Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.25 22:01

Oficialu: grįžtantieji iš užsienio nebebus priverstinai izoliuojami, visiems bus atliekami testai

atnaujinta 23.34

Keičiasi grįžtančiųjų iš užsienio izoliavimo tvarka. Kaip portalą LRT.lt informavimo Visuomenės informavimo grupės vadovas, iš svečių šalių į Lietuvą grįžtantys tautiečiai galės pasirinkti, ar izoliuotis namie, ar savivaldybės suteiktose patalpose. Sveikatos apsaugos ministerija vėlyvą trečiadienio vakarą patvirtino, kad tvarka yra keičiama.

Kiek anksčiau šią savaitę sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, kuriuo visi iš užsienio į Lietuvą grįžtantys tautiečiai privaloma tvarka turi būti izoliuoti savivaldybės suteiktose patalpose. Dėl to netruko pasipilti skundai, nes savivaldybės neturėjo pakankamai laiko pasiruošti, žmonės buvo apgyvendinami kambariuose po kelis, trūko informacijos.

Trečiadienio vakarą Valstybės ekstremalių situacijų operacijų centro Visuomenės informavimo grupei vadovaujantis G. Surplys pranešė, kad grįžtantys gyventojai galės pasirinkti, ar nori izoliuotis namuose, ar savivaldybės suteiktose patalpose.

„Viskas yra tvarkoje. Kaip šiandien buvo preliminariai anonsuota, sveikatos apsaugos ministras, kaip operacijų vadovas pasirašinėja modifikacijas asmenų izoliavimosi taisyklėse. Kiekvienas dabar grįžtantis į Lietuvą, jau ir šį vakarą grįžę iš Alikantės, turi pasirinkimą: arba izoliuotis savivaldybės patalpose, kaip jau ir buvo pagal nurodytas izoliacijos taisykles, arba pasirašyti, kad sutinka izoliuotis savo nurodytu adresu“, – sakė G. Surplys.

Anot jo, epidemiologai patikrins, ar grįžusiojo nurodytos patalpos atitinka reikalavimus. Tuomet asmuo turės pasirašyti, kad supranta, jog už izoliacijos taisyklių pažeidimą gresia atsakomybė. Taip pat turės pasirašyti, kad sutinka, jog būtų tikrinama, ar jis iš tikro yra tose patalpose, kurias nurodė.

„Tada yra paimamas žmogaus tepinėlis, ar jis neserga COVID-19 ir žmogus gali važiuoti izoliuotis namuose. Su savivaldybėmis preliminariai tai sutarta, šiandien jau yra vykdoma. Artimiausiu metu turėtų būti parašas ir visa tai taps formalizuota“, – teigė G. Surplys.

Paklaustas, kaip bus užtikrinama, kad žmonės iš tikro būtų namuose, G. Surplys sakė, kad valstybė yra tam pasiruošusi. Jis kalbėjo, kad jau dabar policijos pareigūnams yra suteikti įgaliojimai atvykti į bet kurį žmogaus nurodytą izoliacijos adresą ir patikrinti, ar žmogus tikrai laikosi izoliacijos taisyklių. Be to, ieškoma technologinių sprendimų.

Ministerija: į Lietuvą grįžtantys žmonės, turintys tam sąlygas ir sutinkantys su keliamais reikalavimais, galės izoliuotis savo pasirinktose patalpose

Po trečiadienį vykusio Lietuvos Respublikos Vyriausybės koronaviruso sukeltos situacijos valdymo komiteto pasitarimo, kuriame buvo aptarta parvykusių piliečių izoliacijos tvarka, buvo parengti Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimai, kuriais keičiama neseniai įsigaliojusi ir daug priekaištų iš savivaldybių sulaukusi tvarka.

Į Lietuvą grįžtantys žmonės, turintys tam sąlygas ir sutinkantys su keliamais reikalavimais, galės izoliuotis savo pasirinktose patalpose.

Tie, kurie nesutiks pasirašyti, jog laikysis izoliavimo reikalavimų, nėra Lietuvos piliečiai ar neturės tinkamų patalų, 14 dienų izoliaciją praleis savivaldybių parengtose patalpose.

Visi į Lietuvą grįžtantys žmonės bus tikrinami dėl koronaviruso infekcijos – pasienio kontrolės punktuose mobilios brigados paims jų nosiaryklės tepinėlius bei vėliau juos informuos apie turimų rezultatus.

Tiek transporto neturinčius iš užsienio grįžusius žmones, kuriems leista izoliuotis jų pasirinktoje vietoje, tiek tuos, kurie bus izoliuoti savivaldybės patalpose, į izoliacijos vietas turės parvežti savivaldybės transportas.

Savivaldybės izoliavimo vietos turės būti įrengiamos viešbučių, poilsio, socialinės ir kitos paskirties patalpose, kuriose galima užtikrinti kiekvienam asmeniui atskirą gyvenamąją patalpą su atskiru sanitariniu mazgu(nesant galimybių – vienas sanitarinis mazgas dviem kambariams). Žmonės kambariuose bus izoliuojami po vieną, šeimos galės apsistoti vienoje patalpoje.

Savivaldybių paruošos izoliavimo patalpos turi būti aprūpintos būtiniausiais baldais, inventoriumi, indais, valymo ir dezinfekcijos priemonėmis, buitinių atliekų surinkimo konteineriais, patalynės bei suterštų drabužių surinkimo talpomis, jei nebus galimybės juos skalbti.

Izoliuojamų žmonių kokybišku ir tinkamu maitinimu (taip pat ir turinčių specifinių poreikių, kaip pavyzdžiui, sergančių cukriniu diabetu, alergiškų ir pan.), būtiniausių priemonių (vaistų, higienos prekių, drabužių) pristatymu ar perdavimu iš artimųjų taip pat turės pasirūpinti savivaldybės.

Norintys geresnių sąlygų, nei gali pasiūlyti savivaldybė, galės jas gauti susimokėję, jei savivaldybė bus sudarius sutartį su viešbučiu ar kita apgyvendinimo įstaiga.

Jau esantys izoliacijoje, ją savo pasirinktoje vietoje galės toliau tęsti jei patalpos yra tam tinkamos ir žmonės yra pakankamai atskirti nuo kitų. Tam jie taip pat turės pasirašyti, kad sutinka izoliuotis ir laikytis reikalavimų, priešingu atveju jiems grės piniginė bauda. Savo pasirinktoje vietoje izoliavimą tęsti galės tik tie, kurie iki tol nebus pažeidę izoliavimo reikalavimų ir viešosios tvarkos.

Prieš žmonėms tęsiant izoliavimą pačių pasirinktoje vietoje, bus paimti jų tepinėliai tyrimams dėl koronaviruso infekcijos.

R. Šimašius: labai daug chaoso

Vilniaus meras Remigijus Šimašius sako, kad prieštaringa informacija iš Sveikatos apsaugos ministerijos dėl gyventojų karantinavimo buvo teikiama ir anksčiau, kai, anot jo, A. Veryga minėjo, jog pirmiausia iš užsienio grįžusius gyventojus reikia izoliuoti butuose, vėliau nuspręsta, jog tai reikia daryti savivaldybės patalpose.

„Vakare išgirdome, kad bent jau visuomenės sveikatos centras staiga 180 laipsnių pakeitė politiką ir paėmę mėginius pradėjo visus žmones siųsti namo. Mes apie tai oficialiai neinformuoti, matome tai kaip faktą, nes mūsų pareiga pagal operacijų centro vadovo patvirtintą sprendimą yra paimti žmones ir nuvežti į vietas, kurias esame parengę ir kurias paskiria ministerijai pavaldus visuomenės sveikatos centras“, – BNS sakė sostinės vadovas.

Meras sako teigiamai vertinantis tai, jog ministerija įsiklausė į savivaldybių kritiką dėl sprendimo visus siųsti karantinui į viešbučius, motelius ir kitas savivaldybių parūpintas patalpas.

„Lyg ir džiugu, kad įsiklausoma, bet, kita vertus, vėl tas naktinis sprendimas, kurio mes nematėme, bet jis jau vykdomas, nuteikia labai keistai. Kitą kartą reikėtų solidžiau, apgalvoti prieš sprendžiant, o ne galvoti po to. Situacija yra visiškai chaotiška. Mums sunku suprasti, kokie yra sprendimai ir kuo reikėtų vadovautis, nes sprendimai lyg keičiami, jie lyg ir formuluojami“, – tvirtino R. Šimašius.

Antradienio naktį įsigaliojęs sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimas numatė, kad visi iš užsienio grįžę asmenys privalomai 14 dienų izoliuojami savivaldybių patalpose. Taip pat numatyta, kad savivaldybės privalo pačios izoliuoti ir lengva COVID-19 forma sergančius asmenis, tačiau pastarasis reikalavimas antradienį ministro sprendimu panaikintas.

Iki šiol galiojantis Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimas numato, kad visi iš užsienio grįžę asmenys nuo antradienio nakties privalomai 14 dienų izoliuojami savivaldybių patalpose.

Didmiesčių merai tvirtina, kad tai apsunkina kovą su COVID-19, eikvojami administraciniai ir gydytojų ištekliai, jų mažiau liks sunkiems ligoniams, o tai kainuos gyvybes.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi