Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.27 13:34

Ministerija skelbia, kad nuo šiol COVID-19 ligonių srautai bus skirstomi kitaip

LRT.lt 2020.03.27 13:34

Siekiant, kad rizikos grupėje esantys žmonės gautų kuo skubesnę medicinos pagalbą galimai užsikrėtus koronavirusu, bus tikslingai paskirstomi pacientų srautai: vyresni nei 60 metų amžiaus ir lėtinėmis ligomis sergantys pacientai, pasireiškus ūmios kvėpavimo infekcijos požymiams, GMP darbuotojų bus pristatomi į vieną iš pagrindinių šalies ligoninių.

Tuo tarpu jaunesni ir lengvesnius simptomus jaučiantys pacientai šeimos gydytojų bus nukreipiami į karščiavimo klinikas, kurios bus įkurtos kiekvienoje savivaldybėje, sakoma Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime žiniasklaidai.

Sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Aurelijaus Verygos teigimu, užsikrėtusiųjų skaičius sparčiai auga, o tai gresia pacientų antplūdžiu ligoninėse.

„Būtina racionaliai paskirstyti norinčiųjų išsitirti dėl koronaviruso gyventojų srautus, ypatingą dėmesį skiriant rizikos grupei – vyresnio amžiaus žmonėms ir sergantiesiems lėtinėmis ligomis. Todėl pajutę šaltkrėtį, gerklės skausmą, pasunkėjusį kvėpavimą, kosintys ir temperatūrai pakilus iki 37,8°C ir daugiau, jie bus gabenami į ligonines, pasirengusias priimti ir koronaviruso infekcija užsikrėtusius žmones“, – sako ministras A. Veryga.

Pajutę nurodytus simptomus, rizikos grupei priskiriami žmonės nedelsdami turi skambinti telefonu 112. Jie GMP medikų bus vežami tikrintis į vieną iš penkių pagrindinių ligoninių – Santaros klinikas, Kauno klinikinę ligoninę, Klaipėdos universitetinę ligoninę, Respublikinę Šiaulių ligoninę arba Respublikinę Panevėžio ligoninę. Pažymima, kad skubioji pagalba dėl kitų sveikatos sutrikimų kaip visuomet jiems bus teikiama ir kitų ligoninių Skubiosios pagalbos skyriuose.

Rizikos grupei nepriklausantys žmonės, pajutę viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomus, galės kreiptis į vadinamąsias karščiavimo klinikas, kurios netrukus turėtų atverti duris visose Lietuvos savivaldybėse. Pažymėtina, kad į šias klinikas bus registruojami tik šeimos gydytojo siuntimą turintys pacientai.

Vadinasi, žmogus, pasireiškus bent vienam ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingam simptomui – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui – visų pirma turi kreiptis į savo šeimos gydytoją. Būtent jis priima sprendimą, ar pacientą nukreipti į karščiavimo kliniką, siuntimą užpildo elektroniniu būdu. Tuomet karščiavimo klinikos koordinatorius nedelsdamas susisiekia su karščiuojančiu pacientu jo nurodytu telefonu ir praneša karščiavimo klinikos adresą, vizito laiką, išsiaiškina, ar karščiuojantis pacientas gali į karščiavimo kliniką atvykti pats savo automobiliu arba būti atvežtas kito žmogaus.

Atvykus į karščiavimo kliniką žmonėms nebus leidžiama išlipti iš automobilio ir atidaryti lango, kol nebus nurodyta kitaip. Kartu su savimi žmogus turi turėti tapatybę patvirtinantį dokumentą bei A4 formato lapą su užrašytu mobilaus telefono numeriu, kurį, atvykus į karščiavimo kliniką, reikės padėti koordinatoriaus nurodytoje vietoje automobilio salono viduje. Šiuo numeriu bus susisiekiama ir sutikrinami atvykusio žmogaus duomenys.

Langą žmogus turės pradaryti tada, kai klinikos darbuotojas to paprašys, tad čia dirbančiųjų specialistų nurodymus būtina atidžiai sekti. Į karščiavimo kliniką žmogus galės užeiti tik gavęs darbuotojo leidimą ir užsidėjęs medicininę kaukę. Karščiavimo klinikose pacientams bus atliekamas išsamus sveikatos patikrinimas – bendras kraujo tyrimas, C reaktyvinio baltymo tyrimas, krūtinės ląstos rentgenografinis tyrimas, paimamas tepinėlis iš nosiaryklės dėl koronavirusinės infekcijos, kaip yra daroma mobiliuosiuose punktuose, jei reikia – paskiriamas gydymas.

Priklausomai nuo karščiuojančio paciento sveikatos būklės, jis galės būti išleidžiamas izoliuotis į izoliavimo vietą arba nukreipiamas į gydymo įstaigas, gydančias koronavirusine infekcija sergančiuosius.

Tiems žmonėms, kurie negalės į karščiavimo klinikas atvykti patys, savivaldybės įpareigotos užtikrinti pacientų transportavimo paslaugas. Dėl karščiavimo klinikų skaičiaus savivaldybėje ir dėl vienoje karščiavimo klinikoje veikiančių kabinetų skaičiaus turės apsispręsti pačios savivaldybės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi