Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.25 14:17

5 valandas viešbučio kambario laukusi moteris apie priverstinę izoliaciją: grįžau sveika, o dabar jau nebežinau

Jonas Deveikis, LRT.lt 2020.03.25 14:17

Iš Oslo į Vilnių antradienio vakarą atskridusi ir priverstinai karantinuota moteris pasakoja, kad apie privalomą karantiną viešbutyje daugelis keleivių sužinojo tik nusileidę Lietuvoje, o vietos paskirtame kambaryje, Vilniuje esančiame „Railway“ viešbutyje, laukė net 5 val. kol Kauno miesto savivaldybė iš viešbučio į Kauną išgabens savo gyventojus. 

Antradienio pavakarę apie 16 val. 30 minučių į Vilnių iš Oslo atskridusi Renata (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut. past.) nesitikėjo, kad jai kiek daugiau nei 5 val. teks pralaukti viešbučio koridoriuje ir naktį leisti kambaryje su dar 2 nepažįstamomis merginomis.

Norvegijoje dirbusi Renata į Lietuvą ketino grįžti anksčiau – buvo įsigijusi net 3 bilietus, tačiau visi skrydžiai, kaip pati teigia, buvo atšaukti. Pasitaikius pirmai galimybei, jai pavyko už 400 eurų įsigyti užsakomąjį skrydį iš Oslo į Vilnių.

„Lėktuvas buvo užpildytas. Žmonės buvo labai ramūs, beveik visi su kaukėmis ir jokios panikos“, – skrydi prisimena Renata.

Kaip pati teigia, atskridus Į Vilnių, ilgai laukti lėktuve neteko. Iš pradžių dalį žmonių į oro uostą išvežė vienas autobusas, tuomet su antruoju autobusu išvyko ir Renata.

Kad bus karantinuota – sužinojo tik nusileidus Lietuvoje

Moteris pasakoja, kad būdama lėktuve nė neįtarė, jog ji, kaip ir daugelis atskridusiųjų, bus priverstinai karantinuoti viešbutyje. Kaip pati prisimena, vyras dar pirmadienį skambino koronaviruso karštąją linija, kur jam buvo patikinta, kad moteris galės izoliuotis pati.

Todėl vyras surado butą, kur moteris galėtų izoliuotis viena, taip pat atvyko jos pasiimti į oro uostą. „Vyras skambino į karštąją liniją, teiravosi, kaip mane saugiau pargabenti, kaip apsaugoti save ir kitus“, – prisimena Renta.

LRT.lt primena, kad sprendimas dėl iš užsienio grįžusių žmonių karantinavimo, šalies miestų savivaldybių paskirtose patalpose, buvo priimtas pirmadienio vėlų vakarą

Tačiau atskridusi į oro uostą moteris sužinojo, kad visi atvykę privalės vykti į viešbutį, kur bus izoliuoti 14 dienų.

„Visi buvome pasiruošę izoliuotis savarankiškai, bet kad mus čia priverstinai izoliuos, niekas tam nesiruošė. Nusileidus lėktuvui, man dukra parašė žinutę, kad tu mama neišsigąsk, bet čia daug kas keičiasi. Ji pasakė, kad bendravo su Šiaulių savivaldybės atstovais ir kad žmonės bus karantinuojami savivaldybių patalpose. Visi žmonės buvo pavargę, o kai sužinojome, kad privalėsime 14 dienų gyventi kitur – netekome amo.

Jeigu būčiau žinojusi, kad mus visus taip suvarys, tai būčiau pasilikusi Norvegijoje ir laukusi, kol pasibaigs karantinas“, – tikina moteris.

Anot jos, labiausiai ji nerimauja dėl savo ir kitų sveikatos, nes per keletą valandų, praleistų Lietuvoje, jai teko būti labai arti šalia kitų žmonių. Moteris taip pat tikina nesuprantanti, kodėl buvo priimtas sprendimas izoliuoti visus grįžusiuosius. Anot jos, visi keleiviai buvo pasirūpinę savo izoliacija, o dabar valstybei reikia mokėti didžiulius pinigus jų izoliacijai, nors žmonės nėra karantinuojami tinkamai taip sudarant jiems dar didesnį pavojų.

Viešbutyje kambario laukė 5 valandas

Moteris pasakoja, kad pasirašius dokumentus dėl karantino ir sulaukus patikros oro uoste, visi parskridę buvo palydėti į autobusą.

„Jausmas keistas. Niekas nieko nesakė, tik liepė pasirašinėti ant lapų, kad sutinkame būti izoliuojami. Susodino į autobusą. Priekyje buvo policija su švyturėliais, autobusas užsakomasis, važiavome gatvėmis degant raudonam šviesoforo signalui, o visi žmonės lauke į mus žiūrėjo. Toks jausmas, kad veža raupsuotuosius“, – kelionę į viešbutį prisimena moteris.

Ji pasakoja, kad daugelis atvykusių lietuvių bandė tartis, tikino, kad turi sodybas arba 14 dienų yra išsinuomavę butus. Tačiau niekas į kalbas nesileido. Atvykus į Vilniaus stoties rajone esantį viešbutį „Railway“, apsauginis liepė eiti į kambarius, daryti duris ir radus laisvą vietą – pasilikti kambariuose.

„Prieš mus buvo atvykęs dar kitas autobusas, tai to pasirinkimo daug nebuvo. Pradėjome eiti, perėjome visą aukštą, tačiau visi kambariai buvo užimti. Žmonės šoke. Pradėjome klausinėti, kas toliau. Kokia čia izoliacija, jei visi 5 val. stovime koridoriuje“, – prisimena moteris.

Ji tikina, kad į viešbutį atvyko apie 17 val. o kambarį gavo tik apie 10 val. 30 min. kada atvyko Kauno miesto autobusas į Kauną išvežti savo savivaldybės gyventojų.

Maistą gavo tik ryte

Renata sako, kad buvo apgyvendinta kartu su dar 2 merginomis, kurios gyveno Londone, tačiau vyko iki Dublino, kad galėtų parskristi į Lietuvą.

„Dabar reikia surašyti visus, su kuo kontaktavau. Aš tikrai nežinau. Bendravau su daug žmonių, dalinomės vandeniu, tuo pačiu tualetu naudojomės“, – sako lietuvė.

Ji tikina, kad į Vilnių atvyko beveik be jokių daiktų, kadangi lėktuve leista turėti tik rankinį bagažą, o pareigūnai šalia viešbučio neleido jiems perduoti giminių atvežtų siuntinių. Moteris taip pat pažymi, kad viešbučio patalpos nėra dezinfekuojamos, todėl žmonės nerimauja, jog gali būti užkrėsti, jei kažkas iš keleivių yra užsikrėtęs koronavirusu.

Nors telefonu su Renata kalbėjome apie 10 val. ji tikino, kad dar nuo antradienio vakaro nėra gavusi jokio maisto. Moteris sako, kad kai kuriems pavyko antradienio vakarą gauti sausą maisto davinį, tačiau jos kambaryje prieš tai buvo kiti žmonės, kurie viską susirinko.

Tiesa, 11 val. 30 minučių Renata pasidalino nuotrauka, kad viešbučio gyventojams jau pradėti nešti maisto daviniai.

Moteris tikina, kad šiuo metu yra svarstoma galimybė ją perkelti į Šiaulius, tačiau kol kas ji gyvena nežinioje.

Savivaldybė pripažįsta – koordinavimo trūko

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis trečiadienį tikino, kad žmonių vežimas į viešbučius antradienį prasidėjo apie 18 val. 30 min. o pasibaigė trečiadienio rytą apie 3 val. 30 min.

Anot P. Poderskio, į visus viešbučius, išskyrus 2, yra pristatytas maistas izoliuotiems žmonėms, o antradienio vakarą visi turėjo gauti sausą maisto davinį.

P. Poderskis neneigia, kad buvo tam tikrų koordinacinių problemų, tačiau dėl to jis kaltina Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą.

„Buvo tam tikrų problemų, kol susiderinome logistiką ir viskas išsisprendė. Darėme viską labai greitai ir labai kūrybiškai, kadangi kai kuriuos darbus reikėjo daryti čia ir dabar. Matėme visišką neįgalumą ir nepasiruošimą iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro ir Vidaus reikalų ministerijos, kurie neskyrė nei apsaugos, nei sugebėjo sukoordinuoti. Todėl vengdami didesnės humanitarės krizės, kada visi žmonės galėjo užstrigti oro uoste, pradėjome koordinuoti darbą patys ir reguliuoti, kur siųsti žmones“, – vakar dienos įvykius pasakoja P. Poderskis.

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius taip pat tikina, kad nėra kambarių, kuriuose būtų izoliuota po 8 žmones, o didžiausi kambariai – penkiaviečiai, tačiau juose niekas negyvena. Tuo metu asmenys, kurie nesutiko gyventi pasiūlytuose kambariuose, anot P. Poderskio, buvo pervežti kitur.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi