Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.23 22:33

Visiems susirgusiems taikomą privalomą karantiną savivaldybių patalpose Šimašius vadina didžiausia Verygos klaida užkardant COVID-19

atnaujinta 0.41
LRT.lt 2020.03.23 22:33

Pirmadienio vakarą Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas socialiniame tinkle pasidalino Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymu, kuriame nurodoma, kad nuo antradienio visi iš užsienio grįžę asmenys ir asmenys, turėję sąlytį su jais, bus priverstinai karantinuojami savivaldybės skirtose vietose. Tame pačiame rašte yra ir audrą sukėlęs punktas.

Jame rašoma, kad visos asmens sveikatos priežiūros įstaigos turi informuoti atitinkamos savivaldybės administraciją apie asmenis, kuriems dėl nustatytos COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) pasireiškė lengvi simptomai ir jų sveikatos būklė leidžia juos gydyti ambulatoriškai, ir kurie turi būti pervežami į savivaldybės administracijos numatytas patalpas. Informaciją apie patvirtintus ir savivaldybės patalpose izoliuotus asmenis perduoti Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui prie SAM.

Šis punktas sukėlė Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus kritiką ir paskatino viešai kreiptis į Lietuvos premjerą Saulių Skvernelį.

Kaip nurodoma ministro pasirašytame rašte, tokiose vietose asmenys turės praleisti 14 dienų. Karantinuojami bus visi be išimties, net ir tie, kurie neturi COVID-19 simptomų.

Savivaldybės, kurių teritorijoje yra tarptautiniai sienų kirtimo punktai, taip pat įpareigojamos visą parą transportuoti į Lietuvą atvykusius asmenis į karantinavimo vietas.

Įsakyme taip pat pabrėžiama, kad patalpos asmenims turi būti pritaikytos nuo kovo 24 dienos, antradienio. Savivaldybės taip pat turės pasirūpinti šių asmenų maitinimu.

Pateikiame Klaipėdos mero įrašą:

Tiesa, vėliau uostamiesčio meras savo socialinio tinklo paskyroje pranešė, kad privalomas karantinavimas bus taikomos ne nuo antradienio, o nuo trečiadienio.

„Trys ilgos derinimo, įtikinėjimo ir tarimosi valandos su SAM ir DFDS vadovais, vis tik davė rezultatą. Ir bent jau reikalavimų Klaipėdai kontekste, rytojus V–499 „reikale“ – tai dar viena diena, iškovota pasirengimui tos tvarkos įgyvendinimui. Rytoj visi visų keltų keleiviai sugrįžę į Klaipėdą dar bus aptarnaujami kaip įprasta, o jau nuo trečiadienio – pagal naują tvarką. Susitvarkysime civilizuotai, bet griežtai ir teisingai“, – rašė V. Grubliauskas.

Sostinės meras R. Šimašius pirmadienio vakarą socialiniame tinkle pasidalino, kad laišku kreipėsi į ministrą pirmininką Saulių Skvernelį: „Ką tik Ministrui Pirmininkui Sauliui Skverneliui nusiunčiau laišką dėl šįvakar sveikatos apsaugos ministro priimto sprendimo, kuris turi įsigalioti po 30 minučių. Manau, jūs turite žinoti Vilniaus miesto poziciją, nes jei sprendimas nebus atšauktas, tai palies mus visus ir labai apsunkins kovą su COVID-19.“

R. Šimašius savo laiške premjerui rašė manantis, kad sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga padarė turbūt didžiausią klaidą dėl COVID-19 užkardymo, o to pasekmės, anot Vilniaus mero, prilygs pavėluotam apsirūpinimui viruso nustatymo testais bei gydytojų asmeninės apsaugos priemonėmis.

„Ministro sprendime ne tik nustatyta, kad visi, grįžę iš užsienio be jokių išlygų (išskyrus, be jokio paaiškinimo apie išimties priežastį, diplomatus) 14 dienų turės būti karantinuojami savivaldybės paskirtose patalpose. Jo antras punktas nustato, kad ir visi, kurie serga COVID-19, ir nepatiria simptomų, turi būti apgyvendinti analogiškose savivaldybės paskirtose patalpose“, – rašė R. Šimašius.

Vilniaus meras savo feisbuko paskyroje kviečia „kuo greičiau pakeisti šį nelogišką ir netgi pavojingą sprendimą, ir imtis priemonių, kad sveikatos apsaugos ministras nebeturėtų galimybių daugiau priimti panašių mokslu ir gydytojų patirtimi neparemtų sprendimų.“

R. Šimašius teigia, kad priėmus minėtą sprendimą atsirastų tam tikros nerimą, anot jo, keliančios pasekmės:

„1) bus eikvojami administraciniai ir gydytojų ištekliai, kurių mažiau liks sunkiems ligoniams, o tai kainuos gyvybes;

2) bus eikvojami nežmoniški ekonominiai ištekliai be jokios naudos viruso suvaldymo tikslui pasiekti;

3) žmonės vengs atlikinėti COVID-19 testus, nes žinos, kad iš savo saugios aplinkos saviizoliacijoje, net nesant simptomų, bus perkeliami į nežinomą aplinką, kuri, esant tokiems kiekiams, tikrai negalės būti patogi. Tai gerokai apsunkins kovą su virusu;

4) tokios priemonės sukels rimtas pasekmes vaiko teisėms, nes suponuoja šeimų atskyrimą arba būtinųjų vaiko poreikio nepatenkinimą;

5) šių priemonių apskritai neįmanoma realizuoti, nes, didelės dalies epidemiologų teigimu, COVID-19 prasirgs apie ⅔ visos visuomenės narių, taigi, jei tai pasitvirtintų, teoriškai, beveik 2 milijonai Lietuvos gyventojų turėtų būti perkelti iš savo namų. Net jei prasirgtų dvigubai mažiau gyventojų, tai vis tiek sudarytų milijoną apgyvendinimų ne namuose.“

Visas R. Šimašiaus įrašas:

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi