Lietuvoje

2020.03.25 11:00

Kreipdamasis į visuomenę Veryga užsimena apie du kelius – asmens laisvės arba natūrali atranka

Ukmergei gali grėsti dar griežtesnė izoliacija; karantiną siūloma pratęsti dar dviem savaitėms; atnaujinta 11.59
Šarūnas Nekrošius, LRT.lt 2020.03.25 11:00

Trečiadienį pranešta apie trečią nuo koronaviruso mirusį žmogų, o visi skaudžiausi atvejai fiksuoti Ukmergėje. Sveikatos apsaugos ministras neatmeta – šiam miestui gali grėsti izoliacija. A. Veryga spaudos konferencijoje taip pat kreipėsi į visuomenę, paragino ją apsispręsti, ko šiuo metu norime – turėti tam tikrų asmeninių laisvių ar pradedame galvoti apie vyresnės kartos žmones bei esančius greta.

Kad situacija šiame mieste sudėtinga, dar rytą LRT RADIJUI sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistė Daiva Razmuvienė.

Komentuodamas situaciją Ukmergėje sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad SAM turi trečią patvirtintą mirtį dėl koronaviruso, tačiau nerimą kelia tai, kad užsikrėtimų skaičius sparčiai auga ir jau viršijo 250 žmonių ribą.

Aurelijus Veryga: kol kas Ukmergė kelia didžiausią nerimą

„Deja, bet skaičius užsikrėtusių ir gydomų asmenų auga, informaciją teiksime reguliariai, kiekvieną dieną“, – sakė A. Veryga.

Ministras: gali tekti pasirinkti – asmens laisvės ar natūrali atranka

Dar prieš apibendrindamas naujausius duomenis, A. Veryga kreipėsi į visuomenę, sakydamas, jog atėjo metas apsispręsti, ko nori Lietuvos visuomenė – savo laisvių nevaržymo ar galimybės išsaugoti vyresnės kartos gyvybes.

„Norėčiau kreiptis į visus Lietuvos gyventojus. Turbūt pirmą kartą, kada neužtenka tik politinės valios ir gebėjimo priimti politinius sprendimus. Laiko neturime, todėl neturime galimybių panaudoti tokių kaip referendumai ar panašūs mechanizmai. <...> Šis virusas atkeliavo taip pat, kaip ir į kitas Europos šalis. <...> Dalis parvykusiųjų nenori ar nesutinka būti izoliuojami, savivaldybėms tai tenka našta, taip pat ir policijos pareigūnams. Esu nepaprastosios padėties priešininkas, nes manau, kad Lietuva ir jos piliečiai nenusipelnė visų nepaprastosios padėties baisumų, juolab kai tik išmokome švęsti laisvę. Nesuvaldyta situacija taps baisia sąžinės našta mūsų kartai, nes, išplitus ligai, kaip ir kitos, net labiau išsivysčiusios šalys, negalėsime padėti visiems, kam pagalba bus labai reikalinga. Europos šalys, kur liga išplito, svarsto, nuo kokio amžiaus pacientai nebus intubuojami, nes šansai juos išgelbėti yra ženkliai mažesni. Kalbame ne apie 80-mečius, o apie 60-65 metų amžiaus gyventojus. Apsidairykime aplinkui, kiek tokių pažįstame, ir pagalvokime, kokia bus praradimų kaina ir ar galėsime su tuo gyventi“, – sakė A. Veryga.

Sveikatos apsaugos ministras kreipdamasis į tautą ragina susimąstyti, kas šiuo Lietuvai itin sudėtingu laikotarpiu svarbiau – tam tikros asmens laisvės ar požiūris į greta esančius, į tuos, kuriems koronavirusas gali sukelti itin skaudžių pasekmių.

„Visuomet, kai iškildavo tikrai mirtinas pavojus, sugebėdavome susitelkti ir išgyventi. Dabar yra būtent toks momentas. Pasitarkime, ką darysime. Ar aukosime savo laisves dėl tų, kurie gaus šansą išgyventi, ar rinksimės natūralią atranką, kurios egzistavimą mokslo ir medicinos pažanga buvo atitolinusi? Tai ne vien medicina, todėl turime sutarti, kaip elgsimės. Dabar kaip niekad reikalingas susitelkimas, ramybė ir tikėjimas, kad galime įveikti koronaviruso plitimą“, – sakė A. Veryga.

Spaudos konferencijoje A. Veryga pripažino ir pats padaręs klaidų, tačiau dar kartą paragino visus apsispręsti ir nuspręsti, kokiu keliu turi žengti tauta, norinti suvaldyti ir įveikti koronaviruso plitimą.

„Nesu neklystantis, gal padariau kažkur klaidų. Dėl to atsiprašau, visada stengiuosi įsiklausyti, tartis ir kalbėtis. Esame ties ypatingo apsisprendimo riba. Izoliuojami gyventojai piktinasi, kad negali grįžti namo, šeimos skundžiasi, kad turi būti tame pačiame pastate su chuliganiškai nusiteikusiais tautiečiais. Jau girdime pasisakymų, kad tai pamina pagrindines žmogaus teises ir laisves.“

Po specialistų išvadų Ukmergė gali būti izoliuota?

Trečiadienį pranešta apie trečią nuo koronaviruso mirusį žmogų, o visi skaudžiausi atvejai fiksuoti Ukmergėje. Ministro teigimu, situacija šiame mieste kelia nerimą, o gavus specialistų išvadas Ukmergės miestas gali tapti vienu pirmųjų šalies regionų, kuriam būtų taikoma griežta izoliacija.

„Kol kas Ukmergė kelia didžiausią nerimą ir, matyt, priklausys nuo NVSC specialistų atlikto epidemiologinio vertinimo. Jeigu bus nustatyta, kad židinys ligoninėje, kur galima daugiau ar mažiau atsekti kontaktus, tai bus viena situacija, bet jei užkratas galėjo išplisti plačiai, tada, matyt, galėtų tapti vienu pirmųjų miestų, kuriam būtų svarstomos griežtesnės karantino sąlygos“, – sakė A. Veryga.

Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga spaudos konferencijoje atskleidė, kad siūlys Vyriausybei pratęsti karantiną dviem savaitėms.

„Dviem savaitėms“, – trumpai apie būsimą terminą kalbėjo A. Veryga.

Šiuo metu karantinas numatytas iki kovo 30 dienos, kito pirmadienio.

Lietuvoje pradės veikti karščiavimo klinikos

Lietuvos savivaldybėse duris netrukus turėtų atverti vadinamosios karščiavimo klinikos, kuriose viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų turintiems pacientams bus atliekami išsamesni tyrimai, įtariant koronavirusinę infekciją (COVID-19). Į šias klinikas bus registruojami šeimos gydytojo siuntimą turintys pacientai, jie turės atvykti jiems paskirtu konkrečiu laiku.

Tokios naujovės numatytos sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintame apraše. Svarbu, kad šių klinikų kūrimui jokių naujų įstaigų neprireiks, savivaldybės jų teritorijoje esančias sveikatos priežiūros paslaugas teikiančias įstaigas paskirs teikti tokias paslaugas.

Karščiavimo klinikose pacientams bus atliekamas išsamus sveikatos patikrinimas – bendras kraujo tyrimas, C reaktyvinio baltymo tyrimas, krūtinės ląstos rentgenografinis tyrimas, paimamas tepinėlis iš nosiaryklės dėl koronavirusinės infekcijos, kaip yra daroma mobiliuosiuose punktuose, jei reikia – paskiriamas gydymas.

Numatyta, kad į šias klinikas galės kreiptis 18–60 metų amžiaus pacientai, kurių temperatūra kreipimosi į šeimos gydytoją dieną bus 37,8 °C ir daugiau (iki karščiavimą mažinančių vaistų vartojimo), taip pat jaučiantys viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomus.

Sveikatos apsaugos ministro A. Verygos teigimu, stebint augantį užsikrėtusiųjų skaičių, svarbu didinti pacientų ištyrimo galimybes maksimaliai saugiomis sąlygomis tiek galimai užsikrėtusiajam, tiek medikams.

„Pasitarę su specialistais, plečiame galimybes atlikti tyrimą. Tai reiškia, kad į visoje šalyje veiksiančias klinikas galės kreiptis karščiuojantys, jaučiantys šaltkrėtį, kosulį, gerklės skausmą, pasunkėjusį kvėpavimą. Tokia naujovė leis plačiau įvertinti pacientų būklę ir reaguoti į kiekvieną situaciją individualiai taip, kad pacientas reikiamą pagalbą gautų kuo greičiau“, – sakė ministras A. Veryga.

Numatyta, kad pacientas, pasireiškus bent vienam ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingam simptomui – staiga pradėjęs karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui, visų pirma turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.