Lietuvoje

2020.03.28 00:00

Tryliktoji karantino Lietuvoje diena: naujausia informacija trumpai

LRT.lt, BNS, ELTA 2020.03.28 00:00

Lietuvoje ir toliau tęsiasi karantinas. Šiuo metu skelbiama, kad mūsų šalyje identifikuoti 358 koronavirusu COVID–19 užsikrėtę asmenys. Penktadienį taip pat pranešta, kad nuo šios infekcijos šalyje mirė penktas žmogus.

SVARBIAUSIA INFORMACIJA TRUMPAI

– Lietuvoje nustatyti užsikrėtimo COVID–19 atvejai: 358, mirčių: 5

– Karantinas šalyje pratęstas mažiausiai iki balandžio 13 d. imtinai. Daugiau apie tai skaitykite čia.

– Visi įtariantys, kad galėjo užsikrėsti koronavirusu, turi skambinti specialiu numeriu 1808.

– Skelbiami užsikrėtusių asmenų Lietuvoje maršrutai, pasitrikrinti galite čia.

Lietuvoje – jau 358 atvejai

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, penktadienio rytą Lietuvoje buvo užfiksuoti 344 koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejai. Vėliau patikslinta, kad nustatyti 345 atvejai. Nuo ketvirtadienio vakaro COVID-19 infekuotų asmenų padaugėjo 46.

Per ketvirtadienį ištirti 1175 asmenys. Iš viso Lietuvoje ištirti 5495 eminiai dėl įtariamo koronaviruso. Taip pat penktadienį patvirtinta penktoji mirtis nuo koronaviruso COVID-19. Asmuo mirė Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL). Mirusysis priklausė rizikos grupei. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Penktadienio vakare Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad nustatyta 13 naujų COVID-19 atvejų. Tarp užsikrėtusiųjų – vienas medikas, užsikrėtęs kontaktiniu būdu.

Ragina laikytis karantino, tikrins daugiau žmonių

Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis spaudos konferencijoje kalbėjo, kad net ir esant šiltam savaitgaliui, reikėtų likti namuose, nelankyti artimųjų, o jei kas nors eis į lauką, laikytųsi griežtų saugumo reikalavimų.

„Mėginiai imami vis didesniu kiekiu, tyrimai plečiasi. <...> Nuo pradžių yra atlikta apie 5,6 tūkst. tyrimų. Matyt, dabar eina kilimas, užsikrėtusių vis daugiau nustatoma, rekomenduočiau likti namuose. <...> Šitas virusas Lietuvoje yra itin pavojingas“, – sakė A. Šešelgis.

Daugiau apie tai skaitykite čia.

Koronavirusu užsikrėtė JK premjeras

Britanijos premjerui Borisui Johnsonui buvo atlikti tyrimai dėl COVID-19. Penktadienį paskelbta, kad tyrimo rezultatai dėl koronoviruso yra teigiami, skelbia „Sky News“.

JK ministras pirmininkas tviteryje rašė: „Per pastarąsias 24 valandas pajaučiau lengvus simptomus ir testas buvo teigiamas dėl koronaviruso.“ Daugiau apie tai skaitykite čia.

Keičiamas ligonių skirstymas

Siekiant, kad rizikos grupėje esantys žmonės gautų kuo skubesnę medicinos pagalbą galimai užsikrėtus koronavirusu, bus tikslingai paskirstomi pacientų srautai: vyresni nei 60 metų amžiaus ir lėtinėmis ligomis sergantys pacientai, pasireiškus ūmios kvėpavimo infekcijos požymiams, GMP darbuotojų bus pristatomi į vieną iš pagrindinių šalies ligoninių.

Tuo tarpu jaunesni ir lengvesnius simptomus jaučiantys pacientai šeimos gydytojų bus nukreipiami į karščiavimo klinikas, kurios bus įkurtos kiekvienoje savivaldybėje. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Kaip švęsime Velykas

Lietuvos vyskupų konferencijos pirmininkas arkivyskupas Gintaras Grušas žiniasklaidai pristatė, kaip karantino situacijoje bus švenčiamos Velykos. Šventasis Sostas nutarė Velykų neperkelti ir nurodė, kaip pritaikyti liturgijas esamai situacijai, pranešė G. Grušas. Mišios vyks katedrose, bet be žmonių. Velykų rytą nevyks procesijos, bet 8 val. skambės varpai.

Jis priminė, kad Didžioji savaitė prasideda Verbų sekmadienį. Visą tą laikotarpį Mišios vyks be žmonių, be procesijų. Arkivyskupas sakė, kad procesijos yra išbraukiamos iš liturgijos. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Ribojamas priemonių pardavimas

Visuomenės informavimo grupės vadovas Giedrius Surplys penktadienį spaudos konferencijos metu priminė, kad parduotuvėms galioja rekomendacija asmenims parduoti ne daugiau nei 1 litrą dezinfekcinio skysčio. Šalyje įsigalioja rekomendacijos parduotuvėms, kurias pasirašė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Vieno apsipirkimo metu vienam pirkėjui rekomenduojama parduoti ne daugiau nei 50 medicininių kaukių ir ne daugiau nei 1 litrą dezinfekcinio skysčio. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Nedarbingumo pratęsimas

Lietuvoje pratęsus karantiną maždaug 50 tūkstančių tėvų, prižiūrinčių vaikus, kurių ugdymo įstaigos uždarytos, gali pratęsti nedarbingumo pažymėjimus ir toliau gauti ligos išmokas. Tačiau svarbu atlikti kelis dalykus, skelbia „Sodra“.

Tėvai, globėjai, budintys globotojai, įtėviai ar seneliai (jeigu abiem tėvams (įtėviams) arba turimam vienam iš jų nėra galimybės pasinaudoti nuotoliniu darbu arba jiems (jam) darbdavys nepaskelbė prastovos), toliau liekantys namuose su darželinukais, priešmokyklinukais ar pradinukais, vaikais su negalia iki 21 metų, kurie lankė mokyklą, turėtų kreiptis į savo vaiko gydytoją, kuris pratęs nedarbingumo pažymėjimą. Apie pratęstą laikino nedarbingumo laikotarpį reikia informuoti ir darbdavį. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Individuali veikla

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad individualia veikla besiverčiantys gyventojai, kurių veikla dėl COVID-19 karantino apribota Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu, ją šiuo metu gali nutraukti. Paprasčiausia tai padaryti elektroniniu būdu – per Mano VMI, arba, neturint e. prieigos – paskambinus į Mokesčių informacijos centrą telefonu 1882.

Jei gyventojas vykdė veiklą įsigijęs verslo liudijimą (VL), o ji šiuo metu yra ribojama, tai nutraukus verslo liudijimą, pajamų mokesčio permoką galima susigrąžinti, arba ji galės būti įskaitoma kitam verslo liudijimui, kai tik veiklą vėl bus galima vykdyti. Daugiau apie tai skaitykite čia.

COVID-19 fondas

Nuo šiol skirti lėšas COVID-19 pasekmių mažinimo fondui galima ne tik el. pavedimu, bet ir skambinant trumpaisiais numeriais. Norint pervesti du eurus, reikia paskambinti trumpuoju numeriu 1845, penkis eurus – 1846, dešimt eurų – 1847.

„Dabar kiekvienas galime prisidėti prie pagalbos nukentėjusiems kur kas paprasčiau – tereikia paskambinti trumpaisiais numeriais ir paaukoti 2, 5 ar 10 eurų. Suvienijome jėgas su aktyviausiomis ir didžiausiomis šalies nevyriausybinėmis organizacijomis, kad fondo teikiama pagalba būtų skiriama tiems, kuriems jos labiausiai reikia“, – sako finansų ministras Vilius Šapoka. Daugiau apie tai skaitykite čia.