Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.24 16:32

Seimo komitetas siūlo Vyriausybei griežtinti karantino sąlygas

atnaujinta 17.28

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) siūlo Vyriausybei griežtinti karantino sąlygas: rekomendacijas keisti privalomais nurodymais, griežčiau bausti taisyklių nesilaikančius.

„Mes siūlymą Vyriausybei teikiam, kad užtenka tų prašymų ir rekomendacijų, kad būkit sąmoningi piliečiai, mes, komitetas, siūlom ir palaikom poziciją, kad būtų įvestos griežtesnės kontrolės priemonės“, – BNS antradienį sakė NSGK vadovas Dainius Gaižauskas.

Komitetas antradienį nuotoliniu būdu per vaizdo konferenciją situaciją dėl koronaviruso aptarė su sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga, vidaus reikalų ministre Rita Tamašuniene, krašto apsaugos ministru Raimundu Karobliu, tarnybų vadovais.

„Pirmas dalykas, Administracinių nusižengimų kodeksas turi būti keičiamas, atsakomybė didinama, antras, kad tokios priemonės kaip nesibūriuoti, išeiti tik prisidengus veidą kaukėm ar šaliku, kad taip pat būtų nebe rekomendacija, o privaloma. Pavyzdžiai parodė, kad, jei norim sustabdyti viruso plitimą, reikia imtis griežtesnių priemonių“, – kalbėjo D. Gaižauskas.

Pasak komiteto vadovo, parlamentarai palaiko teisingumo ministro Elvino Jankevičiaus inicijuotas pataisas griežčiau bausti karantino režimą pažeidžiančius asmenis. Baudos fiziniams asmenims siektų nuo 500 iki 1500 eurų, įmonėms – nuo 1500 iki 6 tūkst. eurų, dėl šių siūlymų turės balsuoti Seimas.

„Jei mes norim išvengti tokios situacijos kaip Italija ar Ispanija, ir mes tikrai turime daryti, kad iki to neprieitume, atvykstančių karantinavimas turi būti priverstinis“, – teigė komiteto vadovas.

Pasak jo, komiteto nariai taip pat siūlo, kad tiesiogiai su koronavirusu sergančiais pacientais susiduriantys medikai būtų testuojami kasdien, kiti medicinos darbuotojai – pagal nustatytą grafiką.

Lietuvai antrą savaitę gyvenant karantino sąlygomis, pirmadienį ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sveikatos apsaugos ministro A. Verygos sprendimu grįžusiems iš užsienio nustatytas privalomas karantinas.

Visi iš užsienio grįžę asmenys privalomai 14 dienų bus izoliuojami savivaldybių patalpose, net jei ir neturės simptomų. Be to, į savivaldybių parengtas patalpas bus gabenami ir lengva koronaviruso forma sergantys gyventojai.

Taip pat paskelbta rekomendacija gyventojams viešose vietose dėvėti medicinines kaukes ir vienkartines pirštines. Pasak ministro, neturint kaukės, ją gali pakeisti ir ant veido užrištas šalikas, skarelė. Tačiau tai kol kas yra rekomendacija, o ne privalomas nurodymas, tad vaikštantys be kaukių nebus drausminami, pažymi A. Veryga.

Šiuo metu Lietuvoje iš viso yra nustatyti 203 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, tyrimai atlikti daugiau kaip 2,7 tūkst. žmonių. Kol kas šalyje nuo koronaviruso yra pasveikęs vienas žmogus, taip pat fiksuota viena mirtis nuo infekcijos.

Komisija Vyriausybei siūlo pratęsti karantiną, spręsti dėl Verygos

Antradienį posėdžiavusi Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija (VESK) nusprendė siūlyti Ministrų kabinetui pratęsti karantiną, tačiau nenumatė konkretaus termino. Diskusijose svarstyta, kad karantinas gali būti pratęstas mėnesiui.

Kaip žurnalistams sakė VESK vadovė, vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė, komisija taip pat siūlo perduoti medikams, ugniagesiams ir pasieniečiams apsaugos priemones iš valstybės rezervo, stiprinti Aurelijaus Verygos vadovaujamo Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centro veiklą. Ar reikia keisti patį vadovą, komisija palieka apsispręsti Vyriausybei.

„Vyriausybei siūlome pratęsti karantiną. Mes nenustatome termino, nes Vyriausybė nuspręs, padarys tai maksimaliai įvertindama situaciją. Antras dalykas, iš Vidaus reikalų ministerijos sistemos valstybės rezervo išteklių pasitelkėme iki šios savaitės pabaigos būtiniausius respiratorius medikams, PAGD, VSAT pareigūnams, kurie turi artimiausią kontaktą su galimai infekuotais žmonėmis, dirba mobiliose grupėse talkinant medikams“, – teigė ministrė.

Anot jos, diskusijose svarstomi terminai pratęsti karantiną „mažiausiai dviem savaitėms, o gal net mėnesiui“, tačiau konkretų terminą siūloma nustatyti Vyriausybei.

„Minimalus terminas yra dvi savaitės, o net ir mėnuo, aš manyčiau, galėtų būti. Ir tikriausiai taip ir bus“, – patikino ji.

Komisija taip pat išklausė A. Verygos ataskaitos apie situaciją dėl koronaviruso ir įvertino, kad jo vadovaujamas centras „dėjo labai daug pastangų, o retrospektyviai rasti klaidų galima visada“.

„Matome, kad sprendimas, paties Aurelijaus Verygos pasiūlymas pastiprinti Vyriausybės darbą, operacijų centro vadovo komandą dirbančią, turi realaus pagrindo ir tuos sprendimus turi priimti Vyriausybė – ar dėl paties operacijų centro vadovo, ar dėl Operacijų centro pastiprinimo“, – sakė R. Tamašunienė.

Galutinius sprendimus Vyriausybė turėtų priimti trečiadienį.

A. Veryga sulaukė prezidento Gitano Nausėdos, buvusios prezidentės Dalios Grybauskaitės, Seimo opozicinių frakcijų, tai pat kai kurių medikų organizacijų kritikos dėl blogo medikų aprūpinimo apsaugos priemonėmis, reagentų trūkumo ir kitų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi