Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.25 10:13

Naujovės priverstinai izoliuotiems: gyvenimas po vieną, sustiprinta apsauga

svarstoma policijai leisti stebėti piliečius mobiliąja programėle, atnaujinta 11.03

Valdžia žada naujovių žmonėms, kurie grįžę iš užsienio dėl koronaviruso plitimo grėsmės buvo priversti izoliuotis savivaldybių paskirtose patalpose. Vyriausybinės visuomenės informavimo grupės vadovas Giedrius Surplys trečiadienį pranešė, kad svarstoma rekomenduoti savivaldybėms tokius žmones apgyvendinti po vieną, išimtį taikant tik šeimos nariams, taip pat bus sustiprinta žmonių izoliacijai skirtų patalpų apsauga.

„Bus rekomendacija, kad asmenys privalo būti apgyvendinti po vieną, išskyrus, jeigu tai yra vienos šeimos nariai. <...> Privalės būti užtikrintas maisto tiekimas ir svarstoma stiprinti izoliacijos vietų apsaugą“, – teigė G. Surplys.

Tokių priemonių imtasi po to, kai trečiadienio naktį viename Vilniaus viešbučių, kur karantinuojami iš užsienio grįžę žmonės, kilo konfliktas, vienas vyras buvo sužeistas peiliu.

G. Surplys paprašė nedemonizuoti iš užsienio grįžtančių lietuvių.

„Daugelis jų nėra užsikrėtę, daugelis geranoriškai supranta, kad turi izoliuotis, <...> laikytis karantino sąlygų. Mes suprantame, kaip svarbu, kad jie to laikytųsi, virusas neplistų, tačiau taip pat prašau visuomenės tų žmonių nedemonizuoti, nekeršyti ir taip toliau“, – kalbėjo Visuomenės informavimo grupės vadovas.

G. Surplys taip pat tvirtino, kad policija yra pasiruošusi tikrinti, ar asmenys, kuriems dar nebuvo paskirta priverstinė saviizoliacija, laikosi karantino režimo namuose.

„Taip pat yra svarstoma, kad žmonės, kurie prisiima saviizoliaciją, turėtų mobilią programėlę ir policija galėtų su jais bendrauti, žiūrėti, ar jie tikrai laikosi saviizoliacijos sąlygų“, – sakė jis.

Savę izoliavusieji šiukšlių patys nešti negali

Patarimais dėl šiukšlių tvarkymo pasidalinęs aplinkos ministras Kęstutis Mažeika sakė, kad aplinkos tarša turi būti kontroliuojama ir epidemijos akivaizdoje.

„Tai taip pat turi įtakos visų gerbūviui, kaunantis su virusu ir jo pasekmėmis“, – tvirtino ministras. Anot jo, koronaviruso platinimo židiniu gali būti ir komunalinių atliekų srautas.

Karantino laikotarpiu gyventojai raginami buitines atliekas, kaip servetėlės, apsauginės kaukės ar tualetinis popierius, mesti į atskirą maišą. Jį pripildžius, šį maišą reikėtų įdėti į dar vieną maišą, sandariai užrišti ir mesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerius.

Esantiems saviizoliacijoje atliekas patariama dėti į skysčiams nepralaidžius maišus, o juos pripildžius palikti už durų. Jomis turėtų pasirūpinti savivaldybės paskirtas žmogus, kuriam pavesta izoliuotam asmeniui pristatyti maistą ar kitas būtinąsias priemones.

Pasak K. Mažeikos, dirbantieji atliekų mechaninio, biologinio apdorojimo įrenginiuose privalo devėti respiratorius, pirštines ir apsauginius kostiumus, vengti asmeninio kontakto, plauti ir dezinfekuoti rankas.

Taip pat rekomenduojama kuo dažniau plauti ir dezinfekuoti kolektyvinius komunalinių atliekų konteinerius, susidariusias atliekas, šluostes, pirštines, respiratorius, darbo rūbus sudėti į atskirus maišus. Šios šiukšlės turėtų būti tvarkomos kaip pavojingos atliekos.

Savivaldybių karantino centruose žmonėms patariama higienines servetėles, nosines, tualetinį popierių, apsaugines kaukes ir kitas panašias atliekas mesti į atskirus maišus, paskui įdėti jį į dar vieną maišą. Jeigu tokiame centre jau yra užsikrėtusiųjų, atliekas iš tokių patalpų reikėtų tvarkyti kaip pavojingas.

Vyriausybės įvesto karantino metu taip pat siūloma stabdyti užstatinių pakuočių priėmimą taromatuose, esančiuose parduotuvių viduje. Taromatai galėtų veikti tik lauke įrengtuose automatuose.

Toliatas: nebijokime būti juokingi

Spaudos konferencijoje dalyvavęs kunigas, vyriausiasis policijos kapelionas Algirdas Toliatas sakė, kad šiuo metu Lietuva yra situacijoje, tarytum važiuotum automobiliu esant slidžiam keliui, kai kiekvienas neatsargus judesys gali atimti gyvybę.

„Todėl nebijokime kartais būti juokingi ir nešioti kaukę, saugotis. Neikime į lauką, ypatingai vyresni žmonės. Dabar ir bažnyčia, ir įvairiausios institucijos visaip kaip padeda nuotoliniu būdu“, – sakė dvasininkas.

Pasak jo, kai žmonės nesilaiko įvedamų taisyklių, prasideda chaosas. Anot kunigo, daugybė žmonių šiandien dirba nematomą darbą, nors žiniasklaidoje daugiausiai informacijos skelbiama apie naujus užsikrėtusiuosius, mirusiuosius ir tvyrantį nerimą.

„Visiems yra baisu, visi bijome, bet tokiomis akimirkomis atsiranda galimybė mums pagalvoti apie savo misiją, savo kilnumą“, – tvirtino A. Toliatas.

Vyriausybė trečiadienį turėtų apsispręsti dėl karantino pratęsimo ir griežtesnių bausmių reikalavimų nesilaikantiems pažeidėjams, siekiant sulėtinti koronaviruso plitimą.

Šiuo metu karantinas numatytas iki kovo 30 dienos, kito pirmadienio, jis gali būti pratęstas dar porai savaičių arba mėnesiui.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi