Lietuvoje

2020.03.29 16:23

SAM: dėl koronaviruso galės būti tiriami visi, kam pasireiškia simptomai

LRT.lt2020.03.29 16:23

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), reaguodama į situaciją dėl koronavirusinės infekcijos (COVID-19) plitimo Lietuvoje, tikslina atvejo apibrėžimą ir tiriamųjų grupes. Nuo šiol dėl galimos infekcijos gali būti tiriami visi, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Taip pat, kaip numatyta anksčiau, dėl galimos infekcijos tiriami visi sveikatos priežiūros specialistai. Pačios gydymo įstaigos, įvertinusios savo specifiką ir galimas rizikas, turės apsispręsti, kokiu dažnumu sveikatos priežiūros specialistus tikrinti profilaktiškai.

Tuo metu, sveikatos priežiūros specialistai, jaučiantys net menkiausius koronavirusinės infekcijos (COVID-19) simptomus, turėtų būti testuojami nedelsiant, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Nuo šiol SAM įtariamais užsikrėtimo atvejais laikys:

- asmenis su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas), kuriems nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, paaiškinančios šiuos simptomus bei jei šie asmenys 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietinis plitimas ar plitimas visuomenėje;

- asmenis su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais ir buvusius artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju.

Be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai dėl COVID-19 ligos bus atliekami ir šioms tiriamųjų asmenų kategorijoms laboratoriškai ir tik patvirtinus atvejį apie jį yra pranešama ir pradedamos taikyti atvejo valdymo priemonės:

- asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas), kuriam būtina hospitalizacija ir kuriam nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus;

- sveikatos priežiūros specialistai;

- kiti asmenys, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai.

Nuo šiol SAM tikėtinu atveju laikys tą, kurio tyrimas dėl 2019-nCoV yra neaiškus arba kurio tyrimai
buvo teigiami atlikus pan-coronavirus vertinimą.

Patvirtintu atvejis bus laikomas, kai asmeniui laboratorijoje patvirtinama COVID-19 liga, nepriklausomai nuo klinikos ar simptomų.

Ragina vadovautis nurodymais

SAM ragina žmones vadovautis medikų ir institucijų nurodymais, tai yra, maksimaliai vengti žmonių susibūrimų, esant galimybei dirbti iš namų, bendraujant gyvai išlaikyti atstumą vienas nuo kito, skirti ypatingą dėmesį rankų, paviršių higienai bei kita.

Pajutus ligos simptomus kreiptis medikų pagalbos telefonu, nevykti patiems į gydymo įstaigas.

SAM primena, kad dešimtyje savivaldybių – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Tauragės, Telšių, Alytaus, Utenos – jau veikia mobilūs punktai, kuriuos pacientams imami ėminiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso.

Taip pat Lietuvos savivaldybėse duris netrukus turėtų atverti, o kai kuriose jau atvėrė vadinamosios karščiavimo klinikos, kuriose viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų turintiems pacientams bus atliekami išsamesni tyrimai, įtariant koronavirusinę infekciją, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Į šias klinikas bus registruojami šeimos gydytojo siuntimą turintys pacientai, kurie turės atvykti jiems paskirtu konkrečiu laiku.

Populiariausi