Lietuvoje

2020.03.30 11:33

Koronavirusas keičia laidojimo tradicijas – atsisveikinimas tapo asmeniškesnis, kunigas atvyksta tik į kapines

Domantė Platūkytė, LRT.lt 2020.03.30 11:33

Šalyje paskelbus karantiną pasikeitė ir laidotuvių tvarka. Laidojimų namų atstovai sako, kad koronavirusas keičia žmonių elgesį – atsisveikinti su velioniu ateina nebe 50 žmonių, o penki ar septyni, artimieji būna labiau susitelkę. Tiesa, ne visi supranta situacijos rimtumą, todėl kartais tenka raginti nesibūriuoti, išlaikyti saugų atstumą.

„Laidojimo paslaugų centro“ direktorius Arūnas Žilionis LRT.lt sako, kad koronavirusas turėjo įtakos organizuojamoms laidotuvėms.

Atsisveikinime „Laidojimo paslaugų centras” prašo dalyvauti tik pačius artimiausius velionio šeimos narius ar draugus. A. Žilionis pažymi, kad šarvojimo salėse kėdės sustatytos vieno metro atstumu viena nuo kitos, išlydėjimo metu žmonės prašomi laikytis saugaus dviejų metrų atstumo.

Kiti su mirusiuoju norintys atsisveikinti žmonės prašomi atvažiuoti tik išlydėjimo momentui lauke ir vykti į kapines savo transportu. Dalis užsakovų renkasi kremavimą, prašo pasaugoti urną arba ją saugo patys namuose iki tol, kol bus atšauktas karantinas ir bus galimybė organizuoti didesnes, iškilmingesnes laidotuves.

A. Žilionis pastebi, kad sumažėjo lankytojų skaičius šarvojimo salėse – žmonės labiau susitelkę, o laidotuvės tampa šeimos susitikimu siaurame rate, o ne giminių susitikimu, kaip būdavo anksčiau.

„Neliko ir gedulingų pietų tradicijos, renkantis prie vieno stalo. Pastebime, kad laidotuvės be gausaus dalyvių šurmulio tampa kiekvieno šeimos nario asmenine galimybe stipriau ir tikriau išgyventi netektį. Šį išgyvenimą sustiprina ir bendra nuotaika, bei nerimas dėl viruso grėsmės“, – sako A. Žilionis.

Vietoj 50 žmonių – 5 artimiausi

„Vilniaus laidojimo namų“ komercijos direktorius Bronislovas Polonskis portalui LRT.lt sako, kad Lietuvoje įvedus karantiną laidojimo namuose pastebimai sumažėjo atsisveikinančių žmonių kiekis.

„Paprastai mirusio artimieji patys suinteresuoti, kad žmonių būtų kuo mažiau. Ateina nebe 50 žmonių, o 5–7, patys artimiausieji“, – kalba B. Polonskis.

Jo teigimu, mirusiojo kaimynai ar tolimesni draugai su juo atsisveikina ne laidojimo namuose, o kapinėse, atviroje erdvėje. Neretai iš laidojimo namų velionio neišlydi kunigas – jis atvyksta tiesiai į kapines.

Nereikia raginti, kad žmonės nesibūriuotų – žmonės labai susirūpinę ir puikiai supranta esančią situaciją, tvirtina B. Polonskis.

Situacijos rimtumą supranta ne visi

Laidojimo namų „Amžinybė“ direktorė Agnė Kirkickaitė sako, kad Lietuvoje paskelbus karantiną pradėjo riboti laidojimo namų salėje esančių žmonių kiekį, primena laikytis saugaus atstumo. Nors situacija priklauso nuo kiekvienos šeimos sąmoningumo, dalis žmonių ir patys nebenori eiti dideliais būriais.

Mirusiojo kolegos, pažįstami ar kaimynai atsisveikinti su mirusiuoju į laidojimo namus nebeateina, mažiau žmonių susirenka ir kapinėse, pastebi A. Kirkickaitė. Pasak jos, neretai mirusiojo artimieji pasiskirsto laikus, kada kurie ateina, vieni atsisveikinti atvyksta ryte, kiti – dieną ar vakare.

Vis dėlto, pažymi A. Kirkickaitė, ne visi supranta situacijos rimtumą, todėl reikia prižiūrėti, kad žmonės nesibūriuotų, nesigrūstų poilsio kambarėlyje. Tenka pasakyti ir komentarų, pastabų, deja, ne visi noriai į tai reaguoja, kalba laidojimo namų direktorė.

Su velioniu siūlo atsisveikinti prieš kremavimą

Anksčiau dalis žmonių, nusprendę mirusįjį kremuoti, rinkdavosi „Lietuvos krematoriumo“ arba Lenkijos krematoriumų paslaugas. Dėl koronaviruso grėsmės paskelbus karantiną, ribojamas žmonių judėjimas tarp valstybių, tad „Lietuvos krematoriumo“ atstovai sako, kad gauna daugiau kreipimųsi dėl teikiamų paslaugų.

Anksčiau pranešime spaudai rašyta, kad atsižvelgdamas į Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijas ir „Lietuvos krematoriumas“ pertvarkė veiklos procesus.

AB „K2 LT“, valdančios „Lietuvos krematoriumą“ ir visoje Lietuvoje veikiančią laidojimo ceremonijų organizavimo sistemą „Rekviem“, vadovas Bernardas Vilkelis sakė, kad vienas iš svarbesnių pokyčių – karantino metu mirusiojo artimieji neįleidžiami į krematoriumą. Jiems siūloma su velioniu atsisveikinti savo mieste arba prieš kremavimą ar po jo, jau su kremuotais palaikais urnoje.

B. Vilkelis atkreipė dėmesį, kad daugelis laidojimo paslaugas teikiančių įmonių turi specialias šaldymo patalpas, todėl nebūtina skubėti kremuoti mirusius artimuosius jau kitą dieną. „Tereikia įsitikinti, ar pasirinkta įmonė turi reikiamą įrangą laikyti palaikus ilgesnį laiką“, – kalbėjo B. Vilkelis.

Atsižvelgiant į esamą situaciją, kremuotus palaikus kapsulėje ar urnoje galima laikyti namuose iki karantino pabaigos ir tada organizuoti laidotuves, kad jose galėtų dalyvauti visi norintys atsisveikinti.

Kas keičiasi?

Šalyje paskelbus karantiną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) rekomenduoja laidojimo apeigose dalyvauti tik patiems artimiausiems žmonėms, o laidotuvių metu laikytis būtinų prevencinių priemonių.

Kaip anksčiau skelbė ministerija, šarvojimo salėje sėdėjimo vietos turėtų būti išdėstytos bent 1 metro atstumu. Laidotuvių dalyviai turi laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę).

Išskiriama, kad dalyviai turi laikytis asmens higienos (išlaikyti saugų atstumą nuo kitų asmenų, nedalyvauti ceremonijoje, jei pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai ir pan.), rankų higienos (plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, jei nėra galimybės nusiplauti rankų, – naudoti antiseptikus (dezinfekavimo priemones).

Žmonės, kurie privalo būti izoliuoti, nes 14 dienų laikotarpyje keliavo į užsienio šalis ar turėjo sąlytį su sergančiuoju COVID-19, šarvojimo ir laidojimo ceremonijose nedalyvauja. Išimtinais atvejais, mirus ypač artimam žmogui, tokie asmenys šarvojimo ceremonijoje dalyvauti gali, užtikrinant šias sąlygas:

- asmeniui nepasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai (karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas);

- dalyvavimas ceremonijoje suderinamas su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos specialistais;

- izoliuoti asmenys į šarvojimo salę gali atvykti nuosavu transportu ir suderinus su laidojimo paslaugas teikiančia įmone;

- tokie asmenys į šarvojimo salę gali įeiti per atskirą įėjimą ir būti vieni be kitų, sąlytyje nebuvusių asmenų prieš pat išnešant mirusiojo palaikus laidojimo ceremonijai.

Gedulingi pietūs negali būti organizuojami viešojo maitinimo įmonėse. Organizuojant gedulingus pietus namuose, svarbu kiek įmanoma labiau apriboti dalyvių skaičių. Gedulinguose pietuose taip pat negali dalyvauti žmonės, kurie yra privalomoje izoliacijoje dėl buvusio sąlyčio su sergančiuoju koronaviruso infekcija ar 14 dienų laikotarpiu keliavę į užsienio šalis.