Lietuvoje

2020.03.24 19:55

Policija apie Vilniuje izoliuotus iš kelionių grįžusius tautiečius: visi priekaištai – savivaldybei

kai kurie asmenys eiti į viešbutį atsisakė; atnaujinta 22.10
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, Modesta Gaučaitė, Asta Martišiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.03.24 19:55

Vos sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai nusprendus, kad visi grįžusieji iš užsienio būtų privalomai izoliuoti, savivaldybės sunerimo ir, atrodo, ne be reikalo. Vilniuje į viešbučius atvežti žmonės ir jų artimieji neslepia pasipiktinimo – trūksta informacijos, kambariuose apgyvendinami po kelis, o artimieji negali perduoti maisto. Policija tvirtina, kad visi izoliuotųjų priekaištai skrieja savivaldybės administracijai.

Su LRT.lt susisiekusi Dovilė (vardas pakeistas, redakcijai žinomas – LRT.lt) nerimauja dėl į viešbutį izoliacijai išvežtos mamos. Anot pašnekovės, iš Oslo parskridusi jos mama turi galimybes izoliuotis bute Vilniuje, kuris nuo paskirto viešbučio yra nutolęs per vos penkias minutes kelio.

„Pagal naują priimtą įstatymą vakar nakties juos turi izoliuoti. Tai kas nutiko? Juos visus susodino į autobusą. Jie ten visi susigrūdę laukė mažiausiai valandą. Dabar juos atvežė į „Railway Hostel“ viešbutį. Prieš kelias minutes kalbėjau, kad juos nori guldyti į kambarius po šešis. Prieš tai atvykę žmonės iš Dublino buvo suguldyti dideliuose kambariuose po du, bet ten jau nebėra vietos ir dabar pradėjo grūsti po šešis į kambarius“, – sako Dovilė.

Ji priduria, kad iš vienos savivaldybės jau yra atvykęs autobusiukas, skirtas pasiimti šios savivaldybės gyventojus, tačiau net ir jiems viešbučio palikti neleidžiama.

„Mes tiesiog labai bijome, kad mama užsikrės. Ji nuolat yra viename koridoriuje su daugybe žmonių, yra visiškas bardakas, o mes turime puikiausią vietą, kur ji puikiausiai galėtų izoliuotis viena – butą Vilniuje, bet mamos neišleidžia. Tokiomis sąlygomis, susidaro įspūdis, jeigu žmonės ir nebuvo užsikrėtę, tikrai užsikrės“, – nerimauja pašnekovė.

Skaitytojų medžiaga: privalomai izoliuojamų lietuvių sąlygos viešbutyje

Lėktuvas nusileido perpiet, bet informacijos iki šiol neturi

Panašią istoriją pasakoja ir su LRT.lt susisiekusi Ivona, kurios vaikinas izoliuotas tame pačiame viešbutyje.

„Net nežinau, nuo ko čia dabar pradėti. Buvo žadėta, kad jie turi būti išvežti į „Urbi Hop“ viešbutį, kuris yra Ąžuolyno g. Taip sakė savivaldybės atstovas. Jie dabar „Railway Hotel“, kuris yra stoties rajone. Žmonės uždaryti penktame aukšte. Ten gyvena ir kiti žmonės. Mano vaikinas sako, kad dabar nesėdi kambaryje, nes ten tvyro smarvė – kambaryje rūkoma. Tame pačiame kambaryje apgyvendinta ir moteris su vaiku. Pati per ragelį girdėjau verksmus.“

Skaitytojų medžiaga: į kokias sąlygas patenka atgal į tėvynę sugrįžę tautiečiai?

Ivonos teigimu, tuose pačiuose kambariuose, kur jau dabar apgyvendinta po penkis žmones, jos žiniomis, planuojama apgyvendinti ir daugiau žmonių. Be to, karantinuotiems žmonėms nėra duota nei vandens, nei dezinfekcinių priemonių ar veido kaukių.

„Esu šoko būsenoje, kad dabar viskas taip vyksta. Vaikinas pasakoja, kad buvo atvažiavę žurnalistai su kamera, bet po minutės išvažiavo. Jis man atsiuntė nuotraukas, kaip atrodo maistas. Tie žmonės, kurie dabar yra izoliuoti, išeina į lauką. Prie jų stovi pareigūnai“, – pasakoja Ivona.

Ji pati teigia bandžiusi vaikinui perduoti mobiliojo telefono įkroviklį ir sausainių, tačiau nuvykus pareigūnai paaiškino, kad maisto perduoti negalima – esą kaip tik tuo metu viešbutyje lankėsi savivaldybės atstovas, kuris individualiai kalbėjosi su kiekvienu karantinuoti žmogumi, bandydamas išsiaiškinti jo poreikius.

„Paklausiau vaikino, ar taip yra, bet jis pasakė, kad ne, kad vaikšto kažkoks berniukas ir tiesiog renka parašus, kad jokios informacijos nesuteikia ir, nors žmonės jau panikuoja, jis sako, kad jokios informacijos nežino“, – teigia Ivona.

Jos tvirtinimu, lėktuvas, kuriuo skrido jos vaikinas, Vilniuje nusileido kiek prieš 12 val., tačiau jokios informacijos atvykusieji iki šiol negavo.

Kambarius spėjusieji užsiimti su kitais dalytis nenori

Tautvydu prisistatęs vaikinas LRT TELEVIZIJAI pasakoja ir apie dar kitokią padėtį – kai kuriems tiesiog nebeliko laisvų kambarių.

„Sėdžiu koridoriuje ir laukiu. Man neliko kambario. Aš ne vienas toks, yra daugiau mūsų. Kiti būriuojasi prie administracijos, aš sėdžiu nuošaliau, ant suolo, nenoriu būryje būti“, – pasakojo iš Norvegijos grįžęs ukmergiškis.

Jis tvirtino, kad visi kambariai užimti, nes sugrįžusieji nesutinka dalytis su kitais, ypač nepažįstamaisiais, vienu kambariu. „Užeinu į vieną kambarį – užimta, užeinu į kitą – užimta“, – sako vyras. Jis patikslina, kad kambariuose žmonės apsistojo po vieną arba du, svetimų nenori priimti. „Ir aš juos suprantu, aš irgi nenoriu su kuo nors dalytis kambario“, – sakė iš darbų emigracijoje grįžęs vyras.

Anot jo, kas spėjo, užsiėmė dviviečius ir triviečius kambarius, liko šešiaviečiai, aštuonviečiai. Jis sakė, kad jokiais būdais negyvens su tiek žmonių vienoje patalpoje. „Jeigu aš neužsikrėtęs, tai, būdamas su tiek žmonių, galiu užsikrėsti, o jeigu jie neužsikrėtę, galiu aš užkrėsti – kokia čia izoliacija, jeigu šitaip sugrūda mus“, – kalbėjo Tautvydas.

Pašnekovas tvirtino, kad dirba Šiaurės Norvegijoje, prieš grįždamas į Lietuvą, Oslo viešbutyje karantinavosi savaitę. Jis sako, kad buvo sutaręs su draugais iš Ukmergės, kad šie atvyks dviese: vienas atvarys jo mašiną, kitas vairuos savo automobilį, draugai į Ukmergę grįžtų savo automobiliu. „Būtų perdavę raktelius, aš savo mašina būčiau parvažiavęs namo be jokių kontaktų. Gyvenčiau nuosavame name, jokių kontaktų nebūtų, tėvai maisto atneštų“, – kalbėjo vyras.

Skaitytojų medžiaga: vaizdai iš karantinui paskirtų patalpų Vilniuje

Jis tvirtino, kad su gyvenimo sąlygomis nesutinkantys parskraidinti tautiečiai norėjo palikti izoliacijai skirtą viešbutį, tačiau to padaryti neleido prie lauko durų budintys policijos pareigūnai.

Iš Norvegijos parskraidinti tautiečiai dviem autobusais buvo atvežti į Geležinkelio gatvėje esantį viešbutį „Railway“. Viešbučio vadovė sakė, kad lovų yra daugiau negu atvežta žmonių, todėl nakvynės vietų netrūksta, priešingu atveju jie nebūtų galėję teikti savivaldybės perkamų apnakvydinimo paslaugų.

Pareigūnai: dalis asmenų į viešbutį eiti atsisakė, juos prižiūri pareigūnai

Pavakare prie viešbučių dirbantiems pareigūnams darbo taip pat netrūko. Teko raminti dalį izoliuoti atvežtų asmenų, kai kurie jų, pasak pareigūnų, atsisakė eiti į viešbutį, juos prižiūri policininkai, pasišalinti neleidžiama.

„Buvo keletas iškvietimų, bet iš esmės visi priekaištai yra savivaldybės administracijai. Žmonės nepatenkinti, kokia yra parinkta vieta, nepatenkinti, kad reikia gyventi po du kambariuose. Tokie pagrindiniai skundai“, – „Panoramai“ sakė Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis.

Pasak pareigūnų atstovo, viešbučiuose izoliuoti žmonės būtent ir nori bendrauti arba su savivaldybės administracijos atstovais, arba su asmenimis iš Nacionalinės visuomenės sveikatos centro.

„Kai kurie atsisakė eiti į vidų, tai stovėjo greta viešbučio. Jie nepasišalino, pareigūnai ten budi, jie dirbs visą naktį“, – sakė R. Matonis.

Pasak policijos, šalia viešbučių situacija kontroliuojama, nors „karštesnių“ pokalbių ir pasitaiko.

„Vyksta nuolatos konfliktinės situacijos, vyksta kalbėjimai, bendravimai, tačiau situacija kol kas kontroliuojama“, – sakė R. Matonis.

Pasiruošimui – dvi valandos

Valstybės ekstremalių situacijų operacijų centro Visuomenės informavimo grupei vadovaujantis Giedrius Surplys portalui LRT.lt sakė, kad visko suplanuoti ir sunorminti iki paskutinio šaukštelio nėra įmanoma. Be to, jis teigė, kad žmonės neturėtų turėti didelių lūkesčių, dėl vietų, kur yra apgyvendinami.

„Žmonės turi suprasti, kad tai daroma ne dėl kažkieno užgaidų, tai yra daroma dėl visuomenės saugumo. Pasiruošimas yra toks, koks yra šiuo metu. Aišku, visi dirba, kad jis būtų kuo geresnis, bet nereikėtų tikėtis, kad visus apgyvendins penkių žvaigždučių viešbutyje“, – kalbėjo G. Surplys.

Vilniaus miesto mero patarėjas, informuojantis COVID-19 klausimais, Karolis Žukauskas portalui LRT.lt komentavo, kad savivaldybė numatė, jog bus žmonių skundų, tačiau pasiruošti jų apgyvendinimui buvo duota vos pora valandų.

„Problemų yra daug, sprendžiame vieną po kitos. <...> Viskas užgriuvo grubiai vakar apie 21-22 val., kai buvo pasirašytas tas sveikatos apsaugos ministro įsakymas. Tai laiko pasiruošti, grubiai tariant, buvo dvi valandos. Taip, mes tuos viešbučius turėjome iš anksto, bet jie buvo rezervuoti ir neplanuota, tokį kiekį iš karto žmonių sutalpinti“, – kalbėjo K. Žukauskas.

Anot jo, stengiamasi, kad antradienį paruošta informacija pasiektų viešbučiuose esančius žmonės ir jie žinotų, ką gaus, ko negaus ir pan. Grįžusieji iš užsienio ir apgyvendinti viešbučiuose bus maitinami tris kartus per dieną.

„Kažkur, galbūt, vėluoja, ne iš karto užsisuka mechanizmas, stengiamės, kad tai veiktų, visi bus pavalgę“, – sakė mero patarėjas.

Kad yra nepatenkintų – jau vakar žinojome, kad taip bus.

K. Žukauskas sakė negalintis tiksliai įvardinti, kuo vadovaujantis į kambarius yra skirstomi žmonės, tačiau sakė, kad jų srautas turėtų sumažėti, kuomet atvyks transportas išgabenti kitų savivaldybių gyventojų. Tikimasi, kad tuomet žmones bus galima apgyvendinti arba šeimomis, arba po vieną.

„Kad yra nepatenkintų – jau vakar žinojome, kad taip bus. Natūralu, nes niekas nebūtų patenkintas, kai grįžus iš užsienio, kai tėvai išnuomoja kambarius, butus, palieka mašinas oro uostuose, žmogus yra nuvežamas kitur. Bet, deja, turime vykdyti įstatymą, kuris šiuo metu yra toks. Įstatymo veikimas chaotiškas, kai toks kiekis žmonių, ne visų poreikiai atliepiami“, – portalui LRT.lt sakė mero patarėjas.

Į portalo LRT.lt publikaciją socialiniame tinkle sureagavo Lietuvos žmogaus teisių centras: „Negalime patikėti tuo, ką perskaitėme. Kokia čia izoliacija sugrūdus žmones koridoriuose, viename autobuse. Jei vienas užsikrėtęs ir kitus ketinama užkrėsti. Ar valstybė sau irgi pritaikys baudžiamojo kodekso 277 str. už pažeidimą teisės aktų dėl sveikatos apsaugos reikalavimų nesilaikymo?

Tai yra nežmoniškas elgesys su žmonėmis prilyginamas kankinimui. Suprantame, kad reikalinga imtis saugumo priemonių virusui stabdyti ir daug kam neramu, bet ar tokiais būdais? Ir kuo būtent toks būdas padidina visuomenės saugumą? Ar yra šioje neva demokratinėje valstybėje dar kitos veikiančios institucijos? “

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.