Lietuvoje

2020.03.30 13:33

Rezidentai šaukiasi pagalbos: dėl koronaviruso netiria net ir po kontakto su užsikrėtusiu

Laura Adomavičienė, LRT.lt2020.03.30 13:33

Trečiadienio rytą Vilniaus Infekcinių ligų centre buvo diagnozuoti du COVID-19 susirgimai. Vienas jų rezidentei ir kitas – bendrosios praktikos slaugytojai. Į LRT.lt redakciją kreipęsi rezidentai tikina turėję kontaktą su infekuotaisiais, tačiau tyrimo sulauks greičiausiai balandį. Santaros klinikos teigia, kad tyrimai dėl koronaviruso vykdomi pagal bendrą tvarką, išimčių medikams nėra. Visgi po rezidentų laiško penktadienį Santaros klinikų Infekcinėje ligoninėje įvyko permainos.

Laišku į naujienų portalą kreipęsi Vilniaus Santaros klinikų rezidentai tikina, kad susidūrę su koronavirusu infekuotais asmenimis, skirtingai nei klinikose dirbantys medikai, jie netiriami.

Pirmiausia jie atkreipia dėmesį į patį faktą, kad trečiadienį diagnozuoti du užsikrėtimai nuo visuomenės buvo nuslėpti. Apie užsikrėtusią koronavirusu rezidentę bei bendros praktikos slaugytoją net nebuvo pranešta.

„O svarbiausia, kas vyksta puodo viduje... Pagal vasario 23 d. Vilniaus Santaros klinikų direktoriaus išleistą įsakymą, žmonės (šiuo atveju eina kalba apie darbuotojus, rezidentus ir kitus), turėję kontaktą su sergančiuoju COVID-19, privalo izoliuotis namuose 14 d. Taip pat susisiekę karštąja linija 1808 jie patvirtina saviizoliaciją namuose. Viskas butų gražu, jeigu taip ir būtų...

Sužinojus apie kolegę, sergančią COVID-19, atsiranda baimės jausmas, nes kontaktas tikrai buvo. Norėdami apsaugoti save ir savo artimą aplinką, siekiame, kad mums, kolegoms rezidentams, būtų atliktas tepinėlis. Tačiau ką sužinome? Paskambinus infekcijos kontrolės specialistei (V.G) sužinome, kad tepinėlio mums niekas neatliks šią dieną, net rytoj jo neatliks. Cituoju jos žodžius: „Mes tepinėlio nedarysime, nebent Jums pasireikštų simptomai (mūsų kolegei rezidentei su COVID-19 simptomai pasireiškę nebuvo, tačiau ji serga). Tepinėlis gali būti atliktas kitos savaitės pradžioje, kada sueis 8 parų terminas“. Bet mes su kolege kontaktavome nuo pat kovo 2 iki 19 dienos, bendravome tarpusavyje nedėvėdami jokių apsauginių kaukių.

Norėdami gauti tepinėlį, turime jo prašyti tiek žodžiu, tiek raštiškai... nors jis mums turėtų priklausyti tuoj pat“, – piktinasi Santaros klinikų rezidentai.

Neapmokė, kaip elgtis COVID-19 padalinyje

Tiesa, kiek vėliau jiems vadovybė užsiminė, kad tyrimas dėl koronaviruso rezidentams bus atliktas balandžio 2 dieną.

Kartu su jais tą dieną turėjo būti tiriama ir jų infekuota kolegė. Aiškėja, kad koronavirusu užsikrėtusi rezidentė anksčiau buvo ištirta visiškai atsitiktinai. Kiti išsitirti nespėjo, nes tiesiog jiems apie tai nebuvo pranešta.

„Nespėjome, nes vyr. gydytojai (kurių pavardžių neminėsim), nepranešę net rezidentams (kurie dirba COVID-19 padalinyje, sėdi paromis, nevalgę ir negėrę, neidami net į tualetą, nebent jau reikalas labai prispirtų), ėjo darytis tepinėlių. Dėka kolegos, kuris užmatė vorele keliaujančius gydytojus, pranešė ir kitiems kolegoms, rezidentams, kad bus atliekami tepinėliai, mėgino gauti ir savo progą. Jiems pavyko. Jie sveiki. Tačiau ir toliau dirba... nors jiems priklauso saviizoliacija namuose 14 d. Tai darbo kodekso pažeidimas“, – rašo jaunieji medikai.

Negana to, kad kontaktavę su infekuota kolege rezidentai nėra tiriami, jie piktinasi ir sprendimu, kuriuo dar savaitei pratęsiamas modulio ciklas, nors jis baigiasi kovo 31 dieną, o dalis rezidentų privalo 14 dienų saviizoliuotis dėl turėto kontakto su infekuotu asmenimi.

„Kuo remiamasi? Rezidentams privaloma saviizoliacija... epidemijos centre. Argi nejuokinga? Rezidentams pratęsiamas modulis, jie toliau kontaktuoja su sergančiais ir neša viską į namus (infekcijos nešiotojai). Tai vadinama saviizoliacija? Ar gražiau pasakius, arklio išnaudojimas darbui?

Niekas nepasako rezidentui ačiū, jie dirba parom, jie dirba viršvalandžius, jie eina į infekuotas patalpas žiūrėti sergančių pacientų (be apmokymų savisaugai. Taip, niekas rezidentų neapmokė, kaip dėtis skafandrus, ar kaip tinkamai elgtis infekuotoje aplinkoje). Rezidentų net neklausė, ar tu pasiruošęs eiti į COVID-19 padalinį, kai kiti gydytojai rašėsi oficialias formas, kurios įrodo, kad jie eina sava valia. Rezidentai negavo pildyti jokių formų. Tave tik paglosto per petį ir sako – turi eiti.

Ir mes einame, nepykstame, mes dirbame, bet kai pradeda mūsų nevertinti ir pamiršti, mes pradedame kalbėti garsiai“, – rašo Vilniaus Santaros klinikų rezidentai.

Santaros klinikos: medikams nėra išskirtinės tvarkos tiriantis dėl koronaviruso

Santaros klinikų Komunikacijos tarnyba tvirtina, kad informacija apie užkrečiamąja liga sergančiuosius teikiama teisės aktų nustatyta tvarka ir nėra išimčių ar kitų sąlygų, reglamentuojančių būtent medikų susirgimo užkrečiamąja liga atvejų epidemiologinę priežiūrą ir informacijos perdavimą.

„Infekcinių ligų centro darbuotojų kontaktai su sergančiuoju COVID-19 yra įvertinami ir profesinė rizika nustatoma vadovaujantis generalinio direktoriaus įsakymu. Už tai atsakingas skyriaus, kuriame dirba darbuotojas, vedėjas. Didelę poveikio riziką patyrę darbuotojai nušalinami nuo darbo. Jiems taikomas izoliacijos režimas Sveikatos apsaugos ministerijos teisės aktų nustatyta tvarka, o saugą pacientams garantuoja kvėpavimo takų tyrimas, paskiriamas darbuotojams, grįžtantiems į darbą.

Kodėl ne iš karto imami tepinėliai tyrimams? Mėginio ėmimo data nustatoma, atlikus atvejo tyrimą ir rizikų vertinimą. Darbo veiklos pobūdis (pavyzdžiui, tiesioginis darbas Covid-19 padalinyje) nelemia sveikatos priežiūros specialistų neplaninių sveikatos patikrinimų, nes turi būti įvertinti tiesioginiai profesinės rizikos veiksniai. Gydytojai rezidentai tiriami taip pat, kaip ir kiti klinikų darbuotojai“, – rašoma klinikų Komunikacijos tarnybos atsakyme.

Tarnyba tvirtina, kad visi darbuotojai, neatsižvelgiant į darbo stažą, kvalifikaciją, darbo pobūdį yra instruktuojami darbo saugos ir sveikatos klausimais. Įvadinį instruktavimą padalinyje, darbo organizavimą, pavojingus veiksnius darbo aplinkoje, darbo tvarkos taisykles ir kitus aspektus rengia ir apmoko struktūrinio padalinio, kuriame dirbs personalas, vadovas.

„Apgailestaujame, kad gydytojai rezidentai nesikreipia į savo padalinio vadovus ar Infekcijų kontrolės skyrių, kad per mokymus neįgyja pakankamų įgūdžių. Esame pasiryžę kai kuriuos dar kartą apmokyti ir turime tokių mokymų planą. Įstaigos intranete taip pat galima rasti instrukcijų apie tai. Labai kviestume rezidentus, iškilus klausimams ar nesklandumams, pirmiausiai bendrauti su tiesioginiais savo vadovais centruose ir skyriuose”, – ragina Komunikacijos tarnyba.

Patys rezidentai situaciją aiškina kitaip – jų niekas nemokė, kaip tinkamai naudotis apsaugos priemonėmis, kaip jas užsidėti, kaip teisingai nusiimti.

„Kai tik paskelbė apie COVID-19 skyrius, atnešė mums apsaugos priemones – dėkitės. Kaip jas dėtis? Sesutė laksto, vyresnioji laksto, vedėjai užsiėmę savais reikalais. O su tomis apsaugos priemonėmis reikia tiksliai žinoti ką daryti, kokia eilės tvarka: nusiimti skafandrą, nusiimti kaukę, prieš kiekvieną nusiėmimą dezinfekuoti pirštines, jas nusiimti, užsimauti naujas – ten labai daug reikalų“, – pasakojo anonimu norėjęs likti rezidentas.

Negana to, dalis personalo Infekcinėje ligoninėje elgėsi neatsakingai ir apsaugiių priemonių nedėvėjo.

„Savomis akimis matėme, kaip dalis seselių vaikščiojo be apsauginių chalatų, be respiratorių. Ligoninėje yra trys skyriai: į du guldomi pacientai, kurie laukia tyrimų atsakymų. Tai arba jie yra užsikrėtę, arba ne. Tai juose seselės vaikščiojo, kaip norėjo. Apsaugos priemonių ligoninėje yra, bet požiūris gal toks? Gal nebuvo tinkama supažindintos, kokia tai liga? Sunku dabar pasakyti. Trečiame skyriuje, kuriame gydomi COVID-19 užsikrėtę pacientai, visas personalas tvarkingai naudoja apsaugos priemones: vaikšto su kostiumais, su apsauginiais akiniais, antbačiais“, – pasakojo vienas rezidentų.

Komunikacijos tarnybos Vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene Jurgita Juozaitytė tikino, kad konkrečiai atsakyti į naujienų portalo LRT.lt klausimus nėra galimybės, nes nėra nurodyti konkretūs kompetentingi asmenys, su kuriais kontaktavo rezidentai, todėl susidaro įspūdis, kad jaunieji medikai, užuot bandę apie problemas kalbėtis su tiesioginiais vadovais, nuoskaudas išliejo žiniasklaidai.

Po LRT.lt klausimų – pokyčiai infekcinėje ligoninėje

Įdomu tai, kad ketvirtadienį pavakare, vos naujienų portalui LRT.lt išsiuntus klausimus Santaros klinikoms dėl susidariusios situacijos, rezidentai informavo, kad per pusvalandį buvo su jais susisiekta ir pasiūlyta paimti tyrimą dėl koronaviruso. Šio tyrimo dalis rezidentų prašė kelias dienas. Prieš tai Infekcinių ligų kontrolės skyrius tikino, kad anksčiausiai mėginį galės paimti balandžio 2 dieną.

Tiesa, dalis rezidentų, nesulaukdami Infekcinės ligoninės pagalbos, tyrimui mobilioje stotelėje užsirašė patys, paskambinę 1808 linija. Šiuo metu su užsikrėtusia rezidente bendravę kolegos yra saviizoliacijoje 14 dienų, dalis jau sulaukė neigiamų tyrimo rezultatų, kiti atsakymų dar laukia.

Didesni pokyčiai Santaros klinikų Infekcinėje ligoninėje, kurioje gydomi COVID-19 užsikrėtę pacientai, įvyko penktadienį.

„Iš pradžių Infekcinė ligoninė pati atstovavo visiems, Santaros klinikos nė nesikišo į jų darbą, kol pamatė, kad ten – netvarka ir perėmė pačią Infekcinę ligoninę. Penktadienį vyko susirinkimai, pakeitė vadovus, vedėjus, atsakingus už COVID-19, ir pasakė, kad Santarų klinikos perima ligoninės valdymą“, – sakė vienas iš laiško autorių.

LRT.lt primena, kad sveikatos pasaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu buvo išplėstas tikrinamųjų dėl koronaviruso sąrašas. Pagal naują tvarką visi medikai gali priduoti ėminį dėl koronaviruso, nepaisant to, kad neturėjo kontakto su COVID-19 infekuoti asmenimi, arba nepasireiškė peršalimo simptomai. Ši tvarka galioja ir sveikatos priežiūros įstaigose dirbantiems rezidentams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.