Lietuvoje

2020.03.26 17:16

„Thermo Fisher Scientific Baltics“ vadovas: Lietuva testų laukiančių valstybių sąraše – labai aukštai

Deividas Jursevičius, LRT RADIJO laida „Svarbus pokalbis“, LRT.lt2020.03.26 17:16

„Thermo Fisher Scientific Baltics“ vadovas Algimantas Markauskas LRT RADIJUI sako, kad Lietuva testų laukiančių valstybių sąraše yra labai aukštai. Anot pašnekovo, tarptautinės korporacijos surėmė pečius ir dabar metų pasiruošimo darbai atliekami per kelias dienas.

– Jūs, ko gero, esate vienas iš bene geriausios žinios šią savaitę autorių, nes Vyriausybė su Jumis pasirašė sutartį dėl reagentų gamybos. Labai greitai viskas įvyko. Kaip?

– Situacija ir aplinkybės yra tokios, kad Vyriausybė kreipėsi, mes aptarėme, sudėliojome planą ir pasirašėme sutartį. Yra koncentruotas dėmesys ir su mūsų pajėgumais galima daug padaryti. Taip ir atsitiko.

– Vyriausybė Jus susirado?

– Nežinau, ar noriu pasakoti visą dinamiką, bet abi pusės dirbo labai intensyviai ir geranoriškai.

– Dalis testų komponentų bus gaminami Lietuvoje, o kita dalis atkeliaus iš užsienio, taip?

– Taip.

– Ką konkrečiai Lietuvoje gaminsite?

– Jeigu pradėčiau vardinti pavadinimus, turbūt didžiajai daliai žmonių jie nieko nepasakytų. Mes gaminame fermentus, gaminsime dalį tirpalų, bet kiti svarbūs komponentai, kaip magnetinės dalelės, atkeliaus. Reikia suprasti, kad sistema yra sudėtinga. Yra dvi dalys: viruso išskyrimas ir jo detekcija. Bendrai abi sistemos turi daugiau nei dvidešimt komponentų. Kai kurių komponentų gamyba trunka keturias ar šešias savaites ir jų poreikis pasaulyje per vieną savaitę išaugo tūkstančius kartų.

Čia yra didžiulis iššūkis ir mes, didžiosios kompanijos, tarpusavyje kalbamės apie tai, kas ir ką turi, nes iš tikrųjų turime vieną konkurentą – virusą. Pasaulis surėmęs pečius sprendžia problemas. Esame šių sprendimų dalis. Reikia pasidžiaugti, kad „Thermo Fisher“ prioritetų sąraše, kam bus tiekiama (testai – LRT.lt), Lietuva yra labai aukštai, nes jų trūksta visiems. Kadangi korporacija labai vertina kolegų Lietuvoje darbą, Lietuva yra išskirtinė šioje situacijoje.

Žinome, kad pirmi testai atkeliaus kitą savaitę. Mes nesėdime sudėję rankų, nes reikia pasiruošti testų darymui. Reikia suprasti, kad reagentai naudojami su tam tikra įranga, kurią reikia instaliuoti ir kvalifikuoti žmones. Paprastai tokie dalykai daromi mėnesiais ar pusmetį, o dabar daroma per kelias dienas. Viskas daroma atsakingai, nes klaidų čia negali būti.

– Mėnesių darbą siekiate atlikti per kelias dienas? Kaip tai įmanoma?

– Dedikuotos kvalifikuotos komandos, į vieną vietą telkiami dideli resursai, todėl dalykai labai greitai juda.

Noriu Lietuvos žmonėms pasakyti, kad ši diskusija apie testus nuskamba kaip apie ritinio popieriaus parsinešimą iš parduotuvės, tačiau taip nėra. Tai yra didžiulis ir sudėtingas darbas. Žmonėms, dirbantiems laboratorijose, tai yra milžiniškas iššūkis, su kuriuo jie tvarkosi.

– Kokie yra pajėgumai ir kada bus pirmi rezultatai?

– Esame pasiruošę, laukiame reagentų ir kitą savaitę prasideda testavimas, jeigu neįvyks kas nors netikėto, nes šiuo metu galima tikėtis visko. Tikimės, kad viskas dėliosis taip, kaip reikia. Matomas dėmesys ir iš Vyriausybės, todėl manau, kad susitvarkysime.

Esame pasirašę sutartį 100 tūkst. testų. Planas, kad tieksime po 20 tūkst. testų per savaitę. Tai yra gerokai daugiau, nei fiziškai galėtume testuoti. Per penkias savaites sukaupsime rezervą.

– Jūs, kaip specialistas, sutinkate, kad šioje situacijoje optimaliausia išeitis yra atlikti kuo daugiau testų?

– Aš su tuo sutinku, nes, kuo daugiau turima informacijos, tuo optimalesnius sprendimus galima priimti. Prisiminkime istoriją – marą, išpaniškąjį gripą. Mes šiandien esame kitoje situacijoje, nes per kelias savaites išanalizavome virusą ir žinome daugybę dalykų. Mes daug investavome į mokslą ir dabar tai atsiperka. Mes nesame akli, kaip praėjusio amžiaus pradžioje.

Išsamiau – laidos „Svarbus pokalbis“ įraše.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.


Populiariausi

Karantinas
8

Lietuvoje

2021.03.06 09:32

COVID-19 Lietuvoje: protrūkiai fiksuojami įmonėse, darželiuose ir vienuolyne

per praėjusią parą – 450 naujų koronaviruso atvejų, 10 žmonių mirė; atnaujinta 11.10
8