Lietuvoje

2020.03.25 18:49

Kaišiadorių savivaldybėje – izoliuotųjų asmenų „pageidavimų koncertas“: reikalauja naujų telefonų, nepasirašo dokumentų

Asta Martišiūtė, LRT.lt2020.03.25 18:49

Kaišiadorių rajone grįžusieji iš užsienio apgyvendinti kaimo turizmo sodyboje, gyvena atskiruose nameliuose po vieną, artimieji jiems gali atvežti būtiniausių daiktų, jiems tiekiamas šiltas maistas, tačiau tokias sąlygas sudariusi savivaldybė jiems neįtinka. Buvo ir tokių, kurie nusprendė pasinaudoti situacija ir į sodybą atvyko pailsėti savivaldybės sąskaita.

Nesutiko atskleisti tapatybių

Iš užsienio grįžusieji, kai kurie jau seniai savo gyvenamąją vietą Kaišiadoryse išregistravę ir pas artimuosius iš užsienio parskraidinti tautiečiai buvo parsivežti iš Vilniaus, kur turėjo būti apgyvendinti po kelis kambariuose. Kaišiadorių rajono savivaldybė visus savo rajono esamus ir buvusius gyventojus privalomojo karantino laikotarpiui apgyvendino kaimo turizmo sodyboje. Tokių asmenų šiuo metu yra 13. „Esame paruošę saviizoliacijos vietų 100 žmonių. Pirmuosius turėjome galimybę apgyvendinti kaimo turizmo sodyboje po vieną“, – sakė Kaišiadorių rajono savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėja Ligita Purienė. Kiekvienam skirtas atskiras butelis namelyje, kiekvienas turi atskirą miegamąjį ir atskirą sanitarinį mazgą, į butą kiekvienas patenka per atskirą įėjimą, nėra bendro naudojimo patalpų. Kai kuriuose kambariuose nėra arbatinukų, savivaldybė pažadėjo juos nupirkti. Tačiau ir tokios sąlygos parskraidintiems tautiečiams netiko. Tiesa, ne visiems.

Iš pradžių nemaža dalis atvykusiųjų nesutiko pasirašyti jiems paliktų dokumentų, kur turėjo nurodyti asmens duomenis: vardą, pavardę, telefono numerį. Savivaldybė taip pat domėjosi, ar neserga kokiomis lėtinėmis ligomis, gal reikia vaistų, gal alergiški maistui. „Palikome dokumentus ir prašėme pasirašyti, nufotografuoti ir atsiųsti, kad išvengtumėme kontakto“, – pasakojo L. Purienė. Tačiau toks variantas izoliuotiems asmenims netiko, jie nepildė dokumentų, kol pas juos nenuvyko savivaldybės atstovas ir kone su kiekvienu nepasikalbėjo asmeniškai, kol neįtikino. Galiausiai dokumentus jie pasirašė.

Vaizdo įrašas iš Kaišiadorių:

Lietuviams, kurie dėl COVID-19 grėsmės izoliuoti kaimo turizmo sodyboje, savivaldybės suteikiamos sąlygos netinka

Reikalavo nupirkti telefoną, bet ragelio nekelia

Vienas iš grįžusiųjų pareiškė, kad neturi telefono ir pareikalavo nupirkti naują. „Nupirkome telefoną, tada pasakė, kad neturi kortelės, nupirkome kortelę, bet vis tiek su juo negalime susisiekti, nebendrauja“, – pasakojo L. Purienė. Situacija jai primena pageidavimų koncertą. Anot jos, nebūtų perlenkta lazda, jeigu grįžusiųjų elgesį pavadintume tyčiojimusi iš savivaldybės darbuotojų.

Izoliuotis privaloma tvarka turintys asmenys savivaldybės darbuotojams cituoja teisės aktus apie pažeistas jų teisės laisvai judėti ir kitokius esą neteisėtus suvaržymus. „Jie žino, kad turi būti izoliuoti, bet vis tiek kalba, kad gali eiti kur nori, laisvai judėti“, – pasakojo Kaišiadorių rajono savivaldybės atstovė. Savivaldybė buvo priversta pasamdyti privačią saugos tarnybą, kad stebėtų ir sulaikytų asmenis, kurie nuspręstų nesilaikyti karantino sąlygų ir pasišalintų.

Nusprendė pailsėti nemokamai

L. Purienė stebėjosi, kad net ir esant sunkiai situacijai atsiranda bandančiųjų pasinaudoti padėtimi. Anot jos, buvo ir tokių, kurie nutarė pasinaudoti galimybe pailsėti kaimo sodyboje nemokamai ir atvyko į sodybą, nors nebuvo išvykę. Vienas toks asmuo savivaldybės atstovei paaiškino, kad dėl susidariusios situacijos jam kyla panika ir jis turįs pabūti gamtos prieglobstyje.

Sodyba yra Kaišiadorių rajone prie ežero, šalia pušyno, sodybos teritorijoje ganosi danieliai, izoliuotiems asmenims nedraudžiama išeiti į lauką, vaikščioti sodybos teritorijoje, tik neleidžiama būriuotis.

Atvežė maisto – išvadino „padlomis“

Į Kaišiadorių sodybą šiandien atvežtas ir karštas maistas. „Atvežėme maisto, o jie mus „padlomis“ išvadino.“ – „Atvežė čia mums į konclagerį ubagams davinį.“ – „Pirma pažiūrėk, paskui kalbėk“, – įspūdžiais dalijosi maistą į sodybą tiekianti verslininkė Eurika Turonienė.

Maistas į sodybą bus pristatomas kartą per dieną, pusryčiams ir vakarienei sausas davinys, pietums karšti patiekalai. Maistas pristatomas specialiuose termoinduose, kad neatšaltų.

Pusryčiams patiekta bandelė, sūris ir rūkytos dešros, pietums karbonadas su dviejų rūšių šviežiomis salotomis ir daržovių sriuba, vakarienei – naminis obuolių pyragas su pienu.

Anot E. Turonienės, tarp apgyvendintų grįžusių emigrantų yra ir labai mandagių žmonių, gyvena viena šeima su paaugle dukra, visi kiti vyrai. Dalis jų mandagūs, tačiau keli elgiasi įžūliai ir yra viskuo nepatenkinti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt