Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.31 11:31

Iš Ukmergės ligoninės vyriausiojo gydytojo – kritika nacionalinei valdžiai ir žinia dėl stabilizuotos padėties ligoninėje

iš viso užsikrėtę – 28 medikai; atnaujinta 13.01
LRT.lt 2020.03.31 11:31

Ukmergėje, kur situacija dėl koronaviruso protrūkio viena įtempčiausių šalyje, šiek tiek pozityvesnės nuotaikos.

Antradienį Ukmergės ligoninės vyriausiasis gydytojas Rimvydas Civilka išpatino viešą laišką, kuriame teigia – po didelių pastangų pavyko iš dalies stabilizuoti situaciją Ukmergės ligoninėje.

„Visiems ligoninėje esantiems hospitalizuotiems slaugos ligoniams ir juos prižiūrinčiam medicinos personalui yra atlikti testai. Virusas buvo nustatytas 7 iš 92 slaugos pacientų, tad gavę šią informaciją, nedelsiant ėmėmės visų priemonių kuo skubiau šiuos ligonius transportuoti į specializuotą Vilniaus Santaros infekcinę ligoninę, kur jiems bus suteikta visa reikalinga medicininė priežiūra. Šiuo metu ligoninėje dirbančiam personalui užkrato nenustatyta“, – teigia Ukmergės vyriausiasis gydytojas.

Pasak R. Civilkos, gauti tyrimų atsakymai suteikia visiems daugiau vilties, kad pavyks greičiau atsitiesti ir atgaivinti ligoninės veiklą bei leidžia tikėtis, kad blogiausio galimo scenarijaus pavyks išvengti.

„Apmaudu tai, kad užklupti viruso praradome tiek daug brangaus laiko situacijai suvaldyti. Dabar galiu tik konstatuoti faktus, kad tam prireikė net 10 dienų įtempto darbo, skaičiuojant nuo kovo 19-osios, kai buvo nustatytas koronavirusas vienam iš ligoninės gydytojų“, – laiške rašo R. Civilka.

Vyriausiojo ligoninės gydytojo teigimu, pirmuosius viruso testus ligoninė po ilgų prašymų ir reikalavimų galiausiai gavo tik kovo 25-ąją, t. y. jau praėjus 6 dienoms po pirmojo viruso atvejo nustatymo mūsų darbuotojai.

„Net ir gavus testus paaiškėjo, kad komplektacija nebuvo pilna (trūko specialių pagaliukų mėginiams paimti). Todėl teko nustatyti prioritetus: pirmiausia testuoti ligoninėje dar esančius pacientus ir darbuotojus, ir tai užtruko net 2 dienas (kovo 25–26). Daugumos šių testų atsakymus iš Vilniaus laboratorijų gavome tik praėjus 3–4 dienoms po testų paėmimo ir išvežimo (kovo 28–29). Nesame išskirtiniai – laboratorijose eilėse laukia nemažai paimtų mėginių: džiugu, kad šis klausimas galiausiai pradėtas spręsti nacionaliniu lygiu. Būtent dėl to, kad testų rezultatų reikia laukti tiek ilgai kilo itin emociškai sunki situacija dėl mirusių pacientų. Jų artimieji turėjo keletą dienų lauki testų rezultatų, kad galiausiai būtų leista atsiimti mirusiojo kūną ir jį palaidoti. Ieškojome būdų padėti, skambinome, prašėme paskubinti, tačiau veltui. Galime tik apgailestauti. Bet tokia yra realybė“, – rašo medikas.

Pasak R. Civilkos, miestas susidūrė ir su nacionalinės valdžios dėmsio stygiumi, ypač tuomet, kai buvo diagnozuotas pirmasis atvejis Ukmergės gydymo įstaigoje.

„Galbūt sprendžiant nacionalines problemas ne visada pakanka laiko ir dėmesio bei empatijos vieno miesto situacijai. Siekdami tęsti testavimą likusiomis kukliomis ligoninės darbuotojų pajėgomis, bendradarbiaudami su PSPC darbuotojais, įrengėme koronaviruso testų paėmimo punktą prie ligoninės priimamojo skyriaus. Tad jau nuo penktadienio (kovo 27) pradėjome testuoti izoliacijoje esančius ligoninės darbuotojus. Jų testavimas užtruko net 4 dienas ir tęsėsi iki pat pirmadienio vakaro, nes dėl sudėtingos procedūros per dieną galėjome paimti tik 40–60 testų (paimti vieną testą laikantis visų saugumo reikalavimų užtrunka apie 10 min.)“, – apie pirmąsias sunkias dienas laiške paskaoja R. Civilka.

