Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.27 10:44

GMP asociacijos vadovas norėtų plėsti testavimo apimtis, dabar neleidžia tirtis visiems

Galimam protrūkiui ruošiasi kalėjimai, atnaujinta 11.36

Lietuvai pradėjus gauti daugiau koronaviruso testų, valdžia dar praėjusią savaitę žadėjo, kad tyrimų bus galima atlikti tiek, kiek reikalą matys medikai. Tačiau tirtis į mobiliuosius punktus didžiuosiuose miestuose siunčiančios linijos 1808 iniciatorius Nerijus Mikelionis toliau sako, kad norėtų plėsti testavimo apimtis, bet dabar ištekliai tyrimams išlieka riboti.

„Suprantame jūsų visų norą užsiregistruoti į tuos mobilius punktus, tačiau norime pasakyti, kad mūsų konsultantai <...> registruoja žmones pagal labai aiškius ir griežtus kriterijus, kurių mes privalome laikytis“, – penkadienį žurnalistams tvirtino N. Mikelionis, vadovaujantis Kauno greitajai medicinos pagalbai (GMP).

„Deja, turime juos tokius, kokius turime. Turime ribtus tiek žmogiškuosius, tiek materialiuosius resursus ir suregistruoti visų norinčių vien dėl to, kad jie nori, negalime“, – pridūrė jis.

N. Mikelionis, dirbantis ir Lietuvos GMP asociacijos valdybos pirmininku, teigė, kad išsitirti mobiliuosiuose punktuose per dieną gali 800 žmonių.

„Kaip mes visi suprantame, vietų skaičius yra ribotas. Galime priregistruoti tik tiek žmonių, kiek tą dieną tas mobilus punktas priima“, – sakė GMP medikas.

Vadinamoji Koronos linija pradėjo veikti prieš dvi savaites. Per tą laiką į ją paskambino apie 85 tūkst. žmonių.

Netrukus po linijos įsteigimo joje dirbantiems konsultantams pavesta spręsti, ar siųsti žmogų koronaviruso tyrimui į mobilųjį punktą kurioje nors iš didžiųjų savivaldybių.

Pasak N. Mikelionio, į Lietuvą atskraidinus daugiau reagentų, didžioji dalis mobiliųjų punktų veikia nuo 8 iki 20 valandos, tačiau kai kurie punktai mažesniuose miestuose veikė iki 16 valandos.

„Tai susiję ir su galimybėmis paimti tą tepinėlį. Na, kiek yra terpių, tiek yra išdėstoma grafike ir tiek mūsų konsultantai gali priimti“, – sakė medikas.

„Negalėčiau taip sakyti, kad terpių trūksta. Turbūt reikia racionaliai naudoti visus išteklius, įskaitant ir žmogiškuosius išteklius. Žmonės, ten dirbantys, irgi privalo laikytis asmens saugos priemonių, jie dirba sudėtingom sąlygom ir įtaką turi ir terpių turėjimas“, – tvirtino jis.

N. Mikelionis tvirtino, kad didinti tyrimų skaičių poreikis yra.

„Mes per dieną gauname 6 tūkst. skambučių, o užregistruojame tyrimams netoli 800. Tai reiškia, kad mes galime gerokai didesnį žmonių skaičių užregistruoti į mobiliuosius punktus, jeigu tik bus sudaryta tokia galimybė“, – teigė N. Mikelionis.

N. Mikelionis sakė, kad gauti koronaviruso tyrimą turi galimybę žmonės, kurie per pastarąsias dvi savaites buvo užsienyje arba turėjo kontaktą su asmeniu, kuriam nustatytas virusas, arba yra vyresni nei 65 metų amžiaus. Tačiau norint gauti tyrimą, turi pasireikšti ir bent vienas iš įprastų koronaviruso simptomų – karščiavimas, kosulys arba dusulys.

Koronaviruso protrūkiui ruošiasi ir kalėjimų sistema

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius spaudos konferencijoje sakė, kad jo kuruojamoje kalėjimų sistemoje taip pat ruošiamasi galimam koronaviruso protrūkiui.

Iki šiol virusas buvo nustatytas vienai bausmių vykdymo sistemos darbuotojai. Ji keliavo po užsienį, tačiau grįžusi iš karto saviizoliavosi ir darbe nebuvo.

Pasak E. Jankevičiaus, įkalinimo įstaigose buvo atliekama tyrimų dėl koronaviruso, bet infekcija kol kas nenustatyta nė vienam kaliniui.

"Jeigu toks atvejis būtų nustatytas, esame pasiruošę. Mes turime Laisvės atėmimo vietų ligoninę, ten yra numatytos vietos, taip pat įvairiuose pataisos namuose esame atlaisvinę tam tikras kamerų tipo patalpas, kur galėtume izoliuoti žmones", - teigė ministras.

"Jeigu kiltų didžiulis protrūkis, mes galėtume atidaryti ir Lukiškes, nors tikimės, kad to neprireiks", - pridūrė jis.

Anot teisingumo ministro, Kalėjimų departamentas šiuo metu perka šimtą žmonių talpinančius konteinerinius namukus, jie bus statomi Marijampolėje ir Pravieniškėse.

Jis taip pat sakė, kad valdžia nesvarsto už nesunkius nusikaltimus kalinčių asmenų paleidimo, kaip kad padarė kai kurios užsienio šalys.

Lietuvoje iki šiol nustatyti 345 koronaviruso atvejai, penki žmonės nuo ligos mirė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi