Lietuvoje

2020.04.05 13:15

Ilga vilniečio kelionė namo: jautiesi kaip įkalintas, labiausiai gąsdina nežinomybė

Domantė Platūkytė, LRT.lt2020.04.05 13:15

Beveik du mėnesius trukusią vilniečio Juozapo Žygo kelionę po Pietų Ameriką apkartino koronaviruso protrūkis pasaulyje. Pasikeitę kelionės planai, nuolat lydinti nežinomybė ir savaitės trukmės kelionė namo – su tuo susidūrė namo į Lietuvą bandęs grįžti Juozapas.

Juozapo kelionė po Pietų Ameriką prasidėjo dar vasario 2 dieną – įvykdęs planą pasiekti aukščiausią žemyno viršukalnę, kartu su grupele lietuvių vaikinas keliavo po Čilę. Kelionės draugai į Lietuvą sugrįžo kiek anksčiau, o Juozapas, kaip ir buvo planavęs, pasiliko dar 10 dienų ir tęsė savo kelionę Urugvajuje.

Tuo metu, kai grupelė lietuvių paliko Čilę, susirgimų koronavirusu Pietų Amerikoje beveik nebuvo – gyvenimas ten virė, sako Juozapas. Tačiau per kelias dienas situacija pasikeitė. Lietuva paskelbė karantiną, sienų kontrolę sustiprino Urugvajus, Argentina, apie užsidarymą pradėjo kalbėti ir Čilė.

„Iš pradžių buvau nusiteikęs pabūti Čilėje, tačiau kitą dieną jau norėjau kuo greičiau iš ten dingti“, – portalui LRT.lt pasakoja Juozapas.

Kelionės metu sutikti lietuviai jautėsi panašiai – vieni planavo toliau keliauti, kiti kalbėjo apie atsiribojimą nuo žmonių ir pasilikimą kur nors gamtoje, tačiau visi nusipirko bilietus grįžti į Lietuvą. Tarp jų – ir Juozapas.

„Mano skrydis buvo iš Čilės, todėl tam, kad galėčiau grįžti namo, turėjau pakliūti atgal į Čilę. Tuo metu buvau Urugvajuje, sėdėdamas autobuse ir važiuodamas į kitą miestą pradėjau skaityti naujienas. Pamačiau, kad užsidaro sienos, kad Lietuvoje paskelbtas karantinas, todėl pusiaukelėje sustabdžiau autobusą, išlipau, atsisėdau stotelėje ir laukiau, kol į kitą pusę atvažiuos autobusas“, – prisimena Juozapas.

Taip prasidėjo savaitę trukusi kelionė namo. Pirmas kelionės tikslas – pasiekti Čilę. Kelionė autobusu, tada – keltu į Buenos Aires ir galiausiai skrydis į Santjagą Čilėje. Kelias dienas Juozapas praleido ieškodamas įvairių skrydžių galimybių, tačiau dalis skrydžių bendrovių buvo nepatikimos, kitos siūlė skristi per Braziliją ar Ispaniją, tačiau ir ten situacija dėl koronaviruso protrūkio blogėjo.

„Grėsmė įstrigti Brazilijoje arba Ispanijoje nežavėjo“, – sako lietuvis.

Buvo akivaizdu, kad kurį laiką gali nepavykti sugrįžti namo, tvirtina Juozapas.

„Iš pradžių atrodė, kad viskas tęsis dvi savaites, bet vėliau suvoki, kad taip nebus – viskas užsitęs. Čilė uždarė sienas, paskelbė komendanto valandą. Valstybių sienos atsidarys, bet užtruks, kol oro linijos vėl grąžins skrydžius. Vienintelis dalykas, kas neramino, tai nežinomybė. Jei žinotum, kad viskas tęsis dvi savaites ar mėnesį, tam nusiteiktum, išlauktum ir grįžtum, kai viskas bus ramu. Bet iš tiesų nežinai, kiek viskas truks, todėl meti krūvą pinigų, kad grįžtum namo, į Lietuvą“, – prisiminimais dalijasi lietuvis.

Savo nutikimais Juozapas aktyviai dalijosi ir „Facebook“ paskyroje.

„Toks keistas jausmas. Esu keliavęs ir 6 su puse mėnesio, ir 3 mėnesius, ir trumpesnių, mėnesio ar pusantro kelionių buvo. Bet jos kitokios nei ši. Viskas priklausė nuo manęs – grįžti gali kada nori. O dabar atrodo, kad esi įkalintas – galbūt dviem savaitėms, galbūt mėnesiui, galbūt 3 mėnesiams. Neaišku, kas čia vyks po viruso – protestai gali tik pastiprėti, žmonėms bus krizė. O namai kažkaip traukia, kaip niekada“, – tada rašė Juozapas.

Nors nežinomybės buvo daug, atsirado galimybė iš Čilės skristi į Torontą, o tada – į Frankfurtą. Juozapas pasakoja, kad nors nežinojo, ką darys nuvykęs į Vokietiją, iš ten sugrįžti į Lietuvą jau lengviau.

Situacija oro uostuose – labai skirtinga. Čilėje oro uosto darbuotojai dar juokavo, stengėsi sumažinti kylančią įtampą, tačiau Kanadoje, Toronte, jau jautėsi žmonių priešiškumas atvykusiems iš kitų valstybių. Tačiau ir Lietuvoje jaučiasi toks žmonių sužvėrėjimas, apgailestauja Juozapas. Anot jo, susidaro įspūdis, kad kiekvienas, grįžtantis iš užsienio, tarsi yra priešas.

„Aš suprantu jų baimes, bet tai jau tampa panika – su grasinimais, keiksmais, blogo linkėjimais. Grįžtančiųjų namo yra visokių – tiek atsakingų, tiek ne. Nereikia visų mesti į vieną katilą ir linkėti blogo“, – argumentuoja Juozapas.

Taip išsiilgtą Lietuvą po savaitės kelionės vaikinas pasiekė kovo 21 dieną. Juozapas laikosi saviizoliacijos, todėl dabar veiklos atranda namuose.

„Svarbu susikurti rutiną – sportuoji, skaitai, žiūri filmus, dirbi. Praeis tas laikas“, – optimizmo nepraranda Juozapas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.