Lietuvoje

2020.03.23 21:36

Profesorius Čaplinskas: Lietuvoje koronavirusu gali būti užsikrėtę daugiau nei 3,5 tūkst. asmenų

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.03.23 21:36

Pagal dabartinius duomenis Lietuvoje gali būti daugiau nei 3,5 tūkst užsikrėtusių naujuoju koronavirusu, sako Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius, prof. dr. Saulius Čaplinskas.

„Pirmiausiai turėtume suprasti tokį dalyką ir nenustebti, kad dabar, deja, kalbant apie skaičius, jie neišvengiamai augs ir nenoriu būti blogu pranašu, bet skaičiuokime realistiškai (..) nuo visų tirtų asmenų 5 proc. rasta, kad yra infekuoti, o ištirta tik maža dalis žmonių. Nuo visų, kurie atvyko į savitikros punktus, irgi apie 5 proc. infekuotų, tai nesunku paskaičiuoti, kad šiuo metu daugiau nei 3,5 tūkst. žmonių turbūt Lietuvoje yra infekuoti“, – sako profesorius.

Žinios. Čaplinskas: šiuo metu Lietuvoje gali būti apie 3,5 tūkst. užsikrėtusiųjų

S. Čaplinskas primena, kad visuomenė neturėtų stebėtis didėjančiu susirgusiųjų skaičiumi, nes jis neišvengiamai augs. Taip pat sako, kad problema yra ta, kad infekuoti, tačiau to nežinantys žmonės ir toliau platina virusą

„Jie nežino, kad toliau platina virusą, kelia grėsmę savo aplinkiniams, lygiai taip pat ir tiems, su kuriais jie bendraus, jeigu nesilaikys saviizoliacijos ar karantino sąlygų ir, aišku, medikams, nes dažnai neišvengiama, kad vienaip ar kitaip jie lankysis sveikatos priežiūros įstaigose. Štai dėl ko yra tie patikros punktai, jų idėja ne vien, kad sudarytų galimybę pasitikrinti, bet ir kad tyrimai būtų atliekami maksimaliai saugiai aplinkinių ir sveikatos priežiūros darbuotojų atžvilgiu“, – tikina profesorius.

Vis tik ne visi laikosi karantino taisyklių, kaip sako profesorius, lietuviams reikia įsiklausyti, ką sako medikai.

„Per kiek laiko mums pavyks įtikinti mūsų piliečius, mūsų Lietuvos gyventojus, kad reikia įsiklausyti į tai, ką sako medikai, ką sako žiniasklaida, kaimynai, artimieji žmonės, jei šiandien mes, tiksliau kai kurie iš mūsų, nesielgsime atsakingai, džiaugsis neatsakingu gyvenimu ar net kai kuriomis linksmybėmis ar panašiai, tai paprasčiausiai rytoj gali mirti jiems artimiausi žmonės ir virusas toliau gali plisti“

Jo teigimu, šiuo metu nebereikia tiek dėmesio skirti ir skelbiamiems užsikrėtusiųjų maršrutams, kadangi užsikrėtusiųjų yra daugiau, todėl privalu laikytis karantino sąlygų .

„Štai dėl ko eina kalba, kad iš vienos pusės reikia griežtinti tas karantino sąlygas, reikia informuoti, kad jau dabar eina kalba ne tik tai šiaip moralinę asmeninę atsakomybę, bet ir netgi teisinę atsakomybę. O iš kitos pusės apoliuoti į visuomenės sąmoningumą, kad vis tiki turime įsiklausyti ir elgtis taip, kaip primygtinai ragina medikai, ką jau apibrėžė teisės aktai“, – pabrėžia S. Čaplinskas.

Gitanas Nausėda pirmadieny prakalbo apie galimybę į Lietuvą kviestis Pietų Korėjos specialistus. Pietų Korėja – viena iš pavyzdinių šalių, kurioje kova su COVID-19 buvo pakankamai sėkminga. Į Lietuvą jie kviečiami tam, kad pasidalintų savo patirtimi. Profesorius sako, kad nors tokia idėja ir gera, tačiau nereikia manyti, kad galėtume pakartoti Pietų Korėjos sėkmės atvejį.

„Bet kokia informacija, metodinė žinia, pagalba, diskusija, su žmonėmis, kurie turi panašų matymą, kurie praėję panašius kelius, visada bus naudinga, bet iš kitos pusės taip, mes Pietų Korėjos scenarijaus negalim atkartoti, nes jau gali būti taip, kad 3,5 tūkst. piliečių jau yra infekuoti“, – pažymi profesorius.

LRT.lt primena, kad Sveikatos apsaugos ministerija pirmadienį pranešė, kad bendras patvirtintų koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejų skaičius pasiekė 160. Per šiandien užfiksuota 17 naujų infekuotų asmenų, rašoma pranešime.