Lietuvoje

2020.03.24 18:17

Kovoje su koronavirusu atsidūrę Klaipėdos medikai – panikoje, valdžia problemas maskuoja

Rūta Juknevičiūtė, LRT Tyrimų skyrius, LRT.lt2020.03.24 18:17

Lietuvoje koronavirusu užsikrėtusių medikų skaičius kasdien didėja. Be apsaugos dirbantys ligoninių gydytojai tikina esantys panikoje, nes tvarkomasi prastai. Kol vieni kovoja dėl galimybės gauti respiratorių, kiti esą į darbą vaikšto su gripo simptomais, patys slapta darosi tyrimus.

Respiratoriai – spintelėje

Klaipėdos universitetinė ligoninė (KUL) – viena iš penkių vadinamųjų „fronto“ linijų, į kurią vežami koronavirusu užsikrėtę pacientai.

Šiuo metu šioje ligoninėje koronavirusu yra užsikrėtę 4 medikai. O iš viso uostamiestyje, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento duomenimis, COVID-19 yra užsikrėtę 6 medikai.

KUL dirbantys medikai jau ne pirmą dieną kelia klausimą dėl apsaugos priemonių trūkumo, esą orientuojamasi į Infekcinių ligų korpuso aprūpinimą, o kitų skyrių medikams apsaugos priemonių vis dar trūksta.

Paramą priemonėmis – kaukėmis, respiratoriais ir kt. – uostamiesčio medikams rinko ir vežė nevyriausybinės organizacijos. Viena tokių – Klaipėdos Senamiesčio Rotary klubas, kuris pirko ir padovanojo tūkstančius įvairių apsaugos priemonių, jų aukojo ir pavieniai verslininkai bei uostamiesčio gyventojai.

Vis dėlto, anot su LRT kalbėjusio KUL mediko (vardas, pavardė redakcijai žinomi), situacija vis dar išlieka sudėtinga.

„Kiekvienas po kaukę galbūt ir gavo, bet realiai situacija nepasikeitė. Priėmimo skyriuje kaip visi dirbo, taip dirba. Duokdiev, po vieną kaukę gauna. Respiratorius padėtas spintelėje ir, jei tau atrodo, kad reikia, gali paimti. Bet jų nėra daug, tai yra vienetai“, – kalbėjo ligoninės gydytojas.

Jam antrino ir kitas medikas. Jis tikino, kad įvairių skyrių personalas stokoja apsaugos priemonių, o „slaugytojos, gavusios kaukių, kone verkia iš laimės“.

Izoliuotas skyrius

LRT šaltinių duomenimis, Pulmonologijos skyriuje koronavirusas patvirtintas jaunam, 1984 metais gimusiam pacientui.

„Visą skyrių uždaro, lieka du gydytojai ir nė vienos sesutės“, – teigė LRT šaltinis.

LRT žurnalistams paskambinus į skyrių, buvo patvirtinta, kad saviizoliacijoje yra ir skyriaus vedėjas.

Tačiau ligoninės vadovas Vinsas Janušonis situaciją apibūdina kitaip: esą skyriaus vadovas saviizoliacijoje yra dėl asmeninių sveikatos problemų, o skyrius yra ne uždaromas, o apjungiamas: „Skyrius mes apjungiame, po kelis, po vieną, nes nėra pacientų“. Anot V. Janušonio, šiuo metu saviizoliacijoje dėl kontakto su užsikrėtusiaisiais arba dėl to, kad grįžo iš užsienio, yra apie 40 ligoninės personalo.

Tiesa, ligoninėje dirbantys medikai LRT pasakojo, kad personalas dirba baimėje.

Esą pasitaikė atvejų, kai vieno skyriaus gydytojas plaučių tomografiją darėsi slapta, o į darbą buvo einama su gripo simptomais: „Turėjo gripo simptomus, paraudusios akys, kaulus laužė. Darbe buvo vakar ir šiandien. Visas personalas bijo. Mes esame susitaikę, kad beveik visi susirgsime. Mes einame į darbą, pavyzdžiui, iš mano skyriaus likome tik dviese. Bet mes susitaikę, kad visas skyrius bus karantinuotas“, – pasakojo LRT šaltinis.

Ligoninės vadovas: priemonių yra

KUL vyriausiasis gydytojas V. Janušonis tikina, kad individualių apsaugos priemonių yra likę savaitei. Ir pati ligoninė esą nemiega: su kitomis ligoninėmis priemonių yra perkama konsoliduotai.

„Poreikis yra šiandien, žmonės bijo ir reikalauja visose ligoninėse“, – sako jis.

Pirmadienį ligoninė pranešė, kad gavo rezervo papildymą ir skyriams, kurie yra padidintos rizikos (operacinės, priėmimo skyriai ir kr.), išdavė papildymus: 150 apsauginių skydelių, 100 respiratorių, 300 chirurginių kaukių, didelius kiekius vienkartinių pirštinių, kombinezonų ir kt.

Šeštadienį su Kinijos bendrove pasirašyta sutartis dėl apsaugos priemonių įsigijimo, esą jas tikimasi gauti artimiausiu metu.

Antradienį Sveikatos apsaugos ministerija išplatino pranešimą, kuriame tvirtino, kad didelė apsaugos priemonių siunta Lietuvą pasieks dar šią savaitę. Visuomenės informavimo grupės vadovas, premjero patarėjas Giedrius Surplys, paprašytas patikslinti, kurią dieną turėtų atkeliauti siunta, to įvardinti negalėjo.

Patikimų LRT šaltinių teigimu, penktadienį valstybės rezerve buvo likę apie 200 tūkst. medicininių kaukių.

Medikai: galvoti reikia ir į priekį

Lietuvos medikų sąjūdžio vadovė Živilė Gudlevičienė sako, kad kovoje su COVID-19 reikia pradėti galvoti ir apie priemones, kurių reikės ne tik medikams, bet ir sunkių ligonių gydymui.

„Dabar visi aukoja respiratoriams, akiniams, kostiumams – medikų apsauginėms priemonėms. Tačiau užsienio patirtis rodo, kad visa tai yra startui. Čia yra tam, kad apsisaugoti nuo infekcijos plitimo. Dabar jau reikia pradėti strateguoti, kas bus finišo linijoje ir jau dabar reikia galvoti, kas bus vėliau. Inkubacinius vamzdelius ir kitokias priemones pirkti. Tai, ko reikia sunkiems pacientams. Jau galvokime, kaip mes įgyvendinsime kitą etapą. Kaip bus pasiruošta priimti intensyvius pacientus“, – kalbėjo Ž. Gudlevičienė.

Anot SAM pranešimo, Lietuva per Europos Komisijos (EK) organizuojamą centralizuotą pirkimą yra pateikusi paraišką įsigyti 400 vienetų dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų, kurie bus reikalingi sunkiems ligoniams.

Tačiau pirmąją progą kartu su kitomis Bendrijos valstybės įsigyti priemonių Lietuva jau praleido. Pirmoji iniciatyva buvo skirta ES šalims apsirūpinti apsaugos priemonėmis, pavyzdžiui, medicininėmis kaukėmis. Prie pirkimo jungėsi 20 ES valstybių, tačiau Lietuva šiame pirkime nedalyvavo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.