Lietuvoje

2020.03.27 12:31

Širinskienė: būtų keista izoliuotis ir plenarinius posėdžius perkelti į elektroninę erdvę

Jadvyga Bieliavska, ELTA2020.03.27 12:31

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė „valstietė“ Agnė Širinskienė sako, kad, esant ekstremaliai padėčiai, būtų keista parlamentui izoliuotis ir pereiti į elektroninę erdvę, kai reikėtų solidarizuotis su visa tauta, nes daug žmonių šiuo metu dirba kur kas pavojingesnėse situacijose.

Parlamentarės nuomone, Seimo nariai, siūlantys Seimo plenarinius posėdžius rengti nuotoliniu būdu, pamiršta Konstitucijos reikalavimus.

„Suprantu, kad kai kurie Seimo nariai, matyt, yra panikoje dėl to, kad nustatytas viruso atvejis Seimo rūmuose ir dabar ieško bet kokių galimybių, kad atliktų savo pareigas kur nors jiems patogioje vietoje, bet tikrai pamiršta ir Konstitucijos reikalavimus. Konstitucinis Teismas išplėtojo išsamią doktriną, kad Seimo nario balsavimas plenarinio posėdžio metu turi atitikti vienasmeniškumo principą. Tai reiškia, kad turi būti aišku, kad pats asmuo, o ne kas nors kitas už jį atliko balsavimą. Kitas dalykas, aš manyčiau, kad Seimo darbo organizavimas, plenarinio posėdžio organizavimas, Seimo narių atvykimas į Seimo rūmus leistų solidarizuotis su visa tauta, nes daug mūsų žmonių šiuo metu tiesiog dirba kur kas pavojingesnėse situacijose. Pagalvokite, ką turi patirti prekybos centrų pardavėjai, kaip dirba mūsų medikai, kaip dirba tie žmonės, kurie surinkinėja gyventojų šiukšles, ir tą jie daro tikrai pavojingomis sąlygomis. Todėl manau, kad būtų keista parlamentui izoliuotis ir pereiti į elektroninę erdvę“, – Eltai sakė A. Širinskienė.

Jos nuomone, Seimo narės Aušrinės Armonaitės siūlymas rengti plenarinius posėdžius nuotoliniu būdu visiškai nesprendžia procedūrinių dalykų, pavyzdžiui, kaip tas posėdis vyktų, kaip jis būtų transliuojamas, kaip bus užtikrinama, kad Seimo nariai galėtų pasisakyti.

„Tarkime, dabar yra tokia pasisakymo forma kaip kalbėjimas frakcijos vardu. Frakcija, paprastai būdama posėdžių salėje, gali pasitarti ir įgalioti vieną asmenį pasisakyti. Kita vertus, iš tų pasiūlymų matyčiau, kad yra pavojus ir pačiai demokratijai, nes, manau, puikiai suprantate, kad organizuojant darbą 141 žmogui nuotoliniu būdu nei pasisakyti nebus normalių galimybių, antra vertus, vėlgi, kas įsitikins, kad balsavo būtent Seimo narys, o ne jo giminaitis ar padėjėjas, kuriam palikta kortelė ir kuris paspaudė klavišą. Taip pat Statute yra normos, kurios sako, kad Seimo narys per balsavimą vaikščioti negali. Tai ir nuotoliniu būdu tą patį taikysime? Tai aš problemų matau“, – pastebi A. Širinskienė.

Parlamentarė sako suprantanti kolegų baimę, bet tikrai yra apsisaugojimo priemonės ir saugotis nuo viruso galima, nes Seimo nariai gaus apsaugos ir dezinfikavimo priemones ir jie gali ateiti į Seimo salę pabalsuoti.

Anot A. Širinskienės, Seimas yra apsisprendęs priiminėti tik būtiniausius teisės aktus, kurie yra reikalingi situacijai suvaldyti, todėl tų posėdžių tikrai nėra daug planuojama.

Kaip pastebi A. Širinskienė, yra sektinų pavyzdžių ir kitose valstybėse.

„Pavyzdžiui, Jungtinės Karalystės parlamentas užsidarė praktiškai mėnesiui atostogoms, sakydamas, kad jie atkelia atostogas ir dirbs tuo metu, kada turėjo būti darbas tarp sesijų. Tai yra pavyzdžiai, kurie yra galbūt sektini, ypač jei krizė gilėtų. Bet dabar sakyti, kad mes visi užsidarysime ir sėdėsime patogiai namuose, aš manyčiau, kad tikrai nėra laikas tokius signalus Lietuvos žmonėms pasiųsti“, – mano A. Širinskienė.

Asmeniškai Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė sakė nepritarsianti siūlymui plenarinius posėdžius rengti nuotoliniu būdu, bet „valstiečių“ frakcija, anot jos, priiminės sprendimus.

„Frakcija dar neanalizavo. Manau, kad tokių dalykų skubotai negalime priiminėti. Juo labiau, kad jeigu dabar pritartume, padarytume klaidą, o paskui Konstitucinis Teismas sakytų, kad mes negalėjome taip pasielgti, tai būtų problema su visais priimtais teisės aktais dėl jų priėmimo tvarkos“, – mano A. Širinskienė.

Jos teigimu, dabar ne laikas priiminėti Statuto pataisas, prilyginančias Seimo plenarinius posėdžius Seimo komitetų ir komisijų darbui.

Kaip ELTA jau skelbė, Seimo narė, Laisvės partijos pirmininkė A. Armonaitė registravo Seimo statuto pakeitimus, atveriančius galimybę organizuoti Seimo plenarinius posėdžius nuotoliniu būdu elektroninių ryšių priemonėmis.

„Prašome žmonių likti namuose, saviizoliuotis, todėl ir patys savo pavyzdžiu turime praktikuoti nuotolinį darbą. Be to, gali nutikti taip, kad, nustačius virusą vienam ar keliems Seimo nariams, turės karantinuotis absoliuti dauguma Seimo narių, sustos Seimo darbas, o parlamento veikla negali būti pertraukta jokiomis aplinkybėmis“, – teigė A. Armonaitė.

Jos teigimu, šiuo metu turimi tiek Seimo, tiek valstybės elektroninių ryšių pajėgumai leidžia sklandžiai organizuoti ne tik 141 asmens posėdžius, identifikavimą ir sprendimų priėmimą, bet ir kur kas didesnių grupių susitikimus.

Kovo 25 d. Seimo Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Mindaugas Puidokas kreipėsi į Seimo valdybą, prašydamas skubiai priimti sprendimą dėl Seimo nuotolinio darbo organizavimo.

„Manau, kad tai – nacionalinio saugumo klausimas, siekiant apsaugoti visuomenę nuo koronaviruso plitimo, rodyti sektiną pavyzdį nesiburiant į dideles asmenų grupes darbo vietoje ir išlaikyti Seimo narius, galinčius dirbti ir krizinėje situacijoje priimti svarbius valstybei sprendimus. Neturime teisės rizikuoti naujo koronaviruso židinio sukūrimu, Seimo darbuotojų gyvybėmis ir dar labiau apkrauti krizinėmis sąlygomis dirbančius šalies medikus“, – sako siūlymą argumentuoja M. Puidokas.

Iki šiol nuotoliniu būdu posėdžiavo tik Seimo komitetai ir komisijos.

Kitą savaitę, kovo 31 dieną, Seimas renkasi į nenumatytą plenarinį posėdį.

Populiariausi

Į Kauną atskraidintos apsaugos priemonės.
9

Lietuvoje

2021.04.22 10:06

SAM kreipiasi į prokurorus – Lietuvos medikų nepasiekė maždaug 20 vagonų apsaugos priemonių

žala – daugiau nei 900 tūkst. eurų; atnaujinta 13.24
9
Jaroslavas Narkevičius

Lietuvoje

2021.04.22 13:47

Narkevičius nenumano, kur įtariamai galėjo dingti apsaugos priemonių siunta, buvęs viceministras spėja klaidas dokumentuose

„Hoptrans logistics“: prekių trūkumai nebuvo nustatyti; atnaujinta 15.05