Lietuvoje

2020.03.27 17:01

Savivaldybės skėsčioja rankomis: žmonėms leido izoliuotis savarankiškai, bet patikrinti gali ne visus

Domantė Platūkytė, LRT.lt2020.03.27 17:01

Penktadienį laukdamos vienų paskutinių į Lietuvą iš užsienio grįžtančių lietuvių, savivaldybės lengviau atsikvepia. Panaikinus neilgai galiojusį nurodymą visiems sugrįžusiems iš užsienio izoliuotis savivaldybių skirtose patalpose, atsilaisvino nemaža dalis vietų, todėl savivaldybės džiaugiasi galinčios suteikti geresnes apgyvendinimo sąlygas.

Antradienį, įsigaliojus Valstybės lygio ekstremalios situacijos centro vadovo sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymui, įvestas priverstinis karantinavimas sukėlė kai kurių grįžusiųjų pasipiktinimą, daliai žmonių teko apsigyventi su dar keliais žmonėmis, o trečiadienio naktį tarp viename sostinės viešbutyje izoliuotų asmenų buvo kilusios muštynės, peiliu padurtas žmogus.

Ketvirtadienio naktį ministras pakeitė sąlygas ir leido izoliuotis namuose, jei žmonės turi tam galimybę. A. Veryga ketvirtadienį patvirtino, kad priverstinio karantinavimo tvarka skubiai pakeista baiminantis neramumų.

Savivaldybės patalpose izoliuotų žmonių gretos tuštėja

Kauno mero patarėjas ryšiams su visuomene Tomas Jarusevičius tvirtina, kad iš viso Kaune buvo paruošta per 400 vietų sugrįžusiems lietuviams, o tokių vietų skaičius galėjo būti greitai padvigubintas. Vis dėlto, teigia T. Jarusevičius, tokio didelio srauto į Kauno miestą nesulaukta, o dabar, sušvelninus saviizoliacijos sąlygas, dalis žmonių palieka viešbučius, įsipareigodami saugiai ir pareigingai izoliuotis savo būstuose.

„Iš viso Kauno mieste buvo izoliuoti 137 asmenys. Vakar (ketvirtadienį – LRT.lt) Kauno mobilaus tyrimų punkto komanda atliko apie pusšimtį tyrimų, todėl šiuo metu izoliacijai skirtose patalpose likę apie 80 žmonių, bet jų gretos vis retėja“, – portalui LRT.lt komentuoja Kauno savivaldybės atstovas.

Anot jo, jei tokios apgyvendinimo paslaugos dar reikės, bus stengiamasi skirti atskiras patalpas, kad žmonės jaustųsi maksimaliai saugūs. Kartu galės būti apgyvendinamos poros, šeimos ar artimų žmonių grupelės.

Izoliavimo organizavimui – kelios valandos

Vilniaus miesto mero patarėja Ieva Dirmaitė tikina, kad savivaldybė užtikrina tinkamas apgyvendinimo sąlygas sugrįžusiems lietuviams – priėmus sprendimą visų privalomai nebeizoliuoti, nemaža dalis žmonių išvyko savarankiškai saviizoliacijai į namus.

Viešbutyje „Crowne Plaza“ liko apie pusę žmonių – iš pradžių čia buvo karantinuoti 109, dabar liko 48 iš užsienio grįžę lietuviai. Tiesa, priduria I. Dirmaitė, dalis jų dar sprendžia, ar tikrai nori likti, todėl neatmeta galimybės grįžti izoliuotis į namus. Kitame viešbutyje „AirInn“ atsirado dar keli šimtai vietų, todėl dabar patalpų pakanka, tvirtina Vilniaus mero patarėja.

Pasak I. Dirmaitės, gavus nurodymą privalomai izoliuoti visus sugrįžtančius, viską suorganizuoti ir įgyvendinti reikėjo per porą valandų, o tai sudarė nemažai sunkumų.

Ketvirtadienio spaudos konferencijos metu sostinės meras Remigijus Šimašius sakė, kad Sveikatos apsaugos ministerijos ir kitų institucijų nurodymai dėl karantino sąlygų ir dėl kovos su koronaviruso plitimu nėra aiškūs.

„Per pusę paros suskaičiavau, kad turėjome šešis priešingus, skirtingus, vienas kitam prieštaraujančius nurodymus apie atvykstančių asmenų karantinavimą“, – tada kalbėjo R. Šimašius.

Tokiai nuomonei pritaria Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė. Pasak jos, savivaldybės jau kurį laiką ruošėsi priimti iš užsienio grįžtančių lietuvių srautą, kuriems būtų reikalingas apgyvendinimas saviizoliacijai. Tačiau, sako ji, savivaldybės ruošėsi priimti tuos, kurie neturi galimybės izoliuotis savo namuose.

„Problema atsirado tada, kai buvo staigiai pakeistas Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centro sprendimas ir savivaldybės turėjo per 12 valandų pasiruošti, ypač tos, kurios turi oro ar jūrų uostą, todėl turi priimti visus ir urmu izoliuoti. O jau vėliau kitą dieną vėl keičiasi centro sprendimas ir leidžiame savarankiškai karantinuotis turintiems tokią galimybę“, – piktinasi R. Žakaitienė.

Antradienį įvestas priverstinis karantinavimas sukėlė kai kurių grįžusiųjų pasipiktinimą, trečiadienio naktį tarp viename sostinės viešbutyje izoliuotų asmenų buvo kilusios muštynės, peiliu padurtas žmogus. Ketvirtadienio naktį ministras pakeitė sąlygas ir leido izoliuotis namuose, jei žmonės turi tam galimybę.

Didžiausia problema – nebe būstų suteikimas

R. Žakaitienė teigia, kad šiuo metu apgyvendinimo suteikimas grįžusiems tautiečiams nėra problema. Daugiau sunkumų kyla kontroliuojant savarankiškoje saviizoliacijoje esančius žmones – savivaldybės nežino tikslių skaičių, kiek tokių žmonių yra, kadangi Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) pateikia tik nuo kovo 23 dienos surinktą informaciją.

„Visa kita informacija yra kažkur sukaupta popieriniu būdu, (...) niekas jos nerūšiuoja, nedaro lentelės, kad savivaldybės kiekvieną dieną galėtų pasitikrinti, kiek pas juos yra saviizoliacijoje, ar tie žmonės laikosi saviizoliacijos“, – svarsto Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorė.

I. Dirmaitė priduria, kad Vilniaus miesto savivaldybė iš NVSC dar laukia duomenų apie savarankiškoje izoliacijoje esančius žmones. Kol kas tokių duomenų paskelbimas vėluoja, apgailestauja I. Dirmaitė. Jos teigimu, šie duomenys palengvintų saviizoliacijoje esančių žmonių priežiūrą. Vis dėlto, pripažįsta ji, dabar situacija geresnė.

„Daugiau aiškumo atsirado, kai kitos savivaldybės galėjo pasiimti savo žmones. Pradėjo veikti mechanizmas, kuris pamažu susistygavo. Tačiau pirmąją naktį ir pirmąsias valandas, kai skubiai reikėjo viską daryti, iššūkių tikrai buvo, nepaisant to, kaip iš anksti ruošiesi ir apgalvoji daug dalykų“, – tvirtina I. Dirmaitė.

Pasak Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorės R. Žakaitienės, šiuo metu savivaldybėms labai sunkus metas, atsiranda skubių įpareigojimų, kuriuos turi tuojau pat vykdyti. Jos teigimu, savivaldybių laukia ir naujas iššūkis – mobiliųjų punktų veikimas. Tai iššūkis savivaldybėms, tačiau, akcentuoja asociacijos direktorė, savivaldybių atstovai sako susitvarkysiantys, jiems svarbiausia sulaukti reagentų ir kitų reikalingų priemonių.

„Tai vienas iš klausimų – pastoviai kažko trūksta. Bet šiandien girdėjau, kad didelė reagentų siunta atvažiuoja, kad bus aprūpinti, kad situacija turėtų po truputį keistis į gerąją pusę (...) savivaldybės nenuleidžia rankų, žiūri optimistiškai“, – viliasi R. Žakaitienė.

Vilija Blinkevičiūtė
2021.05.09 16:56

Socialdemokratų pirmininke išrinkta Blinkevičiūtė: neatidėliotinas darbas – pergalė savivaldos rinkimuose

pažėrė kritikos opozicijos koalicijai; atnaujinta 18.22