Lietuvoje

2020.03.24 10:13

Kaukes dėvėti rekomenduojama, o ne privaloma – premjero patarėjas įvėlė klaidą

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.03.24 10:13

Lietuvoje – jau 187 žmonės, kuriems nustatyta koronaviruso infekcija. Visuomenės informavimo grupės (VIG) dėl koronaviruso vadovas Giedrius Surplys informavo, kad sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pirmadienio vakarą pasirašė kelis svarbius sprendimus. Nuo šiol privalu dėvėti kaukes, apsipirkti galima eiti tik po vieną.

Antradienį per nuotolinę konferenciją žiniasklaidai G. Surplys sakė, kad dėvėti kaukes nuo šiol yra privaloma. Tiesa, A. Verygos pasirašytame dokumente nurodoma, kad tai tik rekomendacija. Vėliau Vyriausybė LRT.lt patikslino, kad tai išties tik rekomendacija, o G. Surplys „neįsigilino“.

„Kaukės yra privalomos. Kas neturite ir negali kaukių įsigyti, rekomenduojama naudoti skiautes ir šalikus. Išskyrus, jei vairuojate motorines transporto priemones“, – pabrėžė Vyriausybės atstovas.

Be to, rekomenduojama mūvėti ir pirštines.

Kaip sakė G. Surplys, pasienio savivaldybės įpareigotos pervežti parvykusius asmenis į savo organizuotas patalpas, o vėliau pervežti į jų gyvenamų savivaldybių parūpintas patalpas, taip pat užtikrinti izoliuotų asmenų maitinimą ir izoliavimo patalpų apsaugą.

Anot G. Surplio, šiandien į Lietuvą parskrenda keturi lėktuvai ir parplaukia keltas su mūsų šalies piliečiais.

„Tiems, kas anksčiau grįžo į Lietuvą, nauja tvarka negalios“, – pabrėžė G. Surplys.

Jis sakė, kad išplėstas COVID-19 apibrėžimas.

„Šiek tiek pakeistas COVID-19 ligos apibrėžimas. Nuo šiol tai apima ne tik tuos, kurie grįžo iš užsienio prieš 14 dienų, bet ir tuos, kuriems pasireiškė ūmūs kvėpavimo ligų infekcijos simptomai – kosulys, sloga, temperatūra, ir kurie galima yra buvę artimame sąlytyje su žmonėmis, kuriems tikėtinai gali būti paireiškęs virusas. Išplėstas ligos aplimtys“, – sakė G. Surplys.

Jis pabrėžė, kad, be įtariamų atvejų, laboratoriniai tyrimai bus atliekami tiems, kam reikalingas hospitalizavimas, ir medikams bei asmenims, kuriems – per 65 metus.

Taip pat sugriežtinama parduotuvių darbo tvarka. Prie kasų turės būti laikomasi metro atstumo, kasininkai turės sėdėti kas antroje kasoje, uždrausta apsipirkti asmenų grupėms –nuo šiol įsigalioja draudimas prekybos vietose apsipirkti didesnei nei 2 asmenų grupei, šeimos nariai turi apsipirkinėti po vieną.

Kol šalyje galioja karantinas, prekybos vietose, prie įėjimo, lankytojams turi būti sudaryta galimybė dezinfekuoti rankas, o apsipirkimui naudojami vežimėliai ir krepšiai turi būti valomi ir dezinfekuojami po kiekvieno jų panaudojimo.

Rekomenduojama įrengti pertvaras tarp pardavėjų ir pirkėjų, aprūpinti darbuotojus apsaugos priemonėmis ir kt.

Lankytojai turi būti skatinami už prekes atsiskaityti ne grynaisiais pinigais, o mokėjimo kortele.

Pirmadienio vakarą pasirašė sprendimą

Pirmadienį vakare priimtas sprendimas iš užsienio grįžusius, taip pat nesunkius ligos simtopus patiriančius Lietuvos gyventojus 14 dienų izoliuoti savivaldybių paskirtose patalpose, taip siekiama sulėtinti koronaviruso plitimą šalyje. Tokį raštą pirmadienio vakarą pasirašė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir tuo sukėlė sumaištį savivaldybėse, kurios apie naują tvarką sužinojo iki jos įsigaliojimo likus kelioms valandoms.

Siekiant užtikrinti iš užsienio grįžusių gyventojų saviizoliaciją, miestų savivaldybės įpareigotos aprūpinti juos būstais. Tačiau pirmadienio vėloką vakarą ši priedermė išsiplėtė.

Nuo kovo 24 dienos analogiška tvarka galioja ne tik parvykusiems iš užsienio asmenims – visi sąlytį turėję asmenys ir neturintys klinikinių COVID-19 ligos simptomų turės 14 dienų izoliuotis savivaldybių administracijų numatytose patalpose.

Sprendime, patvirtintame A. Verygos parašu, rašoma: „Nurodyti visoms asmens sveikatos priežiūros įstaigoms informuoti atitinkamos savivaldybės administraciją apie asmenis, kuriems dėl nustatytos COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) pasireiškė lengvi simptomai ir jų sveikatos būklė leidžia juos gydyti ambulatoriškai, ir kurie turi būti pervežami į savivaldybės administracijos numatytas patalpas.“

Informaciją apie patvirtintus ir savivaldybės patalpose izoliuotus asmenis turi būti perduoti Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt