Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.26 14:03

„Freedom House“: kovojant su COVID-19 reikia laikytis pilietinių ir politinių teisių apsaugos principų

LRT.lt 2020.03.26 14:03

COVID-19 pandemija kelia didžiulę grėsmę visuomenės sveikatai, tačiau kovai su ja pasitelktos priemonės taip pat gali turėti diskriminuojantį ar žalingą poveikį, gali būti pratęstos ar panaudotos ne pagal paskirtį, net ir krizei pasibaigus, skelbia nevyriausybinė organizacija „Freedom House“.

Todėl „Freedom House“ ragina vyriausybes ginti pilietines ir politines teises pandemijos metu ir po jos, vadovaujantis šiais principais:

1. Apie bet kokius su nepaprastąja padėtimi susijusius apribojimus turi būti aiškiai pranešta, jie turi būti skaidriai įgyvendinami, pagrįsti įstatymais, būtini teisėtiems tikslams įgyvendinti ir proporcingi grėsmės lygiui.

2. Nepaprastosios padėties metu taikomų pagrindinių žmogaus teisių, įskaitant susirinkimų, bendravimo ar judėjimo šalies viduje teises, apribojimų trukmė turi būti ribota, nustatyta nepriklausomų stebėtojų, šie ribojimai turi būti taikomi ir pratęsiami, remiantis tik skaidriais kriterijais. Asmenys turi turėti galimybę pasinaudoti teisių gynimo priemonėmis arba reikalauti kompensacijos už bet kokius bereikalingus ar neproporcingus jų teisių pažeidimus krizės metu.

3. Naujos ar išplėstos sekimo programos, kurioms naudojamos naujausios technologijos arba kurių metu renkami asmens duomenis, įskaitant ir gautus iš privačių bendrovių, turi būti naudojamos atvirai ir skaidriai, tiek, kiek moksliškai būtina, siekiant užkirsti kelią ligos plitimui, ribotą, nepriklausomų stebėtojų nustatytą laiką, užkardant bet kokią panaudojimo komerciniais ar vyriausybės, pavyzdžiui, teisėsaugos ar imigracijos tarnybų, tikslais.

4. Laisva spauda yra gyvybiškai svarbi kritinių situacijų metu. Negali būti jokios valstybinės cenzūros ar kitokių nepagrįstų laisvo informacijos srauto ribojimų. Turi būti dedamos visos pastangos, siekiant užtikrinti ir palaikyti prieigą prie interneto ir kitų komunikacijos platformų. Baudžiamoji atsakomybė už melagingos informacijos platinimą yra neproporcinga ir sudaranti sąlygas savavališkam tokios priemonės naudojimui ar piktnaudžiavimui ja. Vietoje to vyriausybės su bet kokia dezinformacija turėtų kovoti pateikdamos aiškią, tikslią nuolat atnaujinamą informaciją.

5. Turi būti imtasi visų įmanomų priemonių, siekiant apsaugoti laisvų ir sąžiningų rinkimų organizavimą, įskaitant rinkėjų registracijos taisyklių ir balsavimo vietose taikomų procedūrų koregavimą, raginant balsuoti iš anksto ar paštu ar taikant kitas nuotolinio balsavimo procedūras, jei įmanoma užtikrinti jų patikimumą. Rinkimų atidėjimas galimas tik kaip kraštutinė priemonė, pagrįsta įstatymu ir palaikoma plataus politinių jėgų konsensuso bei nepriklausomų ekspertų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi