Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.25 21:43

Po gydymo kurso sanatorijoje izoliavo ir keturias senjores, viena jų turi judėjimo negalią

„Mus užrakino, gelbėkit“, – tokią žinutę marčiai išsiuntė viena 70 metų senjorė, po gydymosi Baltarusijos sanatorijoje kartu su kitais patekusi į priverstinę izoliaciją. Kartu su ja viešbutyje izoliuotos dar trys garbaus amžiaus moterys, viena jų serga Parkinsono liga ir be aplinkinių pagalbos negali judėti. Ją prižiūri kitos trys senolės, kurios ir pačios ne per stipriausios sveikatos, viena – po onkologinės ligos. 

Senolėms panika – užrakino ir paliko

Keturios senolės: vienai – 76 metai, kitai – 67 metai, trečiai – 70 metų, o ketvirtai – 60 metų. Pastaroji serga Parkinsono liga ir be aplinkinių pagalbos judėti negali, jai reikalinga nuolatinė kito žmogaus pagalba. Dar viena – po onkologinės ligos. Visos šios senolės pateko į priverstinę izoliaciją, nes šiandien medicininiu turizmu užsiimanti kompanija jas iš Baltarusijos parvežė į Lietuvą. Senolių prisodintas automobilis su policijos palyda buvo atlydėtas iki Vilniaus lenkų kultūros namų viešbučio „Pan Tadeusz“. „Mes net savo lagaminų užsinešti negalėjome, policija padėjo“, – pasakojo viena iš senjorių Vanda Kovalčiuk.

Labiausiai senoles išgąsdino, kai jas palydėjo į kambarį ir jame užrakino. „Mes juk važiavome pataisyti sveikatos, dvi savaites buvome sanatorijoje, gydėmės, o dabar toks stresas“, – kalbėjo V. Kovalčiuk. Nerimas kyla ir dėl besibaigiančių vaistų, ir dėl vandens stygiaus. Senolės pusryčius gavo Baltarusijos sanatorijoje, į viešbutį buvo atvežtos po 14 valandos, liko be pietų. „Aš turėjau kelis sumuštinius, kita po obuoliuką davė“, – pasakojo V. Kovalčiuk. Arbatos nebuvo su kuo išsivirti, viešbutis neatnešė.

Moterys nebuvo iki šiol pažįstamos, tačiau visos keturios iš Lietuvos turizmo bendrovės pirko kelialapius į sanatoriją. Į ją išvyko kovo 14 dieną. Kelialapį organizavusi bendrovė senoles ir parvežė į Lietuvą. „Mes anksčiau laiko turėjome išvykti iš sanatorijos, mums žadėjo, kad būsime parvežtos tiesiai į namus“, – sakė ponia Vanda.

Anot jos, jeigu po vieną gyvenusios atokioje sanatorijoje jos nesusirgo, tai dabar tikrai yra daugiau galimybių užsikrėsti koronavirusu.

Perkraustė ir neįgalią moterį

Pusę dienos senolės praleido viename viešbutyje, po vakarienės liepta krautis daiktus, pranešta, kad vežamos į kitą viešbutį netoli oro uosto. „Mums stresas nuolatinis“, – aimanavo ponia Vanda.

Kaip pasakojo V. Kovalčiuk, jos kambariokė, serganti Parkinsono liga, be aplinkinių pagalbos negali nei vaikščioti, nei atsistoti. Namuose jai padėtų vyras, bet namo niekas neleidžia. Dabar slaugėmis turi būti kartu apgyvendintos senolės, kurių ir pačių sveikata nėra pernelyg stipri. Viena jų – po onkologinės ligos, kita sanatorijoje gydėsi stuburo ir kojų skausmus.

Parkinsono liga sergančiai moteriai nustatytas antros grupės neįgalumas, ji turi nuolat vartoti vaistus, kurių laiku neišgėrusi pradeda drebėti. Niekas nepasidomėjo, ar ji vaistų turi, iš streso ir pati nežino, kuriam laikui jų užteks.

„Aš gyvenu viena dideliame bute, turiu maisto, galėčiau izoliuotis, kitos irgi gyvena po vieną. Visi kalba, kad mes rizikos grupėje, bet jokių išimčių niekas nedaro, laiko su kitais, kurie grįžę iš kitų šalių – kas iš Vokietijos, kas iš Anglijos“, – kalbėjo V. Kovalčiuk.

Beviltiškas bandymas padėti

Išgelbėti senoles nuo priverstinės izoliacijos viešbutyje bandė kelialapius joms pardavusios bendrovės atstovai.

„Skambinam į savivaldybę, sako: „Kreipkitės į Sveikatos apsaugos ministeriją“, skambiname ten, sako: „Kreipkitės į Visuomenės sveikatos centrą“, o šis nukreipia atgal į savivaldybę. Ratą apsukome, o niekas nepasikeitė“, – sakė senjorių kelionę į sanatoriją organizavusios bendrovės atstovė Liana Sokolova.

„Moterims reikalingi vaistai, specialus maistas, jos turi lėtinių ligų. Izoliacija viešbutyje kartu su kitais žmonėmis, kurie grįžo iš pavojingų zonų, gali būti žalinga jų sveikatai. Įvertinant jų amžių, gali kilti net pavojus gyvybei. Prašau jūsų įvertinti situaciją ir leisti šiems asmenims izoliuotis savo namuose. Visos moterys turi tam geras sąlygas“, – tokį kreipimąsi savivaldybei, sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai, Sveikatos apsaugos ministerijai, Vilniaus savivaldybei ir Vilniaus merui Remigijui Šimašiui, Visuomenės sveikatos centrui parašė L. Sokolova.

Skambino policijai

Vienos iš izoliuotų senjorių marti sakė, kad vakare, kai senolės su visais kitais pervežtos į kitą viešbutį netoli oro uosto, skambino anytai, tačiau negalėjo susikalbėti, nes girdėjo tik klykimą. Ji spėja, kad vieną iš moterų ištiko isterijos priepuolis. Moteris skambino policijai, tačiau negalėjo ramiai kalbėti.

„Sanatorijoje jos bandė šiek tiek pagerinti savo sveikatą, o dabar, būdamos uždarytos viešbučio kambaryje, išgyvena nerimą“, – sakė vienos jų marti, nesėkmingai bandanti padėti anytai ištrūkti iš izoliacijos. Į valdiškų institucijų duris ji neprisibeldžia, Sveikatos apsaugos ministerijoje jai niekas nekėlė ragelio net mobiliaisiais telefonais, Vilniaus savivaldybė liepė persiųsti informaciją, tačiau jokių žinių negauta.

Moterys po vakarienės perkeltos į kitą viešbutį „AirInn Vilnius“, čia joms skirti dviejų kambarių apartamentai, duota kortelė. „Keturioms davė vieną kortelę durims atrakinti, bet iš streso pametė, nežino, kur padėjo, užrakintos ir vėl didžiausioje įtampoje, kad negali durų atidaryti“, – sakė marti.

Pašnekovė sako, kad dalis kaltės tenka ir į sanatoriją garbaus amžiaus moteris vežusiai bendrovei. „Turbūt nenorėjo grąžinti už kelialapį sumokėtų pinigų, ramino, kad nieko tokio, nuvažiuos ir parvažiuos, sienos neuždarytos. Visos į sanatoriją išvažiavo karantino paskelbimo išvakarėse“, – kalbėjo vienos karantinuotos senjorės marti.

Anot jos, kelialapis į Baltarusijos sanatoriją kainavo 500 eurų, pensininkui tai nėra maži pinigai.

„Palyginus su Lietuvos kainomis, tai daug pigiau, bet pensininkui vis tiek didelė suma. Nenorėjo prarasti pinigų, nes ilgai taupė, tai ir išvažiavo. Kalbėjome prieš kelionę, bet ją buvo nuraminę kelionių organizatoriai, ji ir išvažiavo“, – kalbėjo izoliuotos senjorės marti. Anot jos, karantinas ir izoliacija yra nekritikuotini sprendimai, tačiau turi būti atsižvelgta į atskirus atvejus.

Išplėtė išimčių sąrašą

Vilniaus savivaldybė paskelbė išplečianti išimčių sąrašą, kas galės parvykę izoliuotis ne savivaldybės patalpose.

Savivaldybės administracijos direktoriaus Povilo Poderskio įsakymu, Vilniuje savo turimose patalpose (jei jos atitinka SAM numatytus reikalavimus izoliacijos patalpoms) galės izoliuotis ne tik šeimos su nepilnamečiais vaikais, išimtys bus taikomos ir besilaukiančioms mamoms, taip pat turintiems specifinių sveikatos problemų (pavyzdžiui, serga šizofrenija, lunatikuoja, turi pripažintą sunkią depresijos formą ir pan.).

Prie išimčių priskiriami žmonės, sergantys lėtinėmis bei sunkiomis ligomis, kurių gydymui reikalinga turėti specialią įrangą, reikalinga nuolatinė priežiūra, injekcijos ir pan. Izoliuotis savo patalpose galės ir turintys specialių mitybos poreikių, taip pat grįžtantys su augintiniais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi