, BNS antradienį sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro epidemiologė Daiva Razmuvienė.

„Taip, šią valandą yra 64 medikai, bet po pietų gali būti ir daugiau. Skaičius dar turi patikslinti Kaunas, nauji atvejai – Klaipėdoje ir Ukmergėje“, – sakė D. Razmuvienė.

Valstybės ekstremalių situacijų centro atstovas Giedrius Surplys sako, kad šiuo metu vienas koronavirusu užsikrėtęs žmogus yra reanimacijos skyriuje, tačiau jis nėra tarp pacientų, kuriam reikėtų plaučių ventiliacijos. Daugiau apie tai skaitykite čia.

19 atvejų Lietuvoje – sunkūs, mirė 8 žmogus

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad Lietuvoje patvirtintas aštuntas mirties nuo koronaviruso (COVID-19) atvejis. Asmuo mirė Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose. Mirusysis priklausė rizikos grupei, rašoma ministerijos pranešime.

„Deja, šiąnakt mirė dar vienas rizikos grupės asmuo, jis mirė šiąnakt Santaros klinikose, o atvežtas buvo iš Ukmergės. Jam buvo 77 metai“, – žurnalistams sakė Valstybės ekstremalių situacijų centro atstovas Giedrius Surplys. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Lietuvoje šimtui tūkstančių gyventojų kol kas tenka 18 koronaviruso atvejų. Tačiau spėjama, kad liga plitimo piką gal pasiekti dar tik po mėnesio.

Kalbėdama apie koronaviruso situaciją pasaulyje, Lietuvos vyriausioji epidemiologė Loreta Ašoklienė sakė, kad pirmadienio duomenimis pasaulyje užregistruota daugiau nei 700 tūkst. COVID-19 atvejų. Skaičiuojama, kad apie 33 tūkst. žmonių mirė. Daugiausia susirgimo atvejų fiksuojama JAV – daugiau nei 143 tūkst., o Italijoje daugiau nei 97 tūkst., Ispanijoje daugiau nei 78 tūkst. atvejų. Daugiausia mirties atvejų fiksuota Italijoje – daugiau nei 10 tūkst.

Pagal sergamumo rodiklius, anot L. Ašoklienės, išsiskiria Italija, Ispanija ir Islandija. Ten 100 tūkst. gyventojų tenka daugiau nei 100 atvejų. Lietuvoje antradienio duomenimis 100 tūkst. gyventojų tenka 18 atvejų.

Iš viso Lietuvoje hospitalizuoti 104 žmonės, kurių 19 yra sunkūs atvejai, iš jų vienas yra labai sunkūs. Koronavirusas nustatytas 64 medikams, dar 263 medikai yra izoliuoti. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Supaprastino algoritmą, ką laikyti pasveikusiu

Asmenys, kuriems nustatytas koronavirusas, bus laikomi pasveikę nuo šios infekcijos, jei per parą atlikti du pakartotiniai testai bus neigiami arba po 37 dienų, jei testas nebus atliktas.

Tai supaprastinęs ligos algoritmą antradienį nustatė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Iki šiol pasveikimas buvo konstatuojamas tik po dviejų neigiamų pakartotinių testų. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Stebės dezinfekcinio skysčio pardavėjus

Kaip žurnalistams pirmadienį teigė Valstybės ekstremalių situacijų centro atstovas Giedrius Surplys, centras sulaukia vis daugiau klausimų dėl apsaugos nuo koronaviruso priemonių pardavimo vaistinėse prieinamumo.

G. Surplys informuoja, kad, kaip rodo iš vaistinių surinkta informacija, dezinfekcinio skysčio šiuo metu pardavimo vietose yra, jis reguliariai tiekiamas į parduotuves, tačiau mažais kiekiais – gamintojai vis dar nespėja patenkinti visų poreikių ir jo pagaminti pakankamai.

Pasak G. Surplio, sukčiams pažaboti bus pasitelkiamos įvairios priemonės – nuo policijos iki Valstybinės moksčių inspekcijos (VMI): „Patikrinsime, ar šie žmonės moka mokesčius, atitinkančius jų apyvartą“. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Karantino metu nori rinkti žmonių duomenis

Seimas antradienį ėmėsi įstatymo pataisų, kurios leistų valstybei karantino metu teikti duomenis apie asmenų, kurių judėjimas yra apribotas, buvimo vietą. Parlamente ši iniciatyva sukėlė aršias diskusijas – dalis Seimo narių perspėjo, kad tokiu būdu bus kišamasi į žmonių privatų gyvenimą.

Elektroninių ryšių įstatymo pataisomis siekiama numatyti, kad nepaprastosios padėties, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos ar teritorijų karantino metu, viešųjų ryšių tinklų, viešųjų elektroninių ryšių paslaugų teikėjai neatlygintinai teiktų duomenis, kai reikia stebėti ir nustatyti asmenų, kurių judėjimas yra apribotas arba kurie gali patekti į tam tikrą nesaugią teritoriją, buvimo vietą ar jų judėjimą arba juos perspėti.

Galiausiai valdančiųjų „valstiečių“ prašymu šių pataisų priėmime padaryta pertrauka. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Nesilaikantieji karantino bus baudžiami griežčiau

Seimas antradienį ypatingos skubos tvarka pritarė įstatymo pataisoms, kuriomis sugriežtintos bausmės už karantino taisyklių pažeidimus. Numatyta, kad baudos už karantino taisyklių nesilaikymą sieks iki 6000 eurų.

Teisingumo ministerijos (TM) teikiamomis Administracinių nusižengimų (ANK) kodekso pataisomis numatyta, kad už karantino taisyklių pažeidimą baudos fiziniams asmenims sieks nuo 500 iki 1500 eurų, juridinių asmenų vadovams ir kitiems atsakingiems asmenims – nuo 1500 iki 6000 eurų. Administracinių nusižengimų protokolus galės surašyti policijos pareigūnai.

Seimas antradienio vakarą ypatingos skubos tvarka taip pat planavo priimti Baudžiamojo kodekso (BK) pataisas, kuriomis siekta sugriežtinti bausmes asmenims, ignoravusiems sveikatos apsaugos reikalavimus. Tiesa, Seimui nepavyko priimti sprendimo dėl šių pataisų, kadangi balsavime nedalyvavo dalis parlamentarų. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Užmojai reguliuoti kainas įstrigo

Seimas antradienio vakarą nepriėmė sprendimo dėl galimybės ekstremalios situacijos metu šalyje įvesti būtiniausių prekių – medicininių kaukių, respiratorių, dezinfekcinio skysčio kainų reguliavimą. Už įstatymo pataisą balsavo per mažai parlamentarų.

Įstatymų projektais numatoma, kad ekstremalios situacijos metu būtų vykdomas gyventojams, institucijoms ar ūkio subjektams būtinų prekių ir (ar) paslaugų kainų ir prieinamumo monitoringas. Šių prekių ir paslaugų kainų ir prieinamumo monitoringą vykdytų Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba.

Aiškinamajame rašte teigiama, kad tokių priemonių kaip kainų, parduodamų produktų kiekių reguliavimo turėtų būti imamasi tik kraštutiniais atvejais tada, kai stebint rinką būtų nustatyti piktnaudžiavimo atvejai ir valstybė neturėtų kitų galimybių užtikrinti kainų stabilumo. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Medikų algos

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, pavojingomis sąlygomis dirbantiems medikams garantuojantį 15 proc. atlyginimo priedus. Šie bus mokami iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų.

Tuo metu Seime įstatymas dėl priedų prie algų medikams liko nepriimtas dėl valdančiųjų ir opozicijos ginčų. Parlamente įstrigo siūlymas ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų židiniuose dirbantiems medikams mokėti nuo 50 iki 100 proc. didesnius atlyginimus karantino laikotarpiu. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Ataskaitas įmonės galės pateikti iki rudens

Dėl šalyje paskelbto karantino Registrų centras šiemet lanksčiau vertins įmones, teikiančias finansines ataskaitas – bus atsižvelgta į objektyvias priežastis, dėl kurių verslas ir organizacijos laiku nepateiks 2019 metų ataskaitų.

Dauguma įmonių jas turi pateikti iki gegužės 31 dienos, tačiau priminimai įmonėms bus siunčiami visą vasarą. Vasarą nebus surašomi administracinių nusižengimų protokolai ir neinicijuojamas paramos gavėjo statuso panaikinimas. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Kai kurie kurortai apriboja apgyvenimo paslaugas

Trys Lietuvos kurortai – Palanga, Birštonas ir Druskininkai – nusprendė apriboti apgyvendinimo paslaugų teikimą karantino metu, siekiant apsaugoti vietos gyventojus nuo galimo koronaviruso plitimo.

Neringos savivaldybė dėl to spręsti palieka patiems paslaugų tiekėjams. Daugiau apie tai skaitykite čia.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi