Lietuvoje

2020.03.29 12:31

VU mokslininkų prognozės: pandemijos piką Lietuva pajaus pirmomis gegužės savaitėmis

LRT.lt2020.03.29 12:31

Vilniaus Universiteto Medicinos fakulteto prodekanas Vytautas Kasiulevičius nurodo, kad balandį koronavirusas toliau plis, o piką pasieks gegužės mėnesio pirmomis savaitėmis. Dėl to ypač svarbu apsaugoti medicinos darbuotojus, kurie šiuo metu yra pažeidžiamiausi.

Pasak V. Kasiulevičiaus koronaviruso plitimas pasaulyje yra klasikinis pandemijos pavyzdys. „Susirgimų skaičius įvairiose šalyse augs, kol pasieks lūžio tašką, ties kuriuo situacija stabilizuosis“, – teigia profesorius.

Jis nurodo, kad, pasak epidemiologų, Italija epidemijos piką pasieks balandžio 9 dieną, Prancūzija – balandžio 14 dieną, Vokietija – gegužės 1 dieną, o Švedija tarp gegužės 26 dienos iki birželio 5 dienos. „Preliminarūs Vilniaus universiteto mokslininkų modeliai rodo pandemijos piką Lietuvoje pirmomis gegužės savaitėmis. Vadinasi, visa balandį gyvensime infekcijos kilimo kreivėje“, – nurodo V. Kasiulevčius.

Tačiau V. Kasiulevičius tvirtina, kad situacija yra bent iš dalies kontroliuojama.

Profesorius taip pat pažymi, kad visi sukarščiavę asmenys šiuo laikotarpiu turi būti laikomi sergančiais koronaviruso infekcija, kol nebus paneigta kitaip. „Temperatūra – pirmas ženklas pagalvoti apie COVID-19“, – teigia V. Kasiulevičius.

Nors dar nėra patvirtinto vaisto nuo COVID-19, profesorius nurodo, kad gydymas kol kas eksperimentiniu vaistų deriniu teikia vilčių. „Jo nauda pagrįsta in vitro tyrimais ir nedidelio paskelbto prancūzų mokslininkų tyrimo rezultatais, kuriame šiuo deriniu buvo gydyti 36 pacientai“, – pažymi profesorius.

V. Kasiulevičius nurodo, kad Lietuvos Achilo kulnas pandemijos įkarštyje yra sveikatos apsaugos sistema. „Užsikrečiantys ir į saviizoliaciją būriais keliaujantys medikai yra tik pandemijos pradžios prabanga, kurios nebegali šiomis dienomis sau leisti nei Italija, nei Prancūzija, nei Ispanija“, – nurodo jis.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo

„Nuo šiol kiekvienas pacientas netgi pas šeimos gydytoją atvykstantis dėl nugaros skausmų gali būti užsikrėtęs COVID-19 infekcija, o vieno gydytojo užsikrėtimas pasmerkia 2 savaičių izoliacijai mažiausiai 10 aplink susirgusį dirbančių medikų“, – aiškina profesorius.

Pasak jo, gydytojų rotacija problemos taip pat neišsprendžia. „Medikų siuntimas rotacijai į viruso užterštas gydymo įstaigas irgi nesprendžia jokių problemų, jeigu protrūkio židiniais tampa vis naujos gydymo įstaigos. O ir nuvykę rotacijai medikai kontaktuodami su likusiu personalu užsikrečia“, – tvirtina V. Kasiulevičius.

Anot jo, galbūt geriau mažiau veikiančių, tačiau tvarkingų gydymo įstaigų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.