Lietuvoje

2020.03.25 14:39

Sunkios kovos su koronavirusu dienos Lietuvos regionams: esame situacijos įkaitai

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.03.25 14:39

Šalyje antrą savaitę besitęsiant karantinui, netyla kalbos apie medicininių apsaugos priemonių stygių. Nors garsiausiai apie respiratorių bei kitų būtinų priemonių stygių kalba didžiųjų miestų vadovai, sunkias dienas išgyvena ir mažosios savivaldybės. Portalo LRT.lt kalbinti regionų merai pasakojo nelaukę malonės iš nacionalinės valdžios ir patys ėmęsi rūpintis apsauga.

Visgi pasirūpinti nėra taip paprasta. Aiškėja, kad respiratorių ir kitų medicininių apsaugos priemonių kainos rinkoje yra gerokai išpūstos. Dalis savivaldybių kartu ieško tiesioginių kontaktų su tiekėjais, o kol jų nėra – perka respiratorius smarkiai padidinta kaina, nes tiesiog nėra kitos išeities.

Kai rinkoje atsiranda 20 kartų brangesnės prekės, tai tiesiog esame priversti ieškoti sprendimų.

Kainų skirtumas – 20 kartų

Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius portalui LRT.lt sakė, kad jo vadovaujama savivaldybė susiduria ne su viena problema, bet sprendimus priėmė laiku. Joniškio rajone patvirtinti penki koronaviruso atvejai.

Kalbėdamas apie tai, kokia problema šiuo metu yra opiausia, V. Gailius tikino, kad svarbiausia spręsti medicininių apsaugos priemonių trūkumo klausimą.

„Kai rinkoje atsiranda 20 kartų brangesnės prekės, tai tiesiog esame priversti ieškoti sprendimų. Sprendimų ieškome, jie yra randami.“

Kaip pasakojo politikas, Joniškio rajono savivaldybė, kartu su kitomis savivaldybėmis, ieško tiesioginių kontaktų su medicininių apsaugos priemonių gamintojais. Meras pabrėžė, kad svarbiausia apsaugos priemonėmis aprūpinti visus rajono medikus, nepaisant to, ar jie dirba privačioje, ar savivaldybės vadovaujamoje klinikoje, ligoninėje.

„Ieškome sprendimų, kontaktuojame su kitomis savivaldybėmis, kontaktuojame tiesiogiai su gamintojais“, – sakė V. Gailius.

Pasigenda paramos

Skuodo rajono meras Petras Pušinskas portalui LRT.lt pasakojo, kad nors situacija rajone yra valdoma ir kol kas nėra nustatyta, kad šiame rajone kas nors būtų užsikrėtęs koronavirusu, pasigendama nacionalinės politikos atstovų paramos.

Verčiamės tomis priemonėmis, kuriomis galime.

„Visko turime ieškoti savo kanalais, per pažįstamus kažkur išgirstame, kokias priemones pirkti. <...> Aišku, nebuvo niekas tam pasiruošęs, bet kartais girdime reikalavimus, kad jūs turėkite, nesvarbu, kokiomis priemonėmis, iš kur norit, iš ten ir gaukit. Žinant situaciją respublikos mastu, kad visiems reikia, tai ir vėl ieškome,“ – portalui LRT.lt kalbėjo P. Pušinskas.

Jis pasakojo, kad kai kurias reikalingas priemones Skuodo rajone siuva vietinės siuvėjos. Meras sakė, kad siuvėjos jau pasiuvo medikams vienkartinius chalatus, savaitgalį buvo užsakyta, kad jos pasiūtų ir vienkartinių kombinezonų. Siuvėjų pasiūtos priemonės vėliau išdalinamos gydymo įstaigoms.

„Verčiamės tomis priemonėmis, kuriomis galime. Bet kartais yra tokių įstatymų spragų, tie reikalavimai. <...> Esame paskelbę, kad jei kas nori, gali atnešti labdarą – kokias nors priemones, veido kaukes, chalatus. Gavome iš labdaros veido skydų, taip parėmė mus. Po keletą veido skydų išdalinome, kad turėtų tie, kurie turi kontaktą su galimai užsikrėtusiais pacientais,“ – kalbėjo Skuodo meras.

Perka per brangiai, bet nėra kitos išeities

Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius portalui LRT.lt sakė, kad daugelis savivaldybių nelaukia pagalbos iš sostinėje esančios valdžios ir pačios imasi veiksmų, kad užtikrintų ne tik gyventojų, bet ir medikų saugumą.

„Esame tiesiogiai rinkti vadovai, nešame atsakomybę ir patys, todėl ne tik laukiame malonių iš Vilniaus ir pono Verygos. Kiek žinau, daugelis savivaldybių rimtai žiūri į šį klausimą ir pačios užsakė apsaugos priemonių savo medikams, kurie galbūt nėra toje fronto linijoje, bet vis tiek yra realioje grėsmėje“, – sakė M. Sinkevičius.

Jis kalbėjo, kad Jonavos savivaldybė, kurios meru yra, užsakė tūkstančius respiratorių, chalatų, pirštinių, kepurių, šimtus litrų dezinfekcinio skysčio. Jonava taip pat įsigijo kelis ozonatorius, planuoja įsigyti ir iki šešių dirbtinio plaučių ventiliavimo aparatų. Jonavoje kol kas nustatyti trys koronaviruso atvejai.

Kalbėdamas apie respiratorių ir kitų medicininių apsaugos priemonių kainas, M. Sinkevičius teigė, kad jos yra neabejotinai padidėjusios: „Kai kam tai nelaimė, o kai kam – aukso amžius. Juokaudamas sakiau, kad respiratoriai tapo naujaisiais „bitcoinais“. Kainos yra neadekvačiai didelės.“

Net ir mokėdami tuos 3,5 eurų, mes akivaizdžiai permokame ne keliais ar dešimt procentų, o kelis kartus.

Anot mero, buvo sulaukta pasiūlymų pirkti respiratorius mokant 17 eurų už vienetą. Ir nors už šią kainą Jonava priemonių neperka, M. Sinkevičius pripažino, kad vis vien už respiratorius yra permokama.

„Mes mokame 3,5 eurų už vienetą, perkame 3 tūkst. respiratorių. Vis tiek, net ir mokėdami tuos 3,5 eurų, mes akivaizdžiai permokame ne keliais ar dešimt procentų, o kelis kartus. Bet mes nesame toje pozicijoje, kad galėtume derėtis. Esame situacijos įkaitai, neturime jokios derybinės galios prieš pardavėjus“, – komentavo M. Sinkevičius.

Imasi ir kitų priemonių

Portalo LRT.lt kalbinti merai sakė besiėmę ir kitokių priemonių spręsti kylančias problemas. V. Gailius pasakojo, kad kai kuriems rajono gyventojams vis dar trūksta sąmoningumo, todėl jie, pavyzdžiui, per dieną, nesant būtinybės, lankosi keliose skirtingose parduotuvėse.

„Savaitgalį Visuomenės sveikatos biuras prie prekybos centrų, kaip čia švelniau pasakius, gėdino žmones, kurie nusipirkę ką nors viename prekybos centre buvo vėl sutikti prie kito prekybos centro. Žmonės tiesiog keliauja po prekybos centrus. Žadiname žmonių sąmoningumą, nuolat bendraujame su bendruomene, taikome įvairias priemones“, – pasakojo Joniškio meras.

Jis taip pat sakė, kad dar praėjusią savaitę savivaldybės administracijos direktorė įpareigojo visus savivaldybės darbuotojus dirbti nuotoliniu būdu. Laikantis Vyriausybės priimtų sprendimų, rajone buvo uždarytos mokyklos ir kitos ugdymo įstaigos. Rajonas apsirūpino izoliacinėmis patalpomis, taip pat rado sprendimus dėl gyventojų, grįžtančių iš užsienio, parvežimo namo.

Skuodo rajono meras sakė, kad savivaldybė padėjo pasieniečiams spręsti sienos uždarymo problemą, tačiau priminė, kad savivaldybė gali priimti sprendimus tik dėl vietinių, o ne regioninių kelių. P. Pušinskas taip pat kalbėjo, kad nemaža dalis skuodiškių yra nepakantūs tiems, kurie, grįžę iš užsienio, nesilaiko saviizoliacijos reikalavimo.

„Informuoja mus arba policiją. Jei informuoja mus, mes perduodame policijos ekipažams, kad pasidomėtų tais asmenimis. Su policijos pagalba situaciją šiek tiek valdome, bet visų, manau, nesiseka suvaldyti. Gyventojai bijo, kad tie, kurie taip vaikšto, gali užkrėsti sveikuosius“, – kalbėjo Skuodo meras.

Tuo metu M. Sinkevičius pasakojo, kad savivaldybė pavedė komunalinei įmonei šią savaitę išdezinfekuoti visų iki vieno miesto daugiabučių laiptines. Vaikų žaidimų aikšteles ketinama aptverti statybine tvora, taip pat ketinama nuo mieste esančių krepšinio lentų nukabinti lankus, nes pastebėta, kad nevykstant mokymo procesui, vaikai renkasi žaisti krepšinį.

Manau, kad savivaldybės jau apsiprato per praėjusią savaitę su karantino situacija, neapibrėžtumu, nuolatine įtampa ir nežinojimu, kas laukia rytoj.

Jonavos meras taip pat pasakojo, kad buvo išplatinta 15 tūkst. lankstinukų, kad visus pasiektų svarbiausia informacija, taip pat sukurtas internetinis puslapis koronajonava.lt. Ketinama priimti sprendimus dėl nuotolinio mokymo proceso, taip pat, bus imamasi priemonių, kad vaikus, mokykloje gaunančius nemokamą maitinimą, maistas pasiektų į namus.

„Mes įvairias problemas, mažesnes aktualijas sprendžiame. Manau, kad savivaldybės jau apsiprato per praėjusią savaitę su karantino situacija, neapibrėžtumu, nuolatine įtampa ir nežinojimu, kas laukia rytoj“, – komentavo M. Sinkevičius.

Kai kurios savivaldybės sunerimo

Valstybės ekstremalių situacijų operacijų centro Visuomenės informavimo grupei vadovaujantis Giedrius Surplys portalui LRT.lt komentavo, kad savivaldybės apsaugos priemonėmis yra aprūpinamos, bet turi pasirūpinti ir pačios.

„Niekas nėra uždraudęs nei savivaldybei, nei ligoninei pačiai rūpintis, priimti labdarą, jei tokia yra siūloma. Tą galima daryti ir tą, turbūt, reikėtų daryti. Na, o valstybė turi rezervą, kuriame yra tam tikrų apsaugos priemonių, kuris nuolatos papildomas <...> ir pagal poreikį, kur matoma, kad yra didesnis poreikis, tada išduodamos tos priemonės“, – sakė G. Surplys.

Pasak jo, labai aiškus signalas dėl priemonių poreikio buvo gautas iš aplink Ukmergę esančių savivaldybių. G. Surplys kalbėjo, kad kai buvo nustatyta, kad Ukmergės ligoninėje yra užsikrėtusių medikų, aplinkinių rajonų savivaldybės bei gydymo įstaigos sunerimo.

„Kai kurie gydytojai važinėja dirbti į skirtingas ligonines aplinkines. Dėl tokio maišymosi žmonių tos aplinkinės savivaldybės sunerimo ir jų poreikis buvo patenkintas“, – sakė G. Surplys, pridurdamas, kad ir kitos savivaldybės gali kreiptis su prašymu iš valstybės rezervo gauti daugiau apsaugos priemonių.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pirmadienį pranešė, kad šią savaitę Lietuvą turėtų pasiekti didelė medikams skirtų apsauginių priemonių siunta iš Kinijos. Nurodoma, kad planuojama gauti 1,8 mln. respiratorių, 5,7 mln. veido kaukių, 1,8 mln. vienkartinių kepuraičių, 0,8 mln. apsauginių akinių, 1,8 mln. vienkartinių chalatų, virš 1 mln. apsauginių kombinezonų su gobtuvu, 15 mln. vienkartinių pirštinių, 3,6 mln. antbačių.

„Medikai bus aprūpinti visomis būtinomis priemonėmis, dėl to atsakingi specialistai intensyviai kiekvieną dieną bendrauja su verslo atstovais ir ieško geriausių sprendimų, yra dedamos maksimalios pastangos, kad reikiamos priemonės kuo greičiau pasiektų šalies gydymo įstaigas“, – socialiniame tinkle rašė A. Veryga.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.