Lietuvoje

2020.03.25 16:46

Karantino iššūkis ekologijai – siūloma nerūšiuoti

Komunalininkai nerimauja, kad karantino metu virusas gali plisti per išmestas atliekas. Kai kurios įmonės svarsto stabdyti atliekų rūšiavimo linijų veiklą ir siūlo visas atliekas deginti.

Aplinkos ministerija sako, kad visi darbuotojai turi būti aprūpinti apsaugos priemonėmis. Gyventojams nurodoma galbūt užkrėstas atliekas mesti į atskirus maišus, juos sandariai užrišti.

Atskirai atliekas turėtų rūšiuoti ir esantys saviizoliacijoje. Konteinerius ketinama papildomai dezinfekuoti. Saugantis infekcijos, ribojamas ir parduotuvių viduje esančių taromatų darbas.

„Kauno švaros“ atliekų rūšiavimo punkte dirba trisdešimt darbuotojų. Jie apsimovę pirštines rankomis liečia beveik kiekvieną išmestą daiktą, tarp jų ir į atliekų konteinerius patekusias vienkartines pirštines ar apsaugines kaukes. Paklausti ar nebaisu užsikrėsti darbuotojai purto galvas. Tačiau administracija sako, kad apsaugos priemonių trūksta. Rizika užsikrėsti per didelė.

„Mūsų darbuotojai atliekų rūšiavimo linijose tiesiogiai liečia visas galimai užkrėstas pakuotes, ne tik su pirštinėmis, respiratoriai apranga ir gali parnešti į savo namų aplinką“ – nurodo „Kauno švaros“ atstovas Jonas Tumpa.

Kauno regiono atliekų tvarkymo centro mechaninio biologinio atliekų apdorojimo įrenginiuose rankomis rūšiavę darbuotojai paskelbus karantiną nebedirba, kad nebūtų tiesioginio kontakto.

„Įsivaizduokit žmonės sėdi karantine namuose, tie kurie užsikrėtę gal naudoją kaukę ar kitą priemonę, bet nemanau, kad yra specialios vietos tiems dalykams surinkti ir neutralizuoti. Tai dalis aišku papuola ir atvažiuoja pas mus“, – teigia Kauno regiono atliekų tvarkymo centro technologas Algimantas Adomaitis.

Atliekų tvarkytojai siūlo dėl saugumo per karantiną laikinai nutraukti atliekų rūšiavimo linijos veiklą. Esą tokie sprendimai jau priimti kitose Europos šalyse. Dėl to kreipėsi į Aplinkos ministeriją.

„Karantino metu mūsų rekomendacija tas atliekas vežti tiesiai į deginimo punktus arba į sąvartynus, kad išvengtume tiesioginio žmogaus kontakto su tomis galimai užterštomis pakuotėmis“, – sako J. Tumpa.

Aplinkos ministras stabdyti darbų neketina. Sako, kad atliekas tvarkančios įmonės darbuotojams ne tik dabar, bet ir ankščiau turėjo suteikti visas apsaugos priemones.

„Įmonės privalo užtikrinti būtinąsias priemones. Keista girdėti, kad tos, kurios dirba su komunalinėmis atliekomis, turėjo būti pasirūpintos iki šiol ir joms tai neturėjo kelti papildomų rūpesčių“, – prieštarauja Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.

Pagal aplinkos ministerijos rekomendacijas, esantys savizioliacijoje, šiukšles turėtų dėti į vandeniui nepralaidžius maišus. Jų iki konteinerio patiems nenešti, o palikti už durų.

Visiems gyventojams, net ir nesantiems saviizoliacijoje rekomenduojama nuo kitų atliekų atskirti servetėles, tualetinį popierių vienkartines nosines, apsaugines kaukes.

„Karantino laikotarpiu, [reikia[ kad gyventojai buitines atliekas servetėles kaukes mestų į atskirą į maišą, prisipildžius tas maišas įdedamas į kitą maišą sandariai užrišamas ir metamas į mišrių atliekų konteinerį“, – aiškina K. Mažeika

Savivaldybių karantino zonose, ten kur yra sergančiųjų atliekas rekomenduojama tvarkyti kaip pavojingas. Taip pat siūloma dezinfekuoti konteinerius, tarą priimti tik lauke esančiuose taromatuose. Priemonių, kad konteineriuose įmestų maišų neišardytų benamiai ir patys netaptų viruso nešiotojai nei aplinkos ministerija nei komunalininkai kol kas nėra numatę.

Mykolas Majauskas
2022.12.07 11:02

Seimo narys Mykolas Majauskas kandidatuos į Vilniaus merus

atnaujinta 11.06