Lietuvoje

2020.03.25 19:39

Vilniuje dėl koronoaviruso priverstinai izoliuoti asmenys giria savivaldybės veiksmus: mumis pasirūpinta puikiai

Jonas Deveikis, LRT.lt2020.03.25 19:39

Antradienio vakarą iš užsienio grįžę lietuviai buvo priverstinai izoliuoti didžiųjų šalies miestų paskirtose vietose. Nors daugelis socialiniuose tinkluose reiškė savo nepasitenkinimą dėl prasto organizuotumo apgyvendinant, kai kurie priešingai – tikino, kad padaryta viskas, kas buvo įmanoma.

Pasinaudojusi paskutine galimybe ir iš Balio į Vilnių antradienio naktį parskridusi Guoda savo „Facebook“ paskyroje pasidalino įrašu, kuriame rašoma, kad visos kelionės metu žmonėmis buvo pasirūpinta tinkamai.

„Šiąnakt nusileidom Vilniuje. Po daugiau kaip 20 val. trukusio skrydžio beprecedenčiu maršrutu Balis – Vilnius, kurį, kaip paskutinį šansą sugrįžti namo, mums specialiai suorganizavo ambasada, likom maloniai nustebinti. Nors saviizoliaciją sugriežtinantis įsakymas buvo išleistas prieš pat mums įlipant į lėktuvą ir atrodė visiškai neįgyvendinamas, Vilniaus savivaldybė spėjo tam pasiruošti neįtikėtinai. Dar lėktuve gavome užpildyti specialias formas“, – rašo mergina.

Anot jos, Vilniaus oro uoste parskridę keleiviai iš lėktuvo buvo išleidžiami nedidelėmis grupelėmis, siekiant, kad nereikėtų laukti lauke ir šalti.

„Iškart davė dezinfekuotis rankas ir kiekvienam pamatavo temperatūrą (maloni priešingybė Indonezijai, kur oro uoste tiesiog duoda užpildyti lapelį sergu/nesergu!). Jauni kareivukai iškart padalino atspausdintą savivaldybės informaciją apie sugriežtintas sąlygas ir uoliai reguliavo srautą, kad žmonės nesigrūstų vienoje vietoje.

Malonios NVSC atstovės kiekvienam atskirai, žmogiškai paaiškino situaciją ir atsakė į klausimus tiek, kiek galėjo esamomis aplinkybėmis. Visi pareigūnai, nors dėl mūsų turėjo dirbti vidury nakties, buvo labai paslaugūs ir malonūs. Galiausiai su rimta policijos palyda specialiu autobusu buvom nuvežti į šalia esantį viešbutį, kur dar netikėtai gavom po karišką sausą davinį ir, pagraužę šokolado bei riešutų, išvargę griuvom į lovą. Šįryt iš pat ryto į duris jau beldėsi pusryčiai, o mes kalbėjomės telefonu su savo rajono meru Rimantas Klipčius dėl saviizoliacijos galimybių arčiau namų“, – savo „Facebook“ paskyroje rašo mergina.

Ji pripažįsta, kad kelionė buvo ilga ir nelengva, o skrydis organizuotas su „Airbus A321“ orlaiviu, kuris nėra pritaikytas ilgoms kelionėms.

„Jei negebame būti sąžiningi ir pilietiški, matyt, reikia griežtesnių taisyklių, o jei gebame, turime suvokti, jog viskas daroma dėl mūsų geriausiu šiam momentui įmanomu būdu.“

„Todėl teko leisti įsipilti kuro net trissyk: Tailande, Indijoje ir Rusijoje. Taip, buvome pavargę ir nemiegoję, dėl nežinios daugeliui nelaikė nervai ir, kaip visad, radosi tokių, kurie užsipuolė vidury nakties mus pasitikusius žmones. Tikrai visiems būtų buvę smagiau lėkti namo, užuot stypsojus keletą valandų oro uoste, laukiant nežinia ko“, – rašo Guoda.

Tačiau, anot jos, šiuo metu svarbiausia visiems yra pakentėti ir apsaugoti save bei kitus. „Jei negebame būti sąžiningi ir pilietiški, matyt, reikia griežtesnių taisyklių, o jei gebame, turime suvokti, jog viskas daroma dėl mūsų geriausiu šiam momentui įmanomu būdu.“

Visi operatyviai buvo nuvesti į kambarius

Kita moteris, taip pat sugrįžusi iš Balio, „Facebook“, paskyroje rašo, kad visa kelionė namo jai buvo tarsi didelis nuotykis.

„Sakykim, kad man sekasi. Pirma, dar nė karto nesu patyrusi, ką reiškia aplankyti kelias šalis būdama lėktuve. Šiandien iš Balio nusileidome Tailande, Indijoje, Rusijoje ir, žinoma, Lietuvoje. Antra, buvo įdomu strateguoti, kada nueiti į lėktuvo tualetą, nes buvo tik 2 tualetai 200 keleivių. Praėjimas vienas ir tualetai vienoje pusėje. Tuo pačiu takeliu vežiojo maistą ir gėrimus. Trečia, tolimųjų kelionių lėktuvai dažniausiai būna bent jau trijų eilių sėdimų vietų, televizoriai ant kėdžių, ausinukai ir pan., o čia nebuvo! Ir mušu sau asmeninį rekordą, kaip nieko neveikiant skristi apie 19 valandų pilnutėliame lėktuve! Smagiausias žaidimas buvo, kai Indijoje priskrido daug uodų į lėktuvo saloną ir juos gaudėme, nes koronavirusą užgožė maliarija“, – rašė moteris.

Anot jos, vos tik atskridus iš lėktuvo buvo išleidžiamos šeimos su vaikai, vėliau – po 20 žmonių.

„Viskas koordinuota, tvarkinga. Įėjus į pastatą vaikinukas iškart įpylė dezinfekcinio skysčio į rankas, tuomet palipus pasitinka su nuotoliniais termometrais (atrodė profesionalūs), tada anketos užpildymas ir ėjimas prie lagaminų. Dalyvauji tarsi estafetėje. Visi elgėsi mandagiai, tik gal trūko informacijos, kas toliau bus, tačiau atėjusi visuomenės sveikatos specialistei, klausimų nebeliko.

Na ir kas fainiausiai, kad visuomet norėjau po ilgos kelionės pradžioj įsikurti kokiam tai viešbutuke, pailsėti ir toliau keliauti link savo miesto. Ką gi, išsipildė! Mus susodino į autobusą ir nuvežė į šalia esantį viešbutuką prie pat durų. Nėra geriau! Ir net su policijos palyda. Pasijutom ypatingi“, – rašo moteris.

LRT.lt ji pasakoja, kad kartu su kitais asmenimis, buvo nugabenta į Vilniuje esantį „AirInn Vilnius“ viešbutį, kur labai operatyviai žmonės buvo nuvesti į kambarius. Kaip tikina moteris, ji keliavo viena, todėl jai kambario su niekuo dalintis nereikėjo.

„Atvykus į viešbutį davė sausą maisto davinį! Eina sau, čia tai kietai. Kaip mažas vaikas džiaugiausi naujais potyriais. O dabar einu miegoti ir lauksiu 9 valandą prie durų paliktų pusrytukų“, – savo „Facebook“ paskyroje rašė moteris.

Tikina, kad ne viskas pavyko pagal planą

LRT.lt primena, kad visiems iš užsienio grįžusiems lietuviams nuo antradienio galiojo privaloma 14 dienų saviizoliacija, tačiau, siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą, nuspręsta dviem savaitėms izoliuoti visus be išimties atvykstančiuosius šalies miestų savivaldybių paskirtose patalpose.

Dalis grįžusiųjų antradienio vakarą skundėsi, kad kambaryje buvo apgyvendinama po keletą asmenų, o vietos kambariuose teko laukti po keletą valandų.

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis trečiadienį žurnalistams teigė, kad ne viskas vyko pagal planą, tačiau su tam tikrais nesklandumais problemas apgyvendinant žmones pavyko išspręsti.

„Buvo tam tikrų problemų, kol susiderinome logistiką ir viskas išsisprendė. Darėme viską labai greitai ir labai kūrybiškai, kadangi kai kuriuos darbus reikėjo daryti čia ir dabar. Matėme visišką neįgalumą ir nepasiruošimą iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro ir Vidaus reikalų ministerijos, kurie neskyrė nei apsaugos, nei sugebėjo sukoordinuoti. Todėl vengdami didesnės humanitarės krizės, kada visi žmonės galėjo užstrigti oro uoste, pradėjome koordinuoti darbą patys ir reguliuoti, kur siųsti žmones“, – pasakoja P. Poderskis.

Vilniaus meras Remigijus Šimašius naujai priimtą tvarką vadino „nevykusiu eksperimentu“. Jis taip pat pridūrė, kad iš kitų šalių į Lietuvą grįžusios šeimos bus išleistos karantinuotis savarankiškai, jei atitiks keliamus reikalavimus.