Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.24 13:11

Veryga tikisi, kad tėvai galės likti namuose su koronavirusu užsikrėtusiu vaiku

atnaujinta 14.28
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2020.03.24 13:11

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tikina, kad rekomenduojama viešose vietose gyventojams dėvėti kaukes ar respiratorius, bet, anot jo, atsižvelgiant į tai, kad šių priemonių stokojama, gali tikti ir šalikas arba skarelė.

„Tam tinka šalikas arba skarelė. [...] Tai yra geriau negu vaikščioti atviru veidu“, – antradienį nuotolinėje spaudos konferencijoje sakė A. Veryga.

Anot jo, medicininė kaukė, respiratorius žmones nuo infekcijų apsaugo geriau, tačiau, kaip siūlo ministras, veido uždengimas kitomis priemonėmis yra geriau negu nieko.

Ministras, komentuodamas savo įsakymą dėl iš užsienio atvykstančiųjų 14-tos dienų trukmės karantino, ragino savivaldybes į šį jo įsakymą reaguoti lanksčiai.

„Suprantame savivaldybes, stengiamės lanksčiai reaguoti į jų reikalavimus ir nuogąstavimus. Kviečiame savivaldybes per daug nestresuoti. [...] Kartu surasime sprendimus“, – kalbėjo A. Veryga.

Sveikatos apsaugos ministras, paklaustas, ar Lietuvoje ketinama griežtinti karantino sąlygas, tokio scenarijaus neatmetė.

„Esu ne kartą minėjęs, kad gali būti ir kitų apribojimų, pavyzdžiui, judėjimo tarp miestų“, – teigė A. Veryga.

Tikisi lanksčių sprendimų dėl užsikrėtusių vaikų

Jis pabrėžė tikintis, kad situacijose, jei koronavirusu suserga vaikai, o tėvai yra sveiki, bus surasti tinkami sprendimai, jog vaikai nebūtų atskirti.

„Tikėkimės, kad tokių atvejų nebus labai daug. Bet gydymo įstaigos, manau, ras lankstų sprendimą, kaip vaiko neatskirti nuo tėvų. [...]

Jeigu situacija bus nesudėtinga, tėvai su tokiu vaiku (užsikrėtusiu koronavirusu – LRT.lt) gali likti namuose, „pasiimti“ nedarbingumą ir jį prižiūrėti. Jei situacija bus sudėtingesnė, tai vaikas gali būti gydomas ligoninėje“, – komentavo A. Veryga.

Šiuo metu Lietuvoje fiksuoti 187 koronaviruso atvejų.

Izoliacija namuose – išimtis, o ne taisyklė

Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga, paklaustas, ar savivaldybės, kurios užsiims žmonių izoliavimu, transportavimu ir kitais kovos su koronaviruso plitimu veiksmais, visas išlaidas turės padengti iš savo biudžetų, pažymėjo, kad savivaldybės kol kas turės mokėti pačios. Tiesa, anot jo, ekstremalios situacijos metu, kaip yra numatyta įstatymuose, savivaldybių išlaidos bus kompensuotos iš valstybės rezervo.

„Savivaldybės bent jau šiuo metu turės pačios susimokėti, o vėliau teikti prašymus išlaidų kompensavimui Vyriausybei“, – tvirtino A. Veryga.

Sveikatos apsaugos ministras, paklaustas apie žmonių izoliavimą, pažymėjo, kad Vyriausybės sieks, jog asmenys, grįžę iš užsienio ar tie, kurie turėjo kontaktą su žmonėmis, užsikrėtusiais koronavirusu, būtų izoliuojami ne namuose. Anot jo, galbūt mažesnėse savivaldybėse galime leisti žmones izoliuotis namuose, tačiau šios galimybės bus siekiama vengti.

„Tai labiau bus išimtys, o ne taisyklė, nes, kaip parodė patirtis, žmonės piktnaudžiauja ir saviizoliacijos nesilaiko“, – pažymėjo A. Veryga.

Ministras, kalbėdamas apie gydytojų izoliaciją, patikino, kad gydymo įstaigos ieško vietų, kur galima būtų izoliuoti kontaktą su užsikrėtusiais koronavirusu turėjusius medikus. A. Veryga vylėsi, kad prie pagalbos gydytojams prisidės ir verslas.

„Verslai siūlo gydytojams siūlo ir kaimo turizmo sodybas“, – pateikė pavyzdį ministras.

Greitųjų testų neatsisakys, patikslino, kaip turėtų veiktų parduotuvės

A. Veryga spaudos konferencijos taip pat patikino, kad greitųjų koronaviruso testų Lietuva neatsisakys.

„Tikrai neatšauksime pirkimo, tik gerai apgalvosime ir su specialistais tariamės, koks būtų geriausias testų panaudojimo algoritmas. Testai labiau leidžia nustatyti persirgtą ligą, tad jie gali labiau tikti, vertinant epidemiologinę situaciją“, – aiškino jis.

Ministras, paklaustas, kaip turėtų atrodyti žmonių apsipirkinėjimas, ministerijai paskelbus naujas rekomendacijas, priminė, kad apsipirkti į parduotuvę turėtų keliauti vienas šeimos narys, o ne visa šeima. Parduotuvės, kaip pasakojo A. Veryga, turėtų pirkėjams suteikti galimybę dezinfekuotis rankas.

„Vežimėliai, krepšiai po kiekvieno panaudojimo turi būti dezinfekuoti, tarp pardavėjų ir pirkėjų turėtų būti įrengtos plastikinės pertvaros, darbuotojai turi būti aprūpinti apsaugos priemonėmis, darbuotojai turėtų dirbti kas antroje kasoje, lankytojai turėtų būti skatinami atsiskaityti ne grynais pinigais, o mokėjimo kortele“, – pasakojo sveikatos apsaugos ministras.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi