Lietuvoje

2020.03.31 09:06

Karantinas sukėlė ginčą Seime: vieni nori dirbti nuotoliniu būdu, kiti – nemato tam reikalo

atnaujinta 09.27
Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2020.03.31 09:06

Seimas antradienį renkasi į, turbūt, neįprasčiausią savo posėdį. Dėl šalyje paskelbto karantino Seimo nariai į plenarinių posėdžių salę ateis tik balsuoti, o posėdį stebės iš savo kabinetų.

Kalbėdamas apie svarbiausius Seimo antradienio darbus, parlamento vadovas Viktoras Pranckietis vardijo Vyriausybės pateiktus projektus dėl ekonominės situacijos bei pandemijos suvaldymo. Taip pat, anot V. Pranckiečio, labai svarbus ir projektas dėl galimybės Seimui dirbti nuotoliniu būdu.

Seime – ginčas dėl karantino sąlygų: kol vieni nori dirbti nuotoliniu būdu, kiti tam reikalo nemato

„Iškart turėčiau sakyti ir kitą dalyką, kad yra nuogąstaujama dėl konstitucinių pagrindų, todėl inicijuosime, jei priimsime šią pataisą, kreipimąsi į Konstitucinį Teismą, kad būtų aiškiai atsakyta, ar tai atitinka Konstituciją ir kad mes galime taip dirbti“, – kalbėjo parlamento vadovas. Seimas taip pat spręs ir dėl priedų koronaviruso sąlygomis dirbantiems medikams.

Anot V. Pranckiečio, antradienį vykstantis posėdis ypatingas tuo, kad į Seimo plenarinių posėdžių salę bus kviečiami tie Seimo nariai, kurie įstatymų pateikimo stadijoje yra suinteresuoti užduoti klausimus ar yra komiteto, kurio klausimas svarstomas, nariai.

„O po to bus balsavimas, į balsavimą pakviesime daugiau Seimo narių. Visus balsavimus stengsimės daryti vienu metu“, – sakė V. Pranckietis.

Paklaustas, ar jei gilės ekonominė krizė, reikia mažinti Seimo narių atlyginimus, V. Pranckietis atsakė: „Arba Seimo narių skaičių. Seimo išlaidos yra nedidintos kokį dešimtmetį, tai nereikėtų populiariai norint kalbėti, kalbėti apie Seimo narių atlyginimus ar parlamentines išlaidas.“

Kaip sakė Seimo pirmininkas, parlamentinės politikų lėšos yra privalomos pagal Konstituciją, atlyginimas taip pat. O atlyginimo dydį, kaip sakė V. Pranckietis, šis Seimas galėtų nustatyti nebent kitos kadencijos Seimui.

Nenumatytas Seimo posėdis prasidėjo plojimais medikams ir tylos minute išėjusiems dėl nesuvaldyto viruso

Nemano, kad reikia kažką keisti

Tačiau Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis sakė, kad jo vadovaujama frakcija nemato reikalo kaip nors keisti Seimo darbo ir sakė, kad Seimo valdantieji balsuos prieš siūlymus esant karantinui dirbti kitaip.

„Tikrai balsuosime prieš tai. <...> Mes nelabai suprantame, kodėl jis neturi rinktis. Kodėl mes neturime rinktis ir balsuoti Seime? Konstitucijoje labai aiškiai pasakyta, kaip Seimas tai turi daryti. Užtikrinti, kad Seimas per atstumą atliktų savo pareigas, neužtektų tik kompiuterinės įrangos“, – teigė R. Karbauskis.

Valdančiųjų lyderis taip pat kalbėjo, kad verslas ir žmonės šiuo metu taupyti neturėtų. Anot jo, kuo daugiau pinigų dabar bus išleista, tuo mažesnę ekonominę krizę turėsime. Pasak R. Karbauskio, svarbiausia, kad vartojimas nesumažėtų.

„Didžiausia problema šiandien yra opozicijos galvose, nes jie supranta, kad situacija yra valdoma, valdoma gerai ir jie bet kokia kaina stengiasi įvelti Seimą į procesų priėmimą“, – sakė politikas.

E. Gentvilas: Seimas turi dirbti

Liberalas Eugenijus Gentvilas kalbėjo, kad esminis dalykas yra tai, kad Seimas turi dirbti ir duoti esminius nurodymus Vyriausybei, o ne tarnauti Vyriausybės poreikių tenkinimui. Anot E. Gentvilo, yra susiklosčiusi antikonstitucinė situacija, kai Vyriausybė paskelbė ekstremalią padėtį, o Seimas jai reikalingas tik tada, kai ministrų kabinetas parengia įstatymų projektus.

„Seimas mūsų, liberalų, įsitikinimu turi dirbti nuolatos, pasiruošti tam variantui, jei atsirastų sergančių Seimo narių, pasiruošti distancinio darbo galimybei. Tačiau, kol yra tokia situacija, Seimas privalo dirbti, konsultuotis su Vyriausybe, duoti nurodymus jai, o ne tapti Vyriausybės tarnaujančiu organu“, – kalbėjo E. Gentvilas.

Baudų kėlimui nepritaria

Opozicijos lyderis Gabrielius Landsbergis kalbėdamas apie tai, kokius sprendimus antradienį ketina priimti Seimas, akcentavo ketinimus didinti baudas už karantino sąlygų nesilaikymą. Anot jo, susidaro įspūdis, kad nesugebant kokiomis nors priemonės užtikrinti žmonių saviizoliacijos, nuo to turėtų atbaidyti tik didesnės baudos.

„Bet ir Teisės departamentas atkreipė dėmesį, kad beatodairiškas baudų didinimas situacijos realiai nekeičia. Jeigu valstybė neskiria atitinkamo dėmesio, baudų tiesiog gali neužtekti“, – teigė G. Landsbergis.

Jis sakė manantis, kad reikėtų žiūrėti į kitų valstybių pavyzdžius, kur yra pakankamai gerai veikiančių elektroninių priemonių. Taip pat, pasak G. Landsbergio, saviizoliaciją gali užtikrinti ir pareigūnai, o tie žmonės, kurie nesilaiko saviizoliacijos, turėtų būti izoliuojami įstatymo numatyta tvarka.

Pasak politiko, akivaizdu, kad žvelgiant į nustatytus koronaviruso atvejus, Lietuva tik dar lipa į kalną, todėl karantinas turi tęstis.