Lietuvoje

2020.03.30 15:02

Vilniuje antradienį pradės veikti dvi karščiavimo klinikos

atnaujinta 15.29
Laura Adomavičienė, LRT.lt 2020.03.30 15:02

Vilniaus miesto administracijos direktorius Povilas Poderskis pirmadienį paskelbė, kad Lazdynų poliklinikoje, Erfurto gatvėje, vyksta paskutiniai paruošiamieji darbai vienos iš dviejų Vilniaus karščiavimo klinikų paleidimui. Jau rytoj nuo 8 val. ryto šios laikinosios įstaigos pradeda darbą.

Be Lazdynų poliklinikos kita karščiavimo klinika antradienį bus atidaryta Naujosios Vilnios poliklinikos patalpose.

„Šiandien priimsime pirmuosius pacientus bandymui, o rytoj poliklinikos pilnai atliks darbą“, – sakė P. Poderskis.

Spaudos konferencijos vaizdo įrašas:

Karščiavimo klinikų darbo laikas Vilniuje sutampa su mobiliųjų punktų, kuriuose imami mėginiai dėl koronaviruso: nuo 8 val ryto iki 20 val. vakaro.

„Nuo penktadienio operatyviai rengėmės įsteigti karščiavimo kliniką. Darbuotojai ir dabar ruošiasi intensyviai ir derina veiksmus“, – sakė Lazdynų poliklinikos l. e. p. direktorius Vismantas Matulas.

Į šias karščiavimo klinikas sostinėje pagalbą tiek žmogiškaisiais ištekliais, tiek įranga Vilniaus miesto savivaldybės nurodymui teikia Antakalnio poliklinika.

Visi norintys patekti į karščiavimo kliniką turės registruotis per šeimos gydytoją, kuris išrašys siuntimą. Tiesa, visi būsimi pacientai turės atitikti tam tikrus reikalavimus: priimami 18-60 metų amžiaus pacientai, kurie karščiuoja (temperatūra ne mažesnė nei 37,8 laipsniai), kuriuos kankina kosulys, dusulys ar kurie turi kitų viršutinių kvėpavimo takų infekcijai būdingų simptomų.

Vyresni nei 60 metų asmenys skambina bendruoju pagalbos numeriu 112 ir gali būti gabenami į vieną iš didžiųjų šalies ligoninių.

Klinikoms paskirti du koordinatoriai bei jų padėjėjai. Pastaraisiais bus akušeriai, odontologų padėjėjai, kineziterapeutai ir kiti specialistai, kurie karantino metu neturėjo tiesioginio kontakto su pacientais. Situaciją prie karščiavimo klinikos Lazdynuose žada stebėti ir pats įstaigos laikinasis vadovas.

Darbas karščiavimo klinikose vyks pamainomis – viena 3 žmonių komanda, planuojama, galės dirbti ne ilgiau nei 4 val.

Vienam pacientui karščiavimo klinikoje bus skiriamas pusvalandis. Čia bus atliekami bendrieji kraujo tyrimai, matuojama temperatūra, atliekami rentgenologiniai ištyrimai, jei reikia – paimamas ėminys dėl COVID-19 ištyrimo virusui nustatyti. Palyginimui, mobiliame punkte vienam asmeniui skiriama 10 min., juose nevykdoma pacientų diagnostika, neskiriamas gydymas. Tai – esminis karščiavimo klinikos skirtumas.

Įspėjama, kad karščiavimo klinikose bus tiriami tik tie asmenys, kurie iš tiesų karščiuoja ir iki atvykimo į kliniką nevartojo karščiavimą mažinančių vaistų. Tai itin svarbu, norint neapkrauti ir pačių gydytojų, ir išvengti galimo piktnaudžiavimo.

Ištirtas karščiavimo klinikoje pacientas bus išleidžiamas gydytis į namus, duodant tam tikrus nurodymus ir jo šeimos gydytojui. Jeigu būklė rimta – asmuo gali būti siunčiamas gydymui į ligoninę.

Savivaldybės administracijos direktorius ramina vietinius Lazdynų gyventojus, kurie būgštauja, kad atvykę į karščiavimo klinikas galimai užsikrėtę pacientai virusą rajone išplatins.

„Visi, kas atvažiuos į karščiavimo kliniką, turi atvažiuoti automobiliu. Nebus taip, kad čia minios vaikščios tokių, kurie apsikrėtę galimai. Nėra pagrindo nerimauti, dirbama su maksimaliu saugumu, visomis apsaugos priemonėmis, bet koks viruso patekimas į išorę nebus leistas“, – gyventojus ramino P. Poderskis.

Poliklinikos laikinasis vadovas taip pat patikino, kad nė vienas atvykęs asmuo be atskiro kordinatoriaus leidimo negalės išlipti iš automobilio ar atsidaryti lango. Atvykęs žmogus privalės sustoti prie šlakbaumo, kur bus sutikrinami asmens duomenys ir pamatuojama temperatūra. Tik leidus gydytojui asmuo galės išlipti iš automobilio ir bus palydimas iki jo. Situaciją sukontroliuoti savivaldybei padės viešosios tvarkos specialistai, šauliai bei policijos pareigūnai.

Savivaldybė taip pat žada pasirūpinti, kad tiems žmonėms, kurie neturi savo transporto priemonės, būtų užtikrinta transportavimo paslauga, nes sukarščiavus vykti su taksi automobiliu ar viešuoju transportu draudžiama.

Atvykstantiems į karščiavimo kliniką rekomenduojama dėvėti medicinine kaukę. Kartu su savimi privaloma turėti tapatybę patvirtinantį dokumentą bei A4 formato lapą su užrašytu savo mobiliojo telefono numeriu. Lapą su numeriu reiks padėti koordinatoriaus nurodytoje matomoje vietoje automobilio salono viduje. Susiskambinus bus sutikrinami atvykusiojo duomenys.

LRT.lt primena, kad praėjusį trečiadienį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) įpareigojo šalies savivaldybes steigti karščiavimo klinikas, kuriose bus priimami karščiuojantys galimai koronavirusu COVID-19 užsikrėtę asmenys.

Karščiavimo klinikose viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų turintiems pacientams bus atliekami išsamesni tyrimai, įtariant koronavirusinę infekciją (COVID-19), paimamas tepinėlis iš nosiaryklės dėl koronavirusinės infekcijos, jei reikia – paskiriamas gydymas.

Numatyta, kad į šias klinikas galės kreiptis 18-60 metų amžiaus pacientai, kurių temperatūra kreipimosi į šeimos gydytoją dieną bus 37,8⁰ C ir daugiau (iki karščiavimą mažinančių vaistų vartojimo), taip pat jaučiantys viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomus.

Vos tik pradės veikti karščiavimo klinikos, pagal SAM nurodytą tvarką visi karščiuojantys pacientai, įtariantys galį būti užsikrėtę koronavirusu, skambins nebe 1808 linija dėl registracijos tyrimui, o turės kreiptis į šeimos gydytoją, kuris pacientą elektroniniu būdu užregistruos vizitui į kliniką.

Trečiadienį paskelbus sveikatos apsaugos ministro įsakymą dėl klinikų steigimo, ketvirtadienį duris tokia klinika atvėrė Vilkaviškyje ir Šiauliuose. Pastarajame mieste karščiavimo klinika įkurta Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikoje.

Karščiavimo klinikas kovodamos su virusu steigia ir kitos šalys – taip pacientų srautai išskaidomi ir į ligonines patenka tik tie pacientai, kuriems tai iš tiesų būtina. Šią savaitę karščiavimo klinikos turi atverti duris Australijoje – iš vis planuojama atidaryti apie 100 tokių klinikų. Anksčiau plačiai nuskambėjo Pietų Korėjos pavyzdys – privažiuojamieji testavimo centrai, prie kurių eilėse laukiama savo automobiliuose. Taip išvengiama gyvos žmonių eilės, kurioje būtų galima užsikrėsti.

Azijos šalyse karščiavimo klinikos buvo plačiai paplitusios dar po 2002-ųjų SARS viruso epidemijos. Manoma, kad tai buvo iš efektyviausių SARS protrūkio suvaldymo priemonių.

Kovojant su COVID-19, karščiavimo klinikos tapo pagrindine įtariamai užsikrėtusiųjų pacientų testavimo vieta – čia matuojama temperatūra, išsiaiškinama paciento sveikatos būklė, atliekamas plaučių rentgeno tyrimas. Tik patikrinus šiuos simptomus daromas koronaviruso testas.