Pasak Ukmergės vyriausiojo gydytojo, tenka pripažinti, kad ligoninė tapo pirmuoju tokiu dideliu koronaviruso taikiniu, žiniasklaidos dėmesio centru ir akivaizdžiu įrodymu, kad nacionalinė sveikatos apsaugos sistema neįvertino galimų pandemijos grėsmių, nebuvo laiku ir tinkamai pasiruošusi pasitikti šį pavojingą virusą bei, esant reikalui, padėti rajonuose veikiančioms medicinos įstaigoms, esančioms arčiausiai šimtų tūkstančių pacientų.

„Apmaudu, kad regioninės ligoninės yra paliktos nuošalyje – neretai akcentuojant, kad tai – tik vietos valdžios atsakomybė, turi pačios spręsti kylančias problemas, nes greitos ir operatyvios pagalbos vis dar stokojama“, – nusivylimo neslepia R. Civilka.

Gydytojo turimais duomenimis, šiuo metu yra gauti 229 iš 283 darbuotojų tyrimų atsakymai. Deja, 20-čiai iš jų buvo patvirtintas virusas.

„Tad iš vo antradienio ryto duomenimis turime 28 koronavirusu užsikrėtusius darbuotojus. Stengsimės, kad jiems būtų užtikrinta reikiama medicininė ir psichologinė pagalba“, – rašo R. Civilka.

Mediko teigimu, vilties teikia žinia, kad pirmadienį Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu, į Ukmergę išsiųsta asmens apsaugos priemonių iš valstybės rezervo civilinės saugos priemonių atsargų siunta bei pažadėta, esant poreikiui, jų išsiųsti daugiau.

„Esame už tai dėkingi ir tikimės, kad tai reiškia, jog mūsų problemos galiausiai taps ir nacionalinio lygmens kovos su koronavirusu pajėgų prioritetu. Viliamės, kad bus baigta skubotai ieškoti iešmininkų, ir imtasi kartu spręsti problemas vardan mūsų rajono gyventojų gerovės“, – į situaciją rimčiau reaguoti paragino miesto ligoninės vyriausiasis gydytojas.

Ukmergės savivaldybės administracijos direktorius pateikia kitus skaičius

Tuo metu Ukmergės ligoninės vadovas Rimvydas Civilka viešame kreipimęsi pateikia kitus skaičius: jo duomenimis, COVID-19 patvirtinta jau 28 medikams.

„Kovo 31 dieną, 09.29 val. gautas toks rezultatas, kad 22 medikai iš viso. Oficiali informacija yra tokia“, – sakė D. Varnas.

Pasak D. Varno, iš viso buvo paimti tirti 282 medikų ėminiai ir ne visi tyrimų rezultatai yra gauti, tad susirgimų gali būti ir daugiau.

„Kažkiek gali pasikeisti, dar pora, ketvertas gali būti, nes ne visus testus dar gavom, bet kol nepatvirtins sveikatos centras (Nacionalinis visuomenės sveikatos centras – BNS), tol aš tos informacijos negaliu skelbti“, – sakė Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktorius.

„Mačiau, kad skelbia portalai, bet kol nepatvirtina sveikatos centro (NVSC – BNS), tai fiksuoti kažkokių įvykių aš tikrai negaliu. Ką oficialiai žinau, tai, kad yra 22“, – atsakė D. Varnas.

Pasak D. Varno, pabaigus tirti medikus, bus tiriami iš ligoninės anksčiau išleisti pacientai.

„Šiandien, kai baigsim tikrinti pareigūnus, pradėsim pagal algoritmą tikrinti tuos pacientus, kurie išleisti iš ligoninės“, – teigė jis.

Anot jo, padėtis ligoninėje jau pakankamai stabilizavosi ir ateinančią savaitę turėtų būti atnaujinamas ligoninės darbas.

„Šiaip, situacija yra stabilizavusis pakankamai ir palyginti su kitais miestais mes jau nesame židinys ar raupsuotieji kokie. Balandžio 6 dieną baigsis daugumai gydytojų karantinas ir po truputį ligoninė sugrįš į įprastą darbų vagą“, – sakė D. Varnas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi