Lietuvoje

2020.03.27 16:19

Kovos prieš koronavirusą priešakinėse linijose – senstanti medikų bendruomenė

Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.03.27 16:19

Saviizoliacijoje dėl koronaviruso yra mažiausiai 500 Lietuvos medikų. Pastebima ir kita problema ypač mažesnių rajonų gydymo įstaigose – daugiausiai medikų yra vyresnio amžiaus, patys esantys rizikos grupėje.

O per kelias ligonines dirbantys jauni medikai baiminasi, kad važiuodami iš įstaigos į įstaigą, gali atvežti ir virusą.

Mobiliajame koronaviruso patikros punkte Šiauliuose dvejomis pamainomis kasdien dirba 6 medikai. Šiauliuose kol kas užsikėtusiųjų nedaug. Koronavirusas dar neįsisuko ir į medikų kolektyvus, tad gydytojų netrūksta.

Tačiau virusas regionuose atvėrė kitas žaizdas. Čia didžioji dalis medikų yra vyresnio amžiaus ir priklauso rizikos grupei.

„Man, kaip ir darbdaviui, teko prašyti keletos gydytojų, kurie yra labai garbaus amžiaus, pasitraukti iš tų priešakinių linijų. Net teko įkalbinėti, kad jie eitų ir nebūtų ten, kur yra didesnė tikimybė pasigauti šitą ligą“, – pasakoja Šiaulių centro poliklinikos direkotrius Mindaugas Maželis.

Akmenės meras sako besibaiminantis, nes net ir dėl vieno atvejo tektų, matyt, uždaryti ligoninę. „Jeigu mums atveš užkrėstą žmogų, sako, mūsų ligoninė užsidarys tuoj pat. Nes visi gydytojai virš 65 metų, jie visi rizikos grupėj“, – baiminasi Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas.

„Tiek medikai, tiek pacientai, jau dabar šiai dienai bijom vieni kitų. Pacientai nenori važiuoti pas mus, bijo mūsų, kad mes neužkrėstume. Mes bijom pacientų, kad jie taip pat, kad iš kažkur neparvežtų mums“, – pažymi Naujosios Akmenės ligoninės direktoriaus pavaduotoja Irena Vorevičienė.

Jauni medikai sako baimės nejaučiantys. Noras padėti kitiems esą nugali savisaugos instinktą.

„Greitosios pagalbos medikai, pas juos yra dingusi, tam tikra prasme, savisauga. Ta prasme nebūtinai dėl koronos, apskritai, kai tu važiuoji į skubų iškvietimą didžiuliu greičiu, tu nebegalvoji apie save. Taip pat yra ir šiuo atveju – tu privalai, tu darai, tu pasirinkai tokią profesiją, tu dirbi“, – sako Akmenės rajono greitosios pagalbos direktorius Justinas Stašys.

Jaunų specialistų rajonų gydymo įstaigose vos vienas kitas. Beveik visi dirba per kelias ligonines. Tad iš didmiesčių, kurie yra koronaviruso židiniai, atvykstantys gydytojai, bijoma, gali būti užkrato nešiotojai.

„Dėl didesnio darbo užmokesčio tenka važinėti per kelias darbovietes. Po to, dėl nepakankamos apsaugos, dabartiniu laikotarpiu, medikai tampa židiniais ir platintojais tos ligos“, – teigia Šiaulių centro poliklinikos direktorius Mindaugas Maželis.

Jaunų medikų provincijoje trūkumą lemia finansinė situacija ir nuolatinės reformos bei uždaromos gydymo įstaigos. Šią problemą kai kurie rajonai bando spręsti jauniems medikams skirdami lėšų įsikurti. Atvykstantiems į Akmenę atseikėjama po 15 tūkst. eurų.

„Kodėl mes, rajonai, turime, vadinkime, toj nelygioj konkurencijoj su didmiesčiais leisti biudžeto pinigus, kad pritraukti gydytojus, ko nereikia daryti didžiosioms ligoninėm. Manau, šiuo atveju, gal kai kam su tomis optimizacijomis ir reformomis šiek tiek protus tas virusas irgi ne į tą neigiamą pusę, o ir ne į teigiamą paveiks“, – kritikuoja V. Mitrofanovas.

Dėl koronaviruso pandemijos kai kurių gydytojų atlyginimai padidės. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga paskelbė, jog su koronavirusu kovojantiems medikams iki karantino pabaigos bus mokami 15 proc. didesni atlyginimai. Latvijoje su virusu kovojantiems medikams ketinama mokėti iki 50 proc. siekiančias priemokas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.