Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.25 08:59

Vyriausybė susizgribo: po chaotiškos priverstinės izoliacijos ir pralieto kraujo žadama ieškoti sprendimų

merai kritikuoja priimtus sprendimus ir situacijos neaiškumą
BNS, LRT.lt 2020.03.25 08:59

Nuo antradienio priverstinai karantinuojant iš užsienio parvykusius Lietuvos piliečius, savivaldybės situaciją vadina chaotiška. Tuo metu Vyriausybės atstovas žada, kad bus ieškoma sprendimų, kaip procesą supaprastinti.

„Dabar yra toks chaosas, kada visus tuos žmones kurie atvyksta į Vilnių, Klaipėdą, Palangą, Kauno rajoną, turi sugerti tos savivaldybės, apgyvendinti vienai nakčiai, o vėliau po nakties jie išskirstomi“, – LRT radijui sakė Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas, Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius.

Pasak jo, savivaldybės turėtų iš anksto gauti informaciją, kiek iš kurio lėktuvo ar kelto bus konkrečios savivaldybės gyventojų, kad jos būtų pasiruošusios operatyviai pasiimti žmones ir jų per naktį nereikėtų laikyti izoliuotų visų drauge.

„Parskrenda lėktuvai į Vilnių, parskrenda lėktuvai į Karmėlavą, parplaukia keltai į Klaipėdą, parskrenda lėktuvai į Palangą, bet (...) kiek iš jų yra jonaviečių, kiek iš Skuodo, iš Telšių, mes gi nežinome. Ar tai reiškia, kad mes turėtume visą laiką budėti keturiuose taškuose?“ – svarstė M. Sinkevičius.

Valstybės ekstremalių situacijų centro atstovas Giedrius Surplys teigė, jog šios problemos yra žinomos ir Vyriausybė ieško sprendimo.

„Tų sprendimų jau ir vakar buvo ieškoma, jų šiandien bus ieškoma ir tikrai aš tikiu, kad tos taisyklės, jos liberalizuosis“, – LRT radijui sakė jis.

Policija: situacija visą naktį buvo įtempta, nemaža dalis apgyvendintų – neblaivūs

Kaip trečiadienio rytą LRT TELEVIZIJAI situaciją komentavo Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis, visa naktis šalia viešbučių, kuriuose buvo izoliuoti grįžusieji iš užsienio, buvo įtempta.

Situaciją sunkino ir tai, kad nemaža dalis žmonių buvo neblaivūs.

„Neblaivių asmenų grįžusių tikrai buvo ne vienas, nežinau kiek ten procentaliai, tačiau nemaža dalis jų buvo neblaivių ir kurie buvo patalpinti tuose viešbučiuose“, – LRT TELEVIZIJAI sakė R. Matonis.

Anot jo, kol kas neturima duomenų, ar į kruviną konfliktą įsipainioję asmenys buvo neblaivūs.

Pasak R. Matonio, naktį dirbo sustiprintos policijos pareigūnų pajėgos, jis budėjo šalia viešbučių, be to, buvo pasitelkta ir papildomų Viešojo saugumo tarnybos pajėgų.

„Tai jau šią naktį buvo pasitelkti Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai, kurie dirbo šalia policijos papildomai. Sprendimą mes priėmėme patys saugoti tuos žmones, nes matėme, kad yra įtempta situacija, yra įvairių konfliktų, todėl buvo nuspręsta, kad šalia viešbučių liktų policijos pareigūnai“, – sakė R. Matonis.

Policijos atstovo teigimu, kol kas nėra aišku, kokia situacija bus trečiadienį, tikėtina, kad tam tikrus sprendimus turės priimti ir Vyriausybė, kokio bus jos rekomendacijos.

„Kaip bus toliau, matysime. Ta tvarka nėra atšaukta, šiandien toliau leidžiasi lėktuvai tiek Vilniuje, tiek Kaune, keltais atplaukia žmonės. Kol kas tvarka lieka ta pati“, – LRT TELEVIZIJAI sakė R. Matonis.

Antradienį įsigaliojus reikalavimui priverstinai izoliuoti iš užsienio parvykusius asmenis, žiniasklaidoje pasirodė pranešimai apie prastas sąlygas viešbučiuose, nerimaujant, kad ilgai bendrose patalpose turintys praleisti atvykėliai gali vienas nuo kito užsikrėsti.

Trečiadienio naktį viename Vilniaus viešbutyje kilo muštynės, vienas žmogus sužalotas peiliu.

Epidemiologė: sprendimas izoliuoti žmones – teisingas

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro epidemiologė Daiva Razmuvienė teigia, jog tokios priemonės yra teisingos, nes savanoriškos izoliacijos parvykę asmenys nesilaikė.

„Ta saviizoliacija yra teisinga tuo aspektu, kad jie bus vienoje vietoje, galės juos iš karto tuos žmones pasiimti savivaldybės pagal gyvenamąją vietą ir juos lengviau yra stebėti. Jeigu atsiras simptomai, jiems tikrai bus suteikta pagalba, bus atliekami tyrimai“, – LRT radijui sakė D. Razmuvienė.

„Kai žmonės nevykdo individualiai saviizoliacijos, virusas ir plinta mūsų visuomenėje“, – pabrėžė ji.

Paklausta, ar nėra grėsmės, jog tarp viešbučiuose izoliuotų žmoni kils viruso protrūkis, epidemiologė pabrėžė, kad jis jau kyla.

„Protrūkiai kilo ir tuo atveju, kai žmonės nemokėjo saviizoliuotis, negebėjo suprasti sėdėti namie. Dabar, kai jie bus vienoje vietoje savivaldybėse, jeigu asmuo pajus simptomus, jis iš karto bus paimtas ir jam atliekami tyrimai ir jeigu reiks, gydoma“, – sakė ji.

„Aš nemanau, kad tai yra blogai. Kitos šalys tą daro labai seniai: karantinuoja įvairiose vietose“, – pridūrė epidemiologė.

Jos duomenimis, praėjusią savaitę į Lietuvą iš užsienio grįžo apie 18 tūkstančių žmonių, visi jie privalėjo saviizoliuotis, tačiau ne visi rekomendacijas vykdė, o Nacionalinis visuomenės sveikatos centras neturėjo galimybių kiekvieno iš jų sukontroliuoti ir užtikrinti, kad jie iš tiesų laikosi saviizoliacijos.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu visi iš užsienio grįžę asmenys privalomai 14 dienų bus izoliuojami savivaldybių patalpose. Taip pat numatyta, kad į tokias patalpas turi būti gabenami ir lengva koronaviruso forma sergantys gyventojai.

Didmiesčių merai tvirtina, kad tai apsunkins kovą su COVID-19, bus eikvojami administraciniai ir gydytojų ištekliai, jų mažiau liks sunkiems ligoniams, o tai kainuos gyvybes.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi