Lietuvoje

2020.03.23 20:15

Koronavirusu užsikrėtęs lietuvis: šiame kare daroma tiek daug klaidų, kad nebegalima tylėti

LRT.lt 2020.03.23 20:15

Lietuvoje daugėjant užsikrėtusių koronavirusu COVID-19, vienas jų, Mantas Kazlauskas, savo feisbuko paskyroje pasidalino savo istorija. „Pastaroji para, o tiksliau kelios paros buvo ypatingos – nežinia, nerimu. Ilgai galvojau, ar tai laikyti paslaptyje (bijojau dėl visuomenės reakcijos, verslo, artėjančių renginių ir požiūrio į mane po visko), ar pagaliau prabilti viešai ir taip bandyti padėti mums visiems kovoti su virusu, kovoti su nekompetencija“, – rašo Mantas.

„Šiuo metu niekaip kitaip negaliu padėti (buvau ir lieku namuose), tik viešai kalbėti. Šiame kare tiek daug daroma klaidų, kad nebegalima tylėti. Aukodamas savo privatumą ir šeimos narių ramybę – aš sakau, kad man užvakar (šeštadienį) atliktas COVID-19 testas yra teigiamas“, – rašo vyras.

Į Lietuvą jis grįžo kovo 14 d. 18:00 val. (skrydis Helsinkis – Vilnius), iš Dominikos Respublikos (iš viso 11 žmonių grupė). Iš Vilniaus oro uosto vyko su pavežėju (apie galimą užsikrėtimą informavo kompaniją „BOLT“). Tuomet Mantas ir jam artimi 5 asmenys izoliavosi savo namuose, net neraginami.

Maistą atvežė kurjeris, kadangi buvo Manto žmonos vardadienis, buvo pristatytos ir gėlės, tačiau jokio kontakto su minėtais asmenimis nebuvo, mat prekes ir gėles jie paliko prie durų.

„Jokio kontakto su pašaliniais asmenimis neturėjome. Savo visiems grįžusiems draugams ir artimiesiems (ne tik keliavusiems su mumis, bet ir grįžusiems iš kitur) rašiau – sužinosiu, kad nesilaikote saviizoliacijos, aš būsiu pirmas, kuris įduosiu jus policijai. Po kelių dienų (atrodo trečiadienį) sužinojome, jog kartu su mumis keliavusiems padarytas testas ir atsakymas TEIGIAMAS. Po dienos dar kitiems taip pat teigiamas atsakymas.

Likome 7, kurie neturi nei ypatingų požymių, neplanavome meluoti 1808, kad atliktų testą. Laukėme, kol SAM atstovai susisieks, duos instrukcijas (nes parvykus gavome informaciją, kad nesame iš rizikingų šalių, todėl galime gyventi įprastą gyvenimą, nes pasakėme, kad vis tiek bus saviizoliacija), deja, iki šios dienos niekas nepaskambino. Nepasiteiravo, ar mes bendravome su kuo nors, nedavė jokių papildomų instrukcijų. Nors viešai teigiama, kad asmenys nustatyti ir informuoti visais COVID–19 atvejais“, – rašo Mantas.

Galiausiai vieną vakarą jam užgulė nosis (tarsi būtų alergija), nežymiai pakilo temperatūra (37,2) ir vėl nukrito. Vienam iš draugų kompanijos taip pat bandė kilt temperatūra, užgulė nosis, pasijautė silpnumas, dingo skonio ir kvapo receptoriai.

„Aš dar neskambinau į 1808, bet paskambino tas asmuo. Atsakymas buvo – simptomų per mažai. Laukite. Skambino dar kartą. Atsakymas tas pats – tyrimo neskirsime. Paskambinau aš tuomet. Atsiliepusi labai maloni konsultantė ir išklausiusi mano simptomus sako: „Apgailestauju, bet neturime vietų, o apie jūsų paminėtą kitą atvejį (papasakojau apie artimoje aplinkoje jaučiamus simptomus), iš karto skirčiau tyrimui laiką“, – rašo Mantas.

Jis pasakoja, kad kalbant su konsultante dar kokią minutę, ji staiga nutilo ir pasakė: „Palaukite, jums sekasi. Netikėtai atsirado vienas laikas rytojui. Ar imate. Negarantuoju, kad spėsim, kol kiti nepaėmė, bet skubam jus registruoti“. Taip šeštadienį konsultantės dėka Mantas gavo testui laiką.

„Išaušo sekmadienis. SAM atstovai skelbia viešai apie patvirtintus atvejus, tačiau aš nežinau pas mane TEIGIAMAS ar NEIGIAMAS. Skambinu į 1808. Mane vėl labai maloni konsultantė informuoja, kad tyrimai vėluoja, bet su manimi susisieks telefonu ir bededant ragelį užsimena, kad dėl viso pikto pasitikrinčiau esveikata.lt ten neoficialiai taip pat gali būti paskelbta. Pasitikrinu. Atsakymas TEIGIAMAS. Taigi, jau 24 valandas ir daugiau laukiu, kol kas nors paskambins, duos instrukcijas, galų gale pasiteiraus su kuo bendravau. Nors aš palengvinau (surašiau viską)“, – ironizuoja lietuvis.

Jam iki šiol niekas nepaskambino ir nepasakė, kaip toliau elgtis. Mantas sako besijaučiantis puikiai, temperatūra 37 laipsnių, nosis šiek tiek užgulusi, šiek tiek kaista ausys.

„Baigdamas, noriu kreiptis į visus žmones, kuriuos pažįstu ir nepažįstu: mielieji, būkite namuose, laikykitės higienos. Jeigu būtina eiti į lauką, parduotuvę ar pan. – naudokite kaukes ar respiratorius, dėvėkite akinius, pirštines. Dezinfekuokite rankas. Klausykite visų rekomendacijų. Ir svarbiausia, venkite bet kokio bendravimo. Mielieji, medikai, kovokite šį kartą su nežinomu virusu. Laikykitės. Ačiū Jums. Saugokite save (kad ir kaip tai juokingai šiuo metu beskambėti, kai nėra apsaugos priemonių).

Mieli, žurnalistai, informuokite, informuokite, informuokite. Tik jūsų dėka aš sužinojau, kad esu galimai užsikrėtęs virusu. Tik jūsų bemiegio darbo dėka aš atsekiau informaciją, kad esu rizikos grupėje ir galiu būti viruso nešiotojas be ypatingų simptomų. Valdžios vyrai ir moterys, NEBEMELUOKITE MUMS. Pasakykite visą tiesą. Sudarykite visas sąlygas tirtis, nedarykite dirbtinų barjerų. Ir, svarbiausia, tirkite ir saugokite MEDIKUS, nes jeigu jie susirgs, kas mus gelbės?“, – sako Mantas.