Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.24 19:11

Lietuvė Londone duso, jautė kitus koronaviruso simptomus, medikų laukė 72 valandas, tačiau šie neatvyko

Domantė Platūkytė, LRT.lt 2020.03.24 19:11

Iš pradžių – gerklės skausmas ir nuovargis, vėliau – galvos ir nugaros skausmai, oro trūkumas, dusulys. Taip savo savijautą apibūdina Londone gyvenanti Viktorija, kuri įtaria, kad buvo užsikrėtusi koronavirusu. Tiesa, tikslios diagnozės lietuvė nežino, nes Anglijoje tyrimai atliekami tiems, kurie patenka į rizikos grupę arba patiria labai sunkius simptomus.

Viktorija (vardas pakeistas, redakcijai žinomas – LRT.lt) pasakoja prastai pasijautusi kovo 7 dieną. Tada dar neįtarusi apie užsikrėtimą koronavirusu ji apsidžiaugė išgirdusi vadovų raginimą visiems darbuotojams likti namuose ir dirbti iš namų.

„Galvojau: kaip gerai – šiek tiek apsirgau, todėl galėsiu likti namuose. Negalvojau, kad man galėtų būti koronavirusas, nes mano simptomai priminė peršalimą – skaudėjo gerklę, prastai jaučiausi, bet nebuvo nei pakilusios temperatūros, nei kosulio“, – portalui LRT.lt sako lietuvė.

Likus savaitei iki pirmųjų simptomų, į namus sugrįžęs draugas Viktorijai pasakė, kad vienam jo kolegai patvirtino užsikrėtimą koronavirusu. Kadangi merginos partneris tiesiogiai su užsikrėtusiu kolega nebendravo, jis turėjo ir toliau vaikščioti į darbą.

Dėl šios priežasties pajutusi pirmuosius simptomus Viktorija nusprendė imtis atsargos priemonių ir kartu su draugu izoliavosi namuose. Dabar jau praėjo daugiau kaip 14 dienų nuo saviizoliacijos pradžios.

Skaudėjo kūną, trūko oro

Viskas prasidėjo nuo gerklės skausmo ir prastos savijautos, sako Viktorija. Po trijų dienų pakilo temperatūra, prasidėjo kosulys, tačiau nors jau buvo izoliavusis, lietuvaitė koronaviruso dar neįtarė. Savijauta pablogėjo šeštąją dieną nuo pirmųjų simptomų – iki 37,6 laipsnių pakilo temperatūra, sustiprėjo sausas kosulys, pradėjo labai skaudėti nugarą.

„Nugaros skausmas buvo labai keistas – atrodė, lyg nugara būtų nugulėta, lyg skauda vidaus organus“, – prisimena Viktorija.

Ji priduria, kad dėl skausmo kelias naktis negalėjo miegoti – patogios padėties nepavykdavo surasti nei sėdint, nei gulint. Viktorijai taip pat pradėjo trūkti oro, darėsi sunku kvėpuoti.

„Nesu skendusi, todėl nežinau, ką tai reiškia, bet dažnai lipu į kalnus – jausmas buvo toks, lyg būčiau 5 kilometrų aukštyje, kur likę apie 50 proc. deguonies. Tam, kad įkvėptum daugiau deguonies, automatiškai kvėpuoji dažniau“, – pasakoja Viktorija.

Po kelių dienų kosulys pasidarė nebe toks sausas, praėjo nugaros skausmai, tačiau pradėjo skaudėti galvą. Tokį skausmą Viktorija palygina su migrena – atrodė, lyg skaudėtų akiduobes. Galvos skausmas dingo po kelių dienų, o temperatūra visą laiką buvo tokia pati – 37,6 laipsniai.

Galiausiai 10 dieną nuo simptomų pradžios Viktorijai užgulė nosį. Nepadėjo jokie vaistai, sako ji, beliko ištverti ir iškentėti nemalonų jausmą. Dabar Viktorija jaučiasi geriau, tačiau iki šiol dėl užgulusios nosies nejaučia skonių bei kvapų, ir dabar trūksta oro, ypač šiek tiek pajudėjus. Nors nieko, reikalaujančio daugiau jėgų, Viktorija nedaro, po trumpos mankštos uždūsta, jaučiasi taip, tarsi būtų nubėgusi kelis kilometrus.

Tiesa, priduria lietuvaitė, jos draugui pasireiškė kitokie simptomai. Jam nebuvo pakilusi temperatūra, tačiau skaudėjo kūną, raumenis, didžiausią skausmą jis juto kojų srityje, neramino sausas kosulys, tačiau šiuo metu ir jis jaučiasi geriau.

Medikų laukė 72 valandas, tačiau jie neatvyko

Praėjus penkioms dienoms po pirmųjų simptomų Viktorija paskambino Anglijos Nacionalinės sveikatos tarnybos nurodytu telefono numeriu. Ji pranešė, kad tikriausiai turėjo netiesioginį kontaktą su užsikrėtusiu koronavirusu, papasakojo simptomus.

Nacionalinės sveikatos tarnybos specialistai tada sakė, kad nupasakoti simptomai atitinka koronaviruso simptomus, ir nurodė, kad per 72 valandas atsiųs greitąją medicinos pagalbą. Vis dėlto medikų Viktorija nesulaukė. Praėjus 72 valandoms, buvo pranešta, kad jei koronavirusu galimai užsikrėtę žmonės nepatenka į rizikos grupę, o jų simptomai nėra labai sudėtingi, medikai neatvažiuos.

„Mums liepė sėdėti namie, izoliuotis ir gydytis paracetamoliu, sveikai maitintis ir gerti daug vandens. Supratome, kad niekas neatvažiuos“, – prisimena Viktorija.

Vėliau, sako ji, koronos karštoji linija būdavo labai užimta, kadangi būdavo labai daug skambinančių. Kitą kartą bandydama prisiskambinti pasikonsultuoti, Viktorija laukė tris valandas, kol bus pakeltas telefono ragelis.

Įvairiose „Facebook“ grupėse Viktorija skaitė žmonių pasakojimus, kad net jei pasireiškia sudėtingi koronaviruso simptomai, medikai neatvyksta visą parą.

„Išsikviesti pagalbą dabar sudėtinga bet kam“, – apgailestauja lietuvaitė.

Net ir nepatvirtinus koronaviruso, nusprendė izoliuotis

Vis dėlto ir susidūrus su tokiais sunkumais Viktorijai nekilo minčių grįžti į Lietuvą. Nesinori važiuoti namo ir potencialiai ką nors užkrėsti, kalba ji, todėl kartu su draugu tvarkingai izoliavosi.

Viktorija džiaugiasi, kad visą šį laiką šalia gyvenantys draugai pasirūpindavo maistu, prie durų palikdavo vaistų, įvairių produktų. Pasisekė, kad draugai neserga ir gyvena pakankamai netoli, priduria ji.

Nors oficialiai Viktorijai koronavirusas nenustatytas, ji sako, kad daug skaitė ir susirašinėjo su tais, kuriems šis virusas nustatytas. Remiantis kitų ir gydytojų pasakojimais, tvirtina Viktorija, jos simptomai atitinka koronaviruso.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi