Lietuvoje

2020.03.24 17:23

Koronavirusu serga jau mažiausiai du vaikai, SAM teikiami duomenys netikslūs

papildyta SAM komentaru; atnaujinta 17.56

Sveikatos apsaugos ministerija antradienį ryte paskelbė, kad koronavirusine infekcija užsikrėtė pirmasis vaikas šalyje. Infekcija buvo diagnozuota trejų metų pacientui, kuris šiuo metu išleistas gydytis į namus. Serga šio vaikelio ir mama, ir tėtis, abu jie – medikai.

Tačiau, LRT žiniomis, pirmajam vaikui koronavirusas buvo diagnozuotas dar sekmadienį.

Tai – pusantrų metų mergytė. Jos mamai diagnozė buvo patvirtinta praėjusią savaitę, o tėtis su dviem vaikais atlikti testo atvyko šeštadienį į Vilniuje esančią mobiliąją stotelę.

„Mes laukėme ilgai atsakymo, skambinome pasiteirauti, kada bus, tai patarė paieškote per e – sveikatos sistemą. Sekmadienį gavome atsakymą, kad ir aš, ir mano dukra serga. Vyresnio sūnaus testas buvo neigiamas“, – sakė susirgusios mergaitės tėtis.

Kadangi jis pats ir dukrytė jaučiasi neblogai, o žmona, anksčiau gulėjusi Santaros klinikose, vakar taip pat išleista namo, jiems gydymo įstaigos paslaugų kol kas nereikia.

„Pirmadienį vakare man paskambino ir paklausė, kaip mes jaučiamės, ar nereikia vežti į ligoninę. Kai mes pasakėme, kad neblogai, patarė likti namuose“, – pasakojo vyras.

Vilnietis stebisi tokiu oficialiu Sveikatos apsaugos ministerijos pranešimu, kad koronavirusas vaikui pirmąkart diagnozuotas tik antradienį.

„Mes tikrai nerungtyniaujame, kuris vaikas pirmasis susirgo šia liga, bet tokia informacija rodo, kad ministerijos institucijos nesurenka duomenų ir net pagal atlikus tyrimus nėra žinoma reali situacija, kiek ir kas serga koronavirusų, o juo labiau, kiek yra vaikų“, – sakė pašnekovas.

Lina Bušinskaitė, Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė spaudai LRT paaiškino, kad kol kas informacijos apie koronavirusu diagnozuotą mergytę jie neturi. Ministerijos atstovė nukreipė į Santaros klinikas.

Santaros klinikų atstovė Jolanta Normantienė sakė, kad mergytės tėtis ir mergaitė į ligoninę nesikreipė, tyrimą atliko mobilioje stotelėje ir, kadangi jie neatkeliavo iki ligoninės, tai ligoninės duomenų bazėje tokių pacientų nėra.

„Bet ministerija ir kitos atsakingosios institucijos turėtų užfiksuoti visus diagnozuotus koronavirusu Lietuvos gyventojus, nes informacija iš gydymo įstaigų yra netiksli – ligoninė fiksuoja tik tuos, kurie gydomi. Bet apie tuos, kurie gydosi namuose, gydymo įstaigos informacijos neturi“, – aiškina J. Normantienė.

J. Normantienė sako, kad Santaros klinikose kiekvieną parą yra tiriami vaikai, jų tikrai būna ne vienas, bet Santaros klinikose buvo diagnozuotas tik vienas atvejis.

SAM: situacija yra žinoma, sprendžiama

Antradienį vakarop ministerija pateikė naują komentarą apie esamą situaciją:

„Problema žinoma, ji identifikuota ir sprendžiama. Greitai bus išspręsta, yra ruošiamas operacijų vadovo sprendimas. Tai nauja, mobilūs punktai turėjo greitai startuoti. Deja, nepavyko išvengti nesklandumų. Dėl to labai atsiprašome. Problema greit bus išspręsta ir pilnai suveiks reikiami algoritmai, kai, gavus teigiamus atsakymus po tyrimų paėmimo mobiliuose punktuose, su žmonėmis susisieks NVSC atsakingi atstovai, pateiks instrukcijas, ką daryt, kur kreiptis dėl tolimesnio gydymo.

Visi stengiamės, labai daug naujovių startuoja vienu metu Lietuvoje. Visas pasaulis su panašais iššūkiais, ko gero, susiduria. Tad dar kartą atsiprašome dėl nesklandumų, jie bus pašalinti.“

SAM skelbia, kad šiuo metu bendras patvirtintų koronaviruso atvejų skaičius yra 203.