Lietuvoje

2020.03.26 13:48

Šimašius: mėginių iš Vilniaus tyrimai vėluoja tris dienas

atnaujinta 14.51
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.03.26 13:48

Vilniaus meras Remigijus Šimašius tikina, kad sostinės savivaldybė vykdys visus valdžios institucijų nurodymus dėl kovos su koronavirusu, tačiau pabrėžė, kad bendradarbiauti su institucijomis nėra lengva, nes jų sprendimai prieštarauja vienas kitam. Be to, pasak sostinės vadovas nustebęs dėl koronaviruso tyrimų spartos – jo teigimu, mėginių, siunčiamų iš Vilniaus, tyrimai vėluoja tris dienas.

„Vykdėme, vykdome ir vykdysime visus centinio operacijų centro nurodymus (dėl kovos su koronaviruso plitimu – LRT.lt)“, – ketvirtadienį spaudos konferencijos metu sakė R. Šimašius.

Vis dėlto jis patikino, kad Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) ir kitų institucijų nurodymai dėl karantino sąlygų, dėl kovos su koronaviruso plitimu nėra aiškūs. Meras kvietė premjero Sauliaus Skvernelio suburtą naują krizės valdymo komitetą teikti aiškius nurodymus savivaldybėms, kaip kovoti su infekcijos plitimu.

„Per pusę paros suskaičiavau, kad turėjome šešis priešingus, skirtingus, vienas kitam prieštaraujančius nurodymus apie atvykstančių asmenų karantinavimą“, – patikino R. Šimašius.

Anot jo, didžiulė problema kyla ir dėl vėluojančių tyrimų dėl koronaviruso Vilniuje.

„Mus labai neramina tai, kad mes mėginių galime paimti kelis kartus daugiau negu paimama, bet problema yra ta, kad mėginių ištyrimas trunka per ilgai. Mėginių tyrimas vėluoja tris dienas. Paimtas mėginys laukia tris dienas, kol bus ištirtas. Tai yra pavojinga sveikata ir gali atsitikti taip, kad dalis tų mėginių suges“, – kalbėjo Vilniaus meras.

R. Šimašius pasakojo, kad trečiadienį savivaldybė nutarė išmėginti specialią programėlę, kurios dėka gali būtų matyti, ar žmonės laikosi karantino, tačiau, anot mero, vėl pasikeitė centrinės valdžios nurodymai ir šios idėjos įgyvendinimą teko atšaukti.

Šimašius: nors mėginių galima paimti kelis kartus daugiau, jų ištyrimas trunka per ilgai – apie 3 dienas

„Namuose karantinuotis galės tik tie žmonės, kurie laikosi karantino taisyklių. Tie žmonės, kurie net viešbutyje, tai yra centralizuotai paskirtoje vietoje, nesugeba laikytis taisyklių, jie gali net negalvoti apie karantinavimą namuose. Jie bus saugomi griežčiau paskirtoje vietoje. Tam reikia policijos ir visų susitelkimo“, – apie dabartinę situaciją kalbėjo R. Šimašius.

Dalį mėginių teks išmesti

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis spaudos konferencijos metu antrino R. Šimašiui, pabrėždamas, kad sostinės savivaldybė tiems, kurie atvyko į Lietuvą per Vilniaus oro uostą ir kurie neturi vietos, kur karantinuotis, suteiks viešbutį.

„Viešbučiuose tiekiamas maistas, viskas sustyguota. Tos problemos, kurios buvo pirmą dieną, išsisprendė“, – pažymėjo P. Poderskis.

Jis, kaip ir R. Šimašius, akcentavo, kad būtina didinti tyrimų dėl koronaviruso skaičių. Anot jo, visų pirma, reikia atlikti tyrimus medikams, kurie bendrauja su itin daug pacientų.

P. Poderskis neslėpė, kad savivaldybę neramina Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) pozicija, jog esą viešbučiuose karantinuoti žmonės iš jų gali būti paleidžiami po to, kai jų mėginiai perduodami tyrimams.

„Tas mėginėlis nėra niekaip apskaitomas, tai mes šiandien turime situaciją, kai, ko gero, visus vakar paimtus mėginėlius teks išmesti, nes jie nėra niekaip dokumentuoti ir, nors ta informacija yra suvedinėjama, bet nėra kaip „surišti“ mėginio su konkrečiu žmogumi“, – aiškino P. Poderskis.

Pasak jo, jei savivaldybė su SAM išspręs šį klausimą, tai veikiausiai jau ketvirtadienį sostinės viešbučiuose karantinuoti žmonės, kurie bus patikrinti dėl koronaviruso, galės būti išleisti į namus.

Mato ministerijos „minižaidimėlius“

P. Poderskis neslėpė manantis, kad SAM galimai žaidžia tam tikrus žaidimus, mat Kaune leidžiama atlikti daugiau tyrimų dėl koronaviruso negu Vilniuje, kurio savivaldybės vadovai neslepia prieštaringai vertinantys ministerijos veiksmus.

„Čia turbūt yra tie Sveikatos apsaugos ministerijos „minižaidimėliai“, kuriuos jie mėgsta žaisti. Pavyzdžiui, jie šiandien leido kauniečiams daugiau per mobilius punktus priimti mėginių negu Vilniui, nes manau, kad tai tiesiog skamba kaip gera antraštė“, – svarstė Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius.

R. Šimašius antrino P. Poderskiui. Jis tikino, kad Lietuvoje mėginius dėl koronaviruso tiria dvi laboratorijos. Viena jų, Vilniaus mero teigimu, skirta Kaunui, o kita – likusiai Lietuvai.

„Vilniuje yra neišnaudota Santaros laboratorija, yra neišnaudotos privačios laboratorijos. Turint omenyje dabar susidariusį kamštį – mėginiai tris dienas neištiriami – tai bent iš privačių medicinos įstaigų mes gauname žinią, kad jie galėtų nuskraidinti tuos tyrimus į Vokietiją, ištirti, parskraidinti ir tai padarytų greičiau negu per tris dienas“, – dėstė R. Šimašius.

Meras pažymėjo, kad ir kiti SAM, NVSC sprendimai, pavyzdžiui, dėl patalpų suteikimo žmonėms, kuriems būtina izoliacija, yra abejotini.

„Turime pakankamai vietų jiems, turime tikrai gerų, patogių vietų. Jeigu nebus perkrovimo, nereikalingų atvejų, tai juo labiau vietų bus. Mes tik pagal ministro nurodymą galime tuos žmones ten paskirti tada, kai tai nurodo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Tai, kai tik nurodo, mes iš karto tuos žmones priimame. Vakar, kai suprantu, buvo nesusipratimų dėl to, kad žmonės buvo su mumis susiderinę, kad bus priimti, o iš tikrųjų iš visuomenės sveikatos centro tokio nukreipimo negavo, kas atrodo absurdiška ir biurokratiška. Labai norėtųsi, kad ateityje tokios biurokratijos nebūtų“, – aiškino R. Šimašius.

P. Poderskio teigimu, Vilniaus miesto savivaldybė toliau perka apsaugines priemones. Anot jo, šiuo metu perkama 22 tūkst. respiratorių, kurie bus tiekiami sostinės medikams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.