Lietuvoje

2020.03.30 13:42

Svarsto, kaip padėti medikams: siūlė skirti reprezentacines lėšas, prabilo apie Seimo narių algų mažinimą

atnaujinta 14.50
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.03.30 13:42

Seime – diskusija, kaip padėti medikams. Pirmadienį Seimo valdyboje „valstietis“ Arvydas Nekrošius pasiūlė parlamentarams skirtas reprezentacines lėšas skirti apsauginių priemonių nuo koronaviruso medikams pirkimui. Tuo metu konservatorius Gabrielius Landsbergis patikino manantis, kad reikėtų imtis drastiškesnių priemonių – svarstyti apie Seimo narių algų mažinimą ir dalies parlamentui skirtų lėšų nukreipimą kovai su koronavirusu. Galiausiai nuspręsta nuo balandžio 1 d. nenaudoti reprezentacinių lėšų.

Seimo pirmininko pavaduotojas A. Nekrošius Seimo valdybos posėdžio teigė, kad, jo manymu, parlamentarai vietoje to, kad iš jiems skirtų reprezentacinių lėšų pirktų gėles, saldainius, atvirukus ir kitus daiktus, šiuos pinigus galėtų skirti apsaugos priemonių medikams pirkimui.

Seimo pirmininko pavaduotojas A. Nekrošius Seimo valdybos posėdžio teigė, kad, jo manymu, parlamentarai vietoje to, kad iš jiems skirtų reprezentacinių lėšų pirktų gėles, saldainius, atvirukus ir kitus daiktus, šiuos pinigus galėtų skirti apsaugos priemonių medikams pirkimui.

„Mano siūlymas būtų, kad Seimo nariai galėtų įsigyti arba tas lėšas skirti priemonių įsigijimui tos ekstremalios situacijos suvaldymui“, – pažymėjo A. Nekrošius.

Liberalas Jonas Liesys teigė palaikantis tokią iniciatyvą. Tiesa, Seimo narys pažymėjo, kad už nepanaudotas reprezentacines lėšas apsaugos priemones turėtų pirkti ne atskiri parlamentarai, o Seimo kanceliarija, kuriai „suplauktų“ visų Seimo narių nepanaudotos reprezentacinės lėšos.

„Bendra pinigų suma galėtų būti ryški parama“, – tikino J. Liesys.

Šiai iniciatyvai nepritarė konservatorių lyderis G. Landsbergis. Anot jo, šiuo metu, kai Lietuvoje dėl koronaviruso grėsmės paskelbtas karantinas, kai paskelbta ekstremali situacija, o Vyriausybei leista pasiskolinti 5 milijardus eurų verslui gaivinimui, darbo vietų išsaugojimui, reikėtų kalbėti ne apie reprezentacijai skirtų lėšų nukreipimą apsaugos priemonių pirkimui. Pasak jo, reikėtų diskutuoti apie drastiškesnes priemones.

„Turiu tokią nuojautą, kad, jei padėtis nepasitaisys, tai [...] turėtume kelti klausimą, ką leisti ar neleisti Seimo nariams pirkti. Ar neturėtų būti rodomas pavyzdys ir neturėtų būti mažinami Seimo narių atlyginimai, nekalbant apie tai, kad reprezentacinės ir parlamentinės lėšos apskritai turėtų grįžti į valstybės biudžetą ir turėtų biudžete būti naudojamas ten, kur ši Vyriausybė nuspręstų, kad labiausiai jų reikia?“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Jis teigė manantis, kad Seimas šiuo metu turėtų atsisakyti visų nereikalingų išlaidų ir grąžintų jas į valstybės biudžetą.

„Valstietė“ Rima Baškienė, kalbėdama A. Nekrošiaus siūlymą Seimo nariams skirtas reprezentacines lėšas nukreipti apsaugos priemonių pirkimui, teigė, kad būtina pasitikrinti, ar tokia iniciatyva neprieštarauja Labdaros ir paramos įstatymui.

A. Nekrošius, reaguodamas į G. Landsbergio replikas, pažymėjo manantis, kad reprezentacinių lėšų sugrąžinimas į valstybės biudžetą nespręstų apsaugos priemonių medikams trūkumo. Anot jo, ši problema būtų efektyviau sprendžiama, jei patys Seimo nariai, atsižvelgdami į regionų, kuriuose jie yra išrinkti į parlamentą, poreikius, apsaugos priemonių pirkimų pasirūpintų patys.

Laikinai Seimo kanclerio pareigas einanti Dokumentų departamento direktorė Vaida Servetkienė teigė, kad šiuo metu nepanaudotų reprezentacinių lėšų yra per 1 mln. Eur.

„Kai lėšos yra nepanaudotos, tai mes jų iš biudžeto ir nepasiimame“, – atkreipė dėmesį V. Servetkienė.

Galiausiai Seimo valdyba balsavo dėl A. Nekrošiaus iniciatyvos, tačiau jai nepritarė.

Vėliau valdyboje pradėta diskutuoti apie G. Landsbergio mintį Seimui atsisakyti dalies jam skirtų lėšų. Seimo valdybos nariai po diskusijos nusprendė, kad parlamentas nuo balandžio 1 d. nebenaudos reprezentacijai skirtų lėšų. Kartu bus nuspręsta pasiūlyti Seimo pavyzdžiu pasekti ir premjerui bei ministrams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt