Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.24 12:02

ULAC informuoja – pernai tuberkuliozė išaiškinta 40 vaikų

BNS 2020.03.24 12:02

Praėjusiais metais Lietuvoje tuberkulino mėginiai padėjo išaiškinti 40 tuberkulioze susirgusių vaikų.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, užpernai padedant šiems mėginiams, tuberkuliozė nustatyta 30 vaikų.

Trims vaikams diagnozuota itin pavojinga – atviros tuberkuliozės – forma.

2019 metais Lietuvoje tuberkulino mėginys atliktas 66,9 proc. vaikų, kuriems jis turėjo būti atliktas ir tai nežymiai daugiau nei užpernai (65 proc. vaikų).

Kaip ir kiekvienais metais, daugiausia – 19 – tuberkuliozės atvejų diagnozuota vaikams, kurie su sergančiaisiais šia liga bendravo artimoje aplinkoje.

Tuberkuliozė nustatyta 16 vaikų, kurie dažnai sirgo viršutinių kvėpavimo takų ligomis.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai pažymi, kad teigiama tuberkulino reakcija dažniausiai yra tada, kai vaikas yra užsikrėtęs tuberkuliozės mikobakterijomis, tačiau tuberkuliozei būdingų požymių neturi. Toks vaikas neplatina tuberkuliozės bakterijų ir nėra pavojingas aplinkiniams. Ši būklė kitaip dar vadinama latentine tuberkuliozės infekcija.

Siekiant sumažinti vaikų sergamumą tuberkulioze, Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka kasmet atliekami tuberkulino mėginiai septynerių metų vaikams ir rizikos grupių vaikams – neskiepytiems nuo tuberkuliozės BCG vakcina, bendraujantiems su sergančiaisiais tuberkulioze, dažnai sergantiems viršutinių kvėpavimo takų ligomis bei lėtinėmis ligomis, gydomiems kortikosteroidais, infekuotiems ŽIV arba esant kitoms imunodeficitinėms būklėms, iš socialinės rizikos šeimų, gyvenantiems sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, internatuose, pensionatuose, migrantams.

Tuberkuliozė yra oro lašeliniu būdu plintanti infekcinė liga, ją sukelia tuberkuliozės mikobakterija. Pagrindinis infekcijos šaltinis yra žmogus, sergantis atvira plaučių tuberkuliozės forma. Tuberkuliozės mikobakterijos patenka į orą, kai plaučių tuberkulioze sergantis žmogus kalba, kosi ar čiaudi. Ligos sukėlėjai ore gali išlikti kelias valandas. Žmogus, įkvėpęs ligos sukėlėjų, gali užsikrėsti.

Lietuvoje nuo tuberkuliozės skiepijami 2–3 parų naujagimiai. Pastaraisiais metais paskiepijama apie 97 proc. visų naujagimių.

Antradienį minima Pasaulinė tuberkuliozės diena.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi