Lietuvoje

2020.03.26 18:46

Europa po koronaviruso pandemijos: kaip niekada vieninga ar susiskaldymo pradžios metas?

eurokomisaro Sinkevičiaus mintys apie naująjį Maršalo planą
LRT.lt2020.03.26 18:46

EBPO vadovas Angelis Gurria pirmadienį paragino pasaulį dėl koronaviruso krizės paruošti naują ekonomikos skatinimo planą, kuris būtų didesnis už praėjusio amžiaus 4-ojo dešimtmečio Naująjį kursą ir Maršalo planą.

Gelbės ES ekonomiką

Kovoje su koronavirusu ES imasi plano, kurios piniginė injekcija bus apie 37 mlrd. eurų, o Lietuvai iš jų numatyta beveik 1,5 mlrd.

Tiesa, vadinamasis Maršalo planas, kuris padėtų Europai atsitiesti ir kopti į ekonomines viršūnes – dar įspūdingesnis ir sieks apie 2 trilijonus eurų.

Lietuvos eurokomisaro teigimu, kova su koronavirusu – vienas didžiausių iššūkių po II-ojo Pasaulinio karo.

„Pradėkime nuo to, kad šiuo metu tiek ES, tiek daugelis pasaulio valstybių susiduria su nematyta krize. Daugelis lygina, kad paskutinį kartą kažkas panašaus vyko II-ojo Pasaulinio karo metu, kai daugelis dalykų yra atšaukiami, ekonomika pilnai sustoja ir, žinoma, tai yra didžiulis iššūkis ir ES narėms“, – LRT TELEVIZIJAI kalbėjo Europos komisaras iš Lietuvos Virginijus Sinkevičius.

Pasak politiko, galima pastebėti tam tikro nesusikalbėjimo tarp bendrijos šalių, tačiau Europos Komisija aktyviai imasi koordinacinio vaidmens ir lyderystės.

„Kalbant apie sienas, ypatingai apie prekių laisvą judėjimą, pavyko išspręsti pakankamai greitai, būtent įsitraukiant EK ir atsakingiems komisarams“, – sakė V. Sinkevičius.

Anot V. Sinkevičiaus, vadinamasis naujasis Maršalo planas Europai, kuris skirtas kovoje su koronaviruso pandemijos pasekmėmis, yra įspūdingas – jį sudarys apie 2 trilijonus eurų.

„Tai yra didesnė suma nei tas tikrasis Maršalo planas, kuris atstatė Europą po II-ojo Pasaulinio karo. Šio plano pagrindiniai tikslai yra du: suteikti kuo daugiau finansinių galimybių visai ES ir atskirai kiekvienai narei ir antra, amortizuoti viruso sukeltus padarinius šalių ekonomikoms“, – kalbėjo V. Sinkevičius.

Europa po pandemijos: tvirtesnė vienybė ar susiskaldymo pradžia?

Pagal naująjį Maršalo planą Lietuvai skirta solidi, 1,5 mlrd. eurų suma. Eurokomisaro teigimu, šią sumą Lietuva galės išnaudoti pakankamai lanksčiai ir laisvai, pinigus nukreipti į tas sritis, kur kovai su koronavirusu jų trūks labiausiai.

„Kaip pavyzdys ES yra paliktas 1mlrd. eurų garantijoms, kad bankai nebijotų skolinti ir finansuoti mažų bei vidutinių įmonių. Tikimasi, kad tas milijardas leis išsaugoti daugiau nei 100 tūkst. tokių įmonių“, – sakė V. Sinkevičius.

Paklausus, ar ES atskiros valstybės po kovos su koronavirusu gali į Šengeno erdvę žiūrėti taip pat palankiai kaip iki šiol, o gal padaugės skepticizmo dėl laisvo judėjimo bendrijoje, V. Sinkevičius sako, kad tokios kalbos kol kas yra labiau spekuliacijos nei paremtos rimtais argumentais.

„Tai yra labai ankstyvos spekuliacijos, tačiau atsiradusios sienos jos nerodo susiskaldymo, EK ėmėsi koordinuoti, kad keliauti žmonėms būtų ribojamos, tačiau liktų „žalieji“ koridoriai<..> Yra visiškai atvirkščiai – ES yra vieningai kovai su koronavirusu, jaučiamas bendras suvokimas, kad tai nieko bendro neturi su teisių ar laisvių ribojimu. Tai ginklai ir priemonės, kurios užtikrinančios teisę gyventi tūkstančiams ES piliečių. Matome ir akcijas padėkoti gydytojams, kur plojimai aidi nuo Briuselio, Romos ar Vilniaus, susitelkė įvairūs fondai. Visa tai ir yra ES idėja, ji stiprėja. Krizė pasibaigs, sienos atsivers ir Europa bus tik stipresnė“, – sakė V. Sinkevičius.

Žinios. Sinkevičius: ES gelbėjimui paruoštas planas – didesnis nei Europą po karo atstatęs Maršalo planas

Populiariausi

Karantinas
8

Lietuvoje

2021.03.06 09:32

COVID-19 Lietuvoje: protrūkiai fiksuojami įmonėse, darželiuose ir vienuolyne

per praėjusią parą – 450 naujų koronaviruso atvejų, 10 žmonių mirė; atnaujinta 11.10
